Dołącz do mnie

Julia Orzech
  • Kategorie na blogu
  • Kontakt
    • O mnie
    • Kontakt
    • Współpraca
  • Mama
    • Książki parentingowe
    • Mama poleca
    • Kulinarnie
    • DIY
    • Wywody Matki Polki
  • Kobieta
    • Styl życia
    • Książki dla dorosłych
    • Poza macierzyństwem
    • Cykl: pisz pięknie
    • Mój czas
  • Dziecko
    • Literatura dziecięca
    • Mądre zabawki
    • Tymkowe wywody
    • Styl życia dziecka
Home Archive for sierpnia 2013
Autor: Dorota Frączek
Tytuł: Życie w Oborze
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 217
Oprawa: miękka ze skrzydełkiem

















Pojawienie się tej książki na rynku wydawniczym, wywołało niemały szum w Raciborzu i okolicach. „Życie w Oborze” sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Co takiego przyciąga czytelników? Wzruszająca historia rodzinna, a może smaczek lokalnej sensacji?

Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się książka raciborzanki Doroty Frączek – Życie w Oborze. Wstrząsająca historia rodem z amerykańskiego filmu tym razem rozegrała się w malowniczo położonej restauracji Leśna w Raciborzu. Zwiedzając leśną okolicę, Arboretum Bramy Morawskiej, mini zoo i odwiedzając restaurację, aż trudno uwierzyć, że pod jej dachem rozgrywały się tak burzliwe losy rodziny.

Dorota – doktor teologii, katechetka w jednym z raciborskich liceów, matka czwórki dzieci postanawia zmienić swoje życie i angażuje się w prowadzenie restauracji.  Nie ma w tej kwestii żadnego doświadczenia, a jednak dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości i sile udaje jej się stworzyć klimatyczne miejsce, w którym tętniło życie towarzyskie.  Niestety zawirowania rodzinne, w które rzucił bohaterkę jej własny mąż, zmagania z mafią i skorumpowanymi sądami sprawiły, że to piękne miejsce zaczęło podupadać.

W książce mamy okazję poznać historię, jaka zapisała się w Oborze od roku 2006. Czytając, można odnieść wrażenie, że książka oscyluje między kryminałem, powieścią obyczajową i swego rodzaju poradnikiem pozytywnego myślenia. Zamysłem autorki było podniesienie na duchu ludzi znajdujących się na życiowym zakręcie:
Pisząc tę książkę miałam na celu podnieść na duchu i dodać otuchy wszystkim tym ludziom, którzy zmęczeni życiem nie widzą nad sobą słońca. Być może po lekturze powieści zobaczą, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują.
 
Tak jest w istocie. Dorota Frączek znalazła się w sytuacji, z której niejedna osoba nie potrafiłaby się podnieść. Ona zaś ciągle pozytywnie patrzy na otaczający świat i cieszy się z tego co ma. Bynajmniej jednak nie stoi w miejscu, rozwija się, dokształca (wszystko po to, żeby móc odzyskać syna i zdobyć nowe źródło dochodu, nowe możliwości i szanse). Po lekturze kilku pierwszych stron da się odczuć, że bohaterka jest niezwykle silną, odważną i charyzmatyczną kobietą, która zna swoją wartość. Ma też niezwykle dobre serce, co zostaje niejednokrotnie wykorzystane przez pracowników restauracji. Kocha swoje dzieci i walczy o nie, kto wie może jeszcze do dziś… Zawsze trzeba mieć nadzieję na lepsze jutro, ciągle trzeba wierzyć, że niezależnie od tego, na jakim dnie się znajdujemy – możemy, a nawet powinniśmy wstać, otrzepać kolana i iść dalej…
 
Książka nie ma zakończenia i nie dowiadujemy się niestety jak potoczyły się losy samej bohaterki, jaki restauracji „Leśna”. Zapytałam jednak o to samą autorkę – Dorotę Frączek, która opowiedziała zarówno o samej książce, jaki i planach na przyszłość. 
Rozmowa z Dorotą Frączek

Skąd pomysł na książkę, czy tak jak pani pisze było to antidotum na problemy, czy może już wcześniej miała pani w zamyśle opisać historię rodziny i restauracji?

Dorota Frączek: Zawsze lubiłam pisać i pisałam: bajki i wierszyki jako dziecko, artykuły przeważnie z zakresu teologii (jedną książkę teologiczną wydałam), pisałam pamiętniki, artykuły dla młodzieży itd. Osobiście lubię czytać książki opowiadające prawdziwe historie i taka też napisałam. Na podstawie własnych przeżyć chciałam przemycić trochę filozofii i różnych refleksji mogących pomóc czytelnikowi w zmaganiu się z problemami.
 Książka nie ma szczęśliwego happy end. Początkowo chciałam poczekać z jej wydaniem aż coś się wyjaśni, potem jednak stwierdziłam, że na szczęśliwe zakończenie mogę czekać długo, więc trzeba wydawać. Teraz myślę, że to dobrze, że ona się źle kończy.  Jeśli kogoś chcę podnieść na duchu a taki mi przyświecał cel, nie mogę być na lepszej pozycji niż inni. Gdyby mnie pocieszał ktoś, komu się dobrze wiedzie, nie byłby dla mnie przekonywujący. Mam jednak nadzieję doczekać się szczęśliwego zakończenia.

Czy wszystkie postacie, które wystąpiły w "Życiu Obory" są autentycznymi osobami? Czy pewne rzeczy są tylko fikcją literacką?

Wszystkie wydarzenia są prawdziwe, a osoby naprawdę istnieją. Niektórym osobą zmieniłam imię, niektórych osób pracujących w restauracji wcale nie opisałam. Nie opisałam również wszystkich wydarzeń, ponieważ niektóre z nich zasługiwałyby na odrębną książkę (na przykład niektóre sprawy sądowe)

Czy nie bała się pani, że zostanie oskarżona o publiczne obnażanie spraw rodzinnych, osobistych?

Być może ktoś tak to odbierze. Jednak uważam, że literaturze wielu autorów opisuje prawdziwe historie w tym również swoje. Moja historia tak jak już wspomniałam miała na celu być tłem do pewnych refleksji, przemyśleń no i wsparcia dla innych (jakoś to już tak jest, że czyjaś bieda trochę nas pociesza. Wówczas mówimy „no dobrze, że mnie to nie spotkało”)

Po lekturze książki śmiem przypuszczać, że mogła się pani bać reakcji byłego męża na niepochlebne opinie temat jego i teściowej zawarte w książce.  Czy rzeczywiście tak było?

Oczywiście, że się spodziewałam, ale jedną z moich dewiz życiowych jest to, że strach nie może rządzić moim życiem. Z tego co mi wiadomo były mąż wypisuje obraźliwe komentarze pod różnymi artykułami skierowanymi zwłaszcza przeciwko mnie i córce. Podszywa się przy tym pod moich uczniów, albo sąsiadów, albo znajomych córki. Teksty jego poznaję po słownictwie jakiego zazwyczaj używa ł i stylu. Nie polemizuję z nim w tych komentarzach.  Spodziewam się, że jeszcze coś może wymyślić.

Co dało pani napisanie tej książki? Jakie znaczenia ma dla pani "Życie w Oborze"?

Jest to dla mnie jakiś mały sukces. Może Łukasz ją przeczyta pojawi się w nim jakaś refleksja. To też w pewnym sensie list do niego.

Co teraz dzieje się z restauracją? Czym Pani się teraz zajmuje? Czy doszło do sprzedaży restauracji "książkowemu" Michałowi? Jak zmieniło się pani życie? Co z Pawełkiem? Takie pytania nasuwają się czytelnikowi po przeczytaniu Pani książki. Czy uchyli Pani rąbka tajemnicy?

O tym wszystkim mam zamiar napisać w kolejnej części. Z jednej strony będzie ona kontynuacją pierwszej a z drugiej strony już wiem, że będzie miała zupełnie inny charakter.
 
Przeglądałam sieć, a w szczególności blogi książkowe i znalazłam bardzo pozytywne opinie na temat "Życia w Oborze".  Ludzi wzrusza Pani historia, ciekawi sama restauracja i podziwiają panią za wytrwałość i siłę. Czy czytuje Pani te opinie?
 
Niektóre czytałam, ponieważ moja siostra obserwuje je bacznie w Internecie i przesyła mi linki. Nie spodziewałam się takich dobrych opinii. Cieszę się, że książka ta została jakoś tam zauważona na rynku czytelniczym
 
Książka nie ma jednoznacznego zakończenia, czy planuje pani napisanie dalszego ciągu? Wiem, że czytelnicy są ciekawi i spekulują na temat dalszych losów pani, rodziny i restauracja. Myślę, że ma to również szczególne znaczenie dla raciborzan, którzy pewnie częściowo znają historię "Leśnej". Co sami raciborzanie sądzą o pani książce? Czy kontaktują się z panią, komentują?
 
Osoby, które są opisane w książce, często piszą do mnie i podpisują się imieniem nie swoim, lecz książkowym. 

Jakie ma pani plany na przyszłość?
 
Zamierzam skończyć neurologopedię i surdologopedię. W październiku otwieram gabinet logopedyczny i zamierzam pracować w tym zakresie, a zwłaszcza chcę zająć się dziećmi autystycznymi.
Mam przygotowaną do wydania krótką książeczkę z opracowaną metodą terapii lęków u dzieci autystycznych z przeznaczeniem dla ich rodziców, aby mogli pomóc własnym dzieciom.
Mam również ukończoną pracę z zakresu pedagogiki „Metafizyczne podstawy wychowania”, którą również zamierzam wydać.

Serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów wydawniczych i naukowych

 Recenzja oraz wywiad ukazały się na portalu: www.raciborz.com.pl oraz www.gazetainformator.pl

 











W swoim księgozbiorze nie mam prawdziwych białych kruków, natomiast jedna książka ma dla mnie szczególne znaczenie. Jest to podręcznik do nauki historii mojego dziadka. Napisał ją znany profesor historii na Uniwersytecie Jagiellońskim – Anatol Lewicki. Podręcznikowi brakuje kilku początkowych stron, dlatego nie mogę jednoznacznie stwierdzić, z którego roku pochodzi, ale zawarte w nim informacje o I wojnie światowej mogą, świadczyć o wydaniu z 1920 roku (następnie wydano ten podręcznik w Londynie w 1947 roku, ale egzemplarz mojego dziadka kończy się na I wojnie, więc musiał zostać wydany wcześniej).

Pełny tytuł książki to:  Zarys historyi Polski i krajów ruskich z nią połączonych, 1884, (kilkanaście wydań min.: Kraków 1897, Warszawa 1920, Londyn 1947, Warszawa 1999) – popularny podręcznik historii Polski;

Kiedy zdawałam maturę z historii przeczytałam cały podręcznik dziadka i pamiętam, że nie raz zdarzało mi się odlecieć myślami daleko, daleko i wyobrażać sobie dziadka siedzącego w szkolnej ławce. Pamiętam, że kiedy byłam mała zapytałam dziadka, dlaczego w tej książce nie ma informacji o II wojnie światowej (wiem głupie). Dziadek oczywiście odpowiedział, że przecież kiedy uczył się z tej książki wojna jeszcze nie wybuchła. Ostatnio rzadko zaglądam do tej pozycji. Trochę z braku czasu, a trochę ze strachu przed zniszczeniem. Niestety pożółkłe kartki powoli zaczynają się kruszyć, a chciałabym jak najdłużej posiadać taką pamiątkę po dziadku. W kilku miejscach znalazłam podkreślenia i dopiski na marginesach naniesione ręką dziadka i choć są to tylko daty, które pewnie miały uporządkować wiedzę ucznia, to i tak mają dla mnie ogromne znaczenie.
A teraz zapraszam do bliższego zapoznania się z moją cenną pozycją:



Na dole widać niewyraźnie nazwisko autora




Zrobiłam zbliżenie tekstu, żebyście mogli zobaczyć język jakim książka została napisana

To moja najcenniejsza pamiątka po dziadku
 Kilka miesięcy temu, dzięki uprzejmości mojej kochanej pani bibliotekarki z Gliwic, trafiły w moje ręce dwie książeczki, które również są dosyć stare i przy okazji tego posta postanowiłam Wam je krótko zaprezentować:

1.  Wanda Grodzieńska - Śladami poety. Opowiadania o Mickiewiczu - Nasza Księgarnia, Warszawa 1955 (wydanie I)





Taka oto pieczątka widnieje na jednej ze stron


2. Mark Twain - Królewicz i Żebrak - Iskry, Warszawa 1956




A taką prośbę wystosowało wydawnictwo Iskry do czytelnika tej książki


A Wy lubicie stare książki? Mają dla was jakieś znaczenie? Wiąże się z nimi jakaś ciekawa historia? Mam nadzieję, że ten wpis tematyczny zachęci was do myszkowania w czeluściach własnych bibliotek i wyszukiwania starych, zapomnianych, a może wyciąganych tylko na specjalne okazje tomów.


 


Witam serdecznie i od razu przechodzę do podania wyników konkursu, które opóźniły się przez moje niezdecydowanie, potem zaś z powodów zawodowych. 
Po pierwsze bardzo Wam dziękuję za tak liczny udział w konkursie. Po raz pierwszy zdarzyła mi się taka frekwencja i dlatego nie mogłam się zdecydować kogo nagrodzić. Większość odpowiedzi przypadła mi do gustu - widać było wasze zaangażowanie. W każdej "kategorii książkowej" mogłam nagrodzić tylko jedną osobę, co łącznie dało trzech zwycięzców:

Jeszcze trochę statystyk...
W konkursie wzięły udział 22 osoby, a książką, na którą skusiło się najwięcej osób została "Kuchnia Włoska".
Przy wyborze zwycięzców kierowałam się przede wszystkim swoimi uczuciami:) Po prostu padło na osoby, których odpowiedzi zdały mi się najbliższe. Potrawa, którą najchętniej sama bym zjadła, zioła, które i ja stosuję i lubię oraz w przypadku Cecylki liczyła się pomysłowość i humor. 

Nie przedłużając zatem, podaję zwycięzców:

Szkołę Gotowania .Kuchnię Włoską otrzymuje: Anonim - Magda D - makaron ze szpinakiem zawsze u mnie wygra, a jeszcze podany w tak prosty, ale pyszny sposób (wypróbowałam) nie ma sobie równych.

Zioła w domu - Amelia Skowronek - podałaś kilka bardzo fajnych sposobów wykorzystania ziół i spodobało mi się, że tak rodzinnie używacie ich w domu.

Dobre maniery Cecylki Knedelek -wędrują do Anonima - Dronki - za rozbrajającą szczerość i za ostatnie słowa: "Najważniejsze, nie to jak nas widzą, czy tam piszą- grunt, że jesteśmy razem szczęśliwe"

Serdecznie gratuluję i proszę o maile z danymi do przesyłki na adres: orzechjulia@gmail.com

Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział i udzielili tak wspaniałych odpowiedzi.
Pozdrawiam ciepło:)

Jeszcze raz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jedność za ufundowanie nagród książkowych
Autor: Monika Madejek
Tytuł: Zeszyt z Aniołami
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska
Wydawnictwo: Zysk i S-Ka
Liczba stron: 160
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2013
















Pamiętacie serię kultowych książeczek o Mikołajku? Niejednokrotnie zazdrościłam Francuzom i bardzo chciałam żeby jakiś mądry Polak napisał taką fajną rzecz osadzoną w naszych realiach. Wszem i wobec ogłaszam, że znalazłam autorkę na miarę Gościnnego i Sempego! 

Monika Madejek napisała „Zeszyt z Aniołami”. Pamiętnik 10 letniego Kajtka, który jak sam twierdzi na wstępie, w przyszłości zostanie znanym pisarzem, a to, co teraz tworzy posłuży mu do napisania opasłej autobiografii – bardzo poczytnej zresztą, o czym Kajtek (w przyszłości Kajetan) jest święcie przekonany.
Co go skłoniło do tak mało męskiego przecież prowadzenia własnego pamiętnika? Oczywiście polonistka, która słynie z zadawania swoim uczniom nietypowych, bardzo interesujących, aczkolwiek pochłaniających wiele czasu prac domowych.  Tak to się właśnie zaczyna…

Kajtek rozpoczyna pisanie od przedstawienia siebie i swojej rodziny, która trzeba przyznać jest nadzwyczaj udana. Mama Ewa na co dzień uprawia kurzą profesję (jak twierdzi tato Kajtka), czyli zajmuje się domem i dziećmi. Pracuje także w lokalnej gazecie, w której prowadzi kącik kulinarny. Kajtek jak i reszta rodziny jest z tego faktu bardzo zadowolony, bo w domu zawsze jest coś dobrego do zjedzenia. Jedynym mankamentem jest to, że potrawy, które jedzą są zwykle zimne (mama musi porządnie sfotografować każde kulinarne dzieło, a to trochę trwa). Tato również pracuje na dwóch etatach – rano jest listonoszem, a po południu wskakuje w garnitur i zamienia się w prawdziwego agenta ubezpieczeniowego. Ludzie czekają na niego tylko o poranku, kiedy jest listonoszem, po południu zwykle miasteczko pustoszeje i dziwnym trafem nikogo nie ma w domu.

Kajtek ma też dwójkę rodzeństwa: młodszego brata Ediego, który jest wpatrzony w Kajtka jak w obrazek i uważa go za swój autorytet. Kajtkowi bardzo pasuje taka rola i ma nadzieję, że również Kasia, jego półtora roczna siostra w przyszłości również będzie brać przykład z brata.
Jest jeszcze babcia. Babcia jest wyśmienita! Zwariowana i pełna młodzieńczych pomysłów na siebie, które czasem tylko przynoszą opłakane skutki. Uwielbia codzienne pogaduchy z Kajtkiem przez telefon i jemu jednemu zwierza się ze swoich fanaberii (wyobraźcie sobie, że babcia pewnego dnia wpada nawet na pomysł pisania bloga).
Nie sposób zapomnieć o przyjaciołach Kajtka.  Adaś, jest zawsze tam gdzie Kajtek no i bądźmy szczerzy również tam gdzie gotuje mama Kajtka. Adaś uwielbia jeść i często się zdarza, że po szkole ląduje u przyjaciela na obiedzie. Drugim najlepszym przyjacielem jest Sławek. Sławek jest dziewczyną, zdeklarowaną chłopiarą i tak naprawdę ma na imię Beti.  Jej pasją są proce. Zna wszystkie ich modele, sposoby działania, zasięg i efekty użycia. Adaś i Kajtek czują się ze Sławkiem bezpieczni. Jest jeszcze Anka tzw. przyjaciółka z obowiązku. Ogólnie rzecz biorąc Kajtek nie koleguje się z dziewczynami, ale Anka jest siostrą Adasia i ciągle kręci się w pobliżu.

Opowiadać o tej książeczce można by wiele zaczynając od przepięknego wydania.  Twarda oprawa już nikogo nie dziwi i pewnie nie zachwyca, aczkolwiek ja przy książkach dla dzieci uznaję to za duży plus. Zeszyt z Aniołami wydany jest w mało powszechnym formacie 200x190, co moim zdaniem dodaje książce tylko uroku i rzeczywiście przywodzi na myśl gruby kajet do spisywania wspomnień.
Ilustracje do tej książki wykonała Ewa Beniak-Haremska i dla tej pani należą się ogromne brawa. W ilustracjach tych nie ma żadnego koloru. Jest tylko czarna kreska, która jednak pociągana dłonią pani Bieniak-Haremskiej nabiera takiego temperamentu i humoru, że trudno powstrzymać się od śmiechu spoglądając na każdy obrazek.  Mnie osobiście trochę kojarzą się z rysunkiem słynnego Sempego (Mikołajek) tylko twarze bohaterów mają nieco bardziej polskie rysy.

Co do samej treści, przyznaję, że już dawno nie czytałam książki dla starszych dzieci, która tak by mnie zachwyciła. Wspominam o dzieciach starszych, gdyż z reguły czytam literaturę przeznaczoną dla przedszkolaków. Wiecie, że nie mogę się doczekać, kiedy mój Tymek sięgnie po Zeszyt z Aniołami? Oczami wyobraźni widzę jak zaśmiewa się do łez i kiwa główką z powagą godną pierwszoklasisty.
Monika Madejka, jak już wspomniałam wcześniej stworzyła według mnie prawdziwą konkurencję dla Mikołajka. Doskonale potrafiła wczuć się w rolę małego chłopca, a do tego świetnie stylizować język, który jest bardzo naturalny i prawdziwy. Zupełnie, jak gdyby książkę napisał  Kajtek. Obserwujemy codzienny świat oczami nieco niesfornego dziesięciolatka, a wszystkie jego komentarze i dygresje doprowadzają czytelnika do potoku łez radości.
Zgadzam się więc z opinią pani Anieli: Ta książka powinna być na liście metod walki ze stresem.
Zeszyt z Aniołami po prostu trzeba przeczytać:
Trzeba pielęgnować w sobie dziecko – a książki to jeden z najlepszych i najmilszych sposobów.

Polecam gorąco
Subskrybuj: Posty ( Atom )

Julia Orzech

Julia Orzech

Szukaj w tym blogu

Bądź na bieżąco

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Dołącz do mnie

juliaorzech.blogspot.com - blog książkowy

Biorę udział w projekcie Dzikiej Jabłoni "Przygody z książką"

Biorę udział w projekcie Dzikiej Jabłoni "Przygody z książką"

Obserwatorzy

Google+

Archiwum bloga

  • ►  2018 (12)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (2)
    • ►  lutego (2)
    • ►  stycznia (4)
  • ►  2017 (65)
    • ►  grudnia (2)
    • ►  listopada (5)
    • ►  października (6)
    • ►  września (2)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (8)
    • ►  kwietnia (5)
    • ►  marca (7)
    • ►  lutego (10)
    • ►  stycznia (9)
  • ►  2016 (62)
    • ►  grudnia (1)
    • ►  listopada (4)
    • ►  października (1)
    • ►  września (11)
    • ►  sierpnia (3)
    • ►  lipca (7)
    • ►  czerwca (2)
    • ►  maja (6)
    • ►  kwietnia (8)
    • ►  marca (6)
    • ►  lutego (9)
    • ►  stycznia (4)
  • ►  2015 (64)
    • ►  grudnia (10)
    • ►  listopada (11)
    • ►  października (7)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (2)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (8)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (3)
    • ►  lutego (3)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2014 (68)
    • ►  października (7)
    • ►  września (3)
    • ►  sierpnia (5)
    • ►  lipca (3)
    • ►  czerwca (4)
    • ►  maja (12)
    • ►  kwietnia (8)
    • ►  marca (10)
    • ►  lutego (13)
    • ►  stycznia (3)
  • ▼  2013 (105)
    • ►  grudnia (13)
    • ►  listopada (12)
    • ►  października (8)
    • ►  września (6)
    • ▼  sierpnia (4)
      • Życie w Oborze - Dorota Frączek
      • ŚBK: Nie tylko nowościami bloger żyje, czyli o ŚBK...
      • Rozstrzygnięcie konkursu z Wydawnictwem Jedność
      • Monika Madejek - Zeszyt z Aniołami
    • ►  lipca (3)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (11)
    • ►  kwietnia (9)
    • ►  marca (9)
    • ►  lutego (14)
    • ►  stycznia (13)
  • ►  2012 (147)
    • ►  grudnia (13)
    • ►  listopada (15)
    • ►  października (15)
    • ►  września (15)
    • ►  sierpnia (14)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (16)
    • ►  kwietnia (14)
    • ►  marca (9)
    • ►  lutego (16)
Julia Orzech. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Ostatnie wpisy

  • Jak ziarnka piasku - Joanna Jagiełło
    Autor: Joanna Jagiełło Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2018 Oprawa: miękka Kategoria wiekowa: 14+ Anna i Ni...
  • Sposób na Elfa i Elfie, gdzie jesteś? - Marcin Pałasz
    Sposób na Elfa i Elfie, gdzie jesteś? to moje pierwsze, ale na pewno nie ostatnie spotkania z twórczością Marcina Pałasza. Z tego mie...
  • Mój dziadek był drzewem czereśniowym - Angela Nanetti
    Autor: Angela Nanetti Ilustracje: Anastazja Stefurak Przekład: Jarosław Mikołajewski i Magdalena Mikołajewska Wydawnictwo: Nasza...
  • Moja pierwsza przygoda z YouTubem
    Czas na zmiany? Chyba nie:)  Żadna ze mnie yuotuberka. Tak jak wspominałam w filmiku, nie lubię publicznie przemawiać, dlatego tak...
  • Cudowna podróż - Selma Lagerlöf
    Autor:  Selma Lagerlöf Tłumaczenie: Teresa Chłapowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2017 Mam w domu biało-czarne...
  • Pali się! - Jan Brzechwa
    Autor: Jan Brzechwa Tytuł: Pali się! Ilustracje: Zbigniew Dobosz Wydawnictwo: Skrzat Rok wydania: 2013 Liczba stron: 24 Oprawa: mięk...
  • Kogel-mogel do wylizania!
    Autor: Eliza Piotrowska, Asia Gwis Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2018 Liczba stron: 96 Przedział wiekowy: 6-14 Jaj...
  • Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa
    Tytuł: Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa Teksty: Cristóbal Joannon Ilustracje i przekład : Agata Raczyńska Wydawnictwo: Nasza Księ...
  • Opowieści Biblijne dla dzieci już nie budzą mojego strachu.
    Tytuł: Opowieści Biblijne Autorzy: Praca zbiorowa Ilustracje: Anna Gensler Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2016...
  • Baśnie i legendy polskie oraz Baśniowa Mapa Polski
    Tytuł: Baśnie i legendy polskie Ilustracje: Mirosław Tokarczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2016 Oprawa: tw...

Statystyka

Sparkline

podczytuję

  • górowianka
    kontrola narodzin
  • tu-czytam
    Ewa Nowak: Kto uratował jedno życie... Historia Ireny Sendlerowej
  • Ejotkowe postrzeganie świata
    Ewa Zdunek "Mediatorka"
  • Z lektur prowincjonalnej nauczycielki
    Agnieszka Suchowierska i jej różne opowieści...
  • Magia w każdym dniu
    ,,CÓRKA IZEBEL" - WILKIE COLLINS
  • Aleksandrowe myśli
    Jej wysokość P, Joanne MacGregor // Prawo wysokich dziewczyn
  • pasje i fascynacje mola książkowego...nie tylko literackie...
    Zapowiedź...
  • nieperfekcyjnie, bo perfekcja jest nudna!
    Rodzina czy kariera?: "Lewa strona życia" - Lisa Genova
  • JULIA ORZECH
    Kogel-mogel do wylizania!
  • AnnRK
    [20] Hiszpania 2016: Cabo de Palos
  • Cyrysia
    ''Natalia'' Magdalena Wala # PATRONAT MEDIALNY
  • Dosiakowe Królestwo
    Siostra - Louise Jensen
  • ~~ Od deski do deski - Varia blog ~~
    Kommando puff - Dominik W. Rettinger
  • KSIĄŻECZKI SYNKA I CÓRECZKI :)
    Szpilki za milion
  • Lustro Rzeczywistości
    Kiedy zniknę – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Premierowo
  • Dowolnik
    "Basia i tablet" Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
  • All You Need Is Book
    Puzzle CzuCzu cyferki - mały zestawik, dużo radości :)
  • Słowem Malowane
    Mick Finlay, Detektyw Arrowood.
  • ANTYKWARIAT Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ
    Konkurs: "Ktoś ci się przygląda"
  • W Pępku Trójmiasta
    Jay Kristoff: Tancerze burzy
  • Z pasją o dobrych książkach i nie tylko...
    czy na pewno lepiej późno niż nigdy?
  • Kobiece rozmówki przy herbacie
    Kot i pies,czyli Gang Olsena
  • Krytycznym okiem...
    „Rok na odwyku. Kronika powrotu” Katarzyna T. Nowak
  • Sabinkowe czytanie, w obłokach bujanie....
    Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel
  • Moje książki...
    "Trudne światło" Tomás González
  • W krainie stron
    Plusy i minusy kariery jako złoczyńca Disneya
  • książki sardegny
    "Najfutbolniejsi" - seria książek autorstwa Roberto Santiago
  • Kącik z książką
    "Matka Edenu" Chris Beckett
  • Pisany inaczej...
    Alain - Fournier - "Mój przyjaciel Meaulnes"
  • Czytanki-przytulanki
    Audiobooki od Legimi - BUKA
  • Językowe rozważania młodego polonisty
    „Rzymianin” czy „rzymianin”?
  • Notatnik kulturalny
    Szczęście świata, czyli ach te kolory, zapachy i zmysłowość
  • Agnesto
    "GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D."
  • ...do ostatniej pestki trzeba mocno żyć...
    #477
  • Półeczka z niebieskimi migdałami
    Rozdawajka z Norą Katarzyny Puzyńskiej
  • galeria kongo
    Pozytonowy detektyw, Isaac Asimov
  • Życie między wierszami
    Blaine Harden: Urodzony w Obozie nr 14
  • Sprawy domowe i książka na półce
    Torba na zakupy
  • Książki Oli
    #64 sZAFa w sieci
  • Książki do poduszki
    Jim Robbins "Zadziwiający świat ptaków"
  • Niania w Paryzu
    Taras, spotkania z przyjaciolkami i jutrzejszy wyjazd od Katalonii. Francuska codziennosc: czesc 172.
  • Misia i Tosia czytają
    Kreatywnie spędzony czas z Disney Vampiryna
  • Książki Warte Przeczytania
    Książkowy zawrót głowy czyli jak nie zwariować od nowości i umiejętnie wybierać powieści, które się czyta
  • Czytajmy Dobre Książki
    Anna Claybourne "Dlaczego ryby nie toną? I inne ważne pytania"
  • moja księgarnia
    Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa - Joanna Jax
  • Czechofil
    Czechofil książki pisze!
  • Recenzje Młodzieżowe
    "Dżentelmen w Moskwie'' - Amor Towles - recenzja
  • Kronika Chomika
    "Ona to wie" Lorena Franco
  • Choco Freak
    Wyciskarka wolnoobrotowa HUROM ONE STOP
  • uzależniona od czytania
    269. DZIEWCZYNA ZE SKLEPU Z KAPELUSZAMI
  • Krakowskie Czytanie
    "Zbrodnie prawie doskonałe" Iza Michalewicz
  • absolutnie nieperfekcyjna
    R.J. Palacio "Cud chłopak", czyli o trzech prawidłowościach
  • więcej niz pierwsza czytanka
    lost again
  • Setna strona
    Podsumowanie marca [3/2018]
  • In Trinity's world of books
    Tu & teraz - marzec 2018
  • Lego ergo sum
    Masło śpi - Tina Oziewicz
  • miasto książek
    "Kobieta w oknie", czyli czytam bestseller
  • Płaszcz zabójcy
    Odcinek 2126: Lucy Maud Montgomery, 1905 rok
  • Za górami za lasami
    Jak zostać pisarką czyli kto pojedzie ze mną na warsztaty?
  • Życiowa pasja bibliofila
    Zmiana. Nareszcie!
  • Po drugiej stronie... książki
    Co tam u mnie... Marzyciel.
  • Czytajki - dziecięcych książek czar
    Uwielbiamy!!! "8+2 i Anton z Ameryki" Anne-Cath. Vestly
  • W Krainie Czytania i Historii
    Agnieszka Wojdowicz – „Córka głosu. Księga życia Hili Campos” # 1
  • god save the book
    ”Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezary Łazarewicz
  • Śmieciuszek życiowy, czyli co u Bazyla piszczy.
    Nieczynne do odwołania.
  • Recenzje książek ← blog Niedopisanie
    Sophie Hannah - Druga połowa żyje dalej
  • prowincjapelnamarzen blog
    POŻEGNANIE Z BLOGIEM
  • books on my mind
    C. J. Tudor "Kredziarz"
  • Jedz tańcz i czytaj
    The Manga Guide. Wszechświat - K. Ishikawa, K. Kawabata
  • POCZYTALNIA | kultura czytania
    Nawyki, Karl Ove Knausgård
  • Świat książkowego mola...
    "Z teściową za pan wróg" - Izabela Milik
  • Książkoholizm
    "Arystokratka na koniu" - Evžen Boček
  • GabArte
    Duże jest piękne!
  • Malutka
    Wyspa tajemnic ["Burza"-Steve Sem-Sandberg]
  • W zaciszu biblioteki
    "Olga i osty" Agnieszka Hałas
  • Dylematy filolożki
    Mieszkam w Dolnośląskiem
  • Pożeracz słów
    Czytamy i poznajemy świat - odsłona 6
  • moje podróże
    Miłe zakończenie roku, czyli koncert Małgorzaty Walewskiej i Gary Guthmana
  • Kraina chwilowego zapomnienia
    Dekadencka kokieta
  • Dabudubida
    アルバニアホワイトニングクリームはドラッグストア?※購入できるのはここ
  • Pasjonatka Literatury
    Zawieszenie bloga !
  • Trufla
    Mikołajkowy konkurs książkowy!
  • KULTURALNY KĄCIK
    Jesień życia - zrób coś dla siebie
  • Codzienna walka z lenistwem i dążenie do obranych celów.
    Włam się do mózgu - Radosław Kotarski
  • Zapatrzona w książki
    Konkurs: Pokaż mi swój wszechświat
  • ZORROBLOG
    TRZY CZTE RY
  • Waniliowe Czytadła
    "Żona terrorysty", Anna Sundberg, Jesper Huor - radykalny islam "od kuchni"
  • Strefa Książki
    Tajemnicze morderstwo z Arabią Saudyjską w tle
  • W Nieparyżu
    Esencja dojrzewania - "Pasztety do boju" Clementine Beauvais
  • zwiedzam wszechświat ...
    "Trzy siostry, trzy królowe"
  • Słowa duże i MAŁE
    W ciemno ("Friendzone" Sandra Nowaczyk)
  • k r e a t y w a
    Nauka języków przez zabawę - angielski w domu, cz. 2
  • Słowem lukrowane
    Krzysia i ptasie kłopoty
  • Notatki Coolturalne
    Dzienniki T.1 - Krystyna Janda
  • Maszyna do pisania
    Tam gruz
  • Moje wycieczki w świat literatury...
    Sejarah Diet Keto
  • ZRECENZUJEMY | Recenzje książek
    "Girl online solo" - Zoe Sugg
  • London Boulevard
    „Zapisane w wodzie” - Paula Hawkins
  • Kącik z książkami
    Jerzy Sosnowski "Fafarułej, czyli pastylki z pomarańczy"
  • Papierowy Azyl
    SPRZEDAJĘ KSIAŻKI - TANIO!
  • przy kominku siadam...
    Komunijnie
  • ... Jarkowe bazgroły ...
    Pyrkon
  • Strach przed lataniem i głód doświadczeń
    Quick Answers To Women and Their inner slut In Step-by-step Depth
  • z kubkiem kawy...
    Twarzyczka - Sophie Hannah
  • In bed with books
    Michalina Wisłocka, Sztuka kochania
  • oczami dziecka...
    zmiany
  • myśli, wrażenia, interpretacje
    Słowa poruszone, słowa poruszające – Małe Kino „Prawda i sny” [recenzja płyty]
  • Aureliowo,czyli książkowo
    Siemandero po ospie, książki dla maluchów i KONKURS!!!
  • Czytam Centralnie
    BIOGRAFICZNA POWIEŚĆ MUZYCZNA - Josef Škvorecký "Scherzo capriccioso"
  • Karriba - Moda na czytanie
    AND THE OSCAR GOES TO... | STYCZEŃ 2017
  • Kraina Andersena
    BARCELONA
  • Stulecie literatury
    Pięć powodów do zmian
  • Czytelnicze Zacisze
    Janusz Niżyński „Bajeczki dla dzieci. Stories for kids”
  • ZEZUZULLA
    Lis
  • W deszczu marzeń, burzy słów, myśli niewypowiedzianych....
    Pudełko pełne niespodzianek! Liferia
  • Francuska Kawiarenka Literacka
    Prawo mężczyzn i Wilczyca z Francji Maurice Druon
  • bezrobotna.pl
    Hultajstwa Witka - mój nowy blog
  • "Kto czyta książki, żyje podwójnie" - Umberto Eco
    David Levithan - "Każdego dnia"
  • Kopalnia Książek
    GAYLE FORMAN "Ten jeden dzień"
  • kamykowa czytelnia
    koniec kamykowej czytelni
  • My Little Library
    W pułapce New Adult
  • kultur-alnie
    Dom na Wschodniej.
  • Między wersami książek
    "Druga runda" - Caren Lissner
  • Moja Pasieka
    Człowiek i jego badawcza ciekawość. "Opowieści o pilocie Pirxie" Stanisława Lema
  • Magia książki...
    Jorn Lier Horst "Ślepy trop"
  • Mój jest ten kawałek podłogi
    Poza czasem szukaj
  • Biblioteka Melanii
    Pożegnanie
  • Magnolie
    Ile w tym faktu, ile literatury?
  • kajecisko
    BAMBINO - To jest to!
  • BLOG KATARZYNY ZYSKOWSKIEJ-IGNACIAK
    Resep Ayam Teriaki Lezat dan Nikmat
  • Co nowego w PWN
    W kuchni jak na wojnie
  • Kreatywna mobilizacja (FIT-życie)
    M.M.P.R. (2014)
  • czYtanie
    myśli
  • Diunam
    "Pąki lodowych róż" Zbigniew Zborowski
  • Książkozaur na tropie...
    Lektura obowiązkowa!
  • KSIĄŻKÓWKA
    Informacja
  • Książki Ja i Pan Kot
    Stop diabetes dan hiduplah dengan sehat
  • Imani
    TY JESTEŚ MOJE IMIĘ, Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
  • PROZAICY • blog literacki
    Prozaicy polecają... książkę na wakacje
  • ... jak na jedno moje małe istnienie świata jest o wiele za dużo...
    ...chwila nadeszła, trzeba się pożegnać...
  • Echo istnienia...
    Walka z brudem, czyli jak sprawdzają się perełki PERLUX.
  • Na zimowy i letni wieczorek
    Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
  • książkolandia
    Wyspa na prerii - Wojciech Cejrowski
  • Entre Las Letras
    Anna
  • Książki Grażyny - Marii
    Watch The Man Who is Talked About 1937 Full Movie Online
  • Once upon a time
    "Hopeless" Colleen Hoover
  • Peek-a-Boo-Boo
    ... to już koniec?! To dopiero początek!
  • Córka Wokulskiego
    Chcesz pisać? Rób wieżę!
  • Kartek szelest
    Pijąc kawę z demonami przeszłości - "Niewybaczalne" - Isabel Wolff
  • Czytelniczy Szał
    "Anna German o sobie" - Mariola Pryzwan
  • mama (nie tylko) Adama
    Zapraszam w nowe miejsce!
  • Beznadziejnie zacofany w lekturze
    Przypominam uprzejmie
  • Klasyka Młodego Czytelnika
    Koniec (ale i początek)
  • kawa, koc, książka - idealne połączenie
    Jeśli już...
  • Miss Jacobs Library
    Tylko Ciebie chcę - film
  • Książkowa Kraina Łagodności
    „Vademecum numerologii. Znaczenie liczb w Twoim życiu” – Editha Wüst i Sabine Schieferle
  • White Plate
    Zupa z kukurydzy, ziemniaków i jabłek
  • Chodź, pomaluj mój świat,
    Halina Koszutska, Czerwony samochodzik
  • Moj kantor wymiany mysli i wrazen
    PODWÓJNA TOŻSAMOŚĆ
  • Kulturalny Misz-Masz
    Zaproszenie i trochę pożegnanie
  • Profesor Jerzy Bralczyk - bloog.pl
    Rodzaje i nazwy
  • Gorąca czekolada z cynamonem
    Blog sokrates0313 przeniesiony
  • Lektury Lirael
    „Obok siebie, ale osobno” (Georges Simenon, „Kot”)
  • Książki i nie tylko...
    STOS 1/2014
  • Książka szuka domu!
    Charlotte Link, Dom sióstr
  • Wyznania Czytoholiczki
    SPRZEDAM
  • KSIĄŻKOWE PODRÓŻOWANIE
    "ZDOBYWAM ZAMEK" DODIE SMITH
  • czytanie
    Winna!
  • Kuzynka Sasza Poleca
    Wyniki konkursu z C.S. Lewisem
  • Poza Sezonem
    Intensywność - Dean Koontz
  • Zapiski na kartce
    UWAGA! UWAGA! UWAGA! UWAGA!
  • Szelest kartki jak muzyka w deszczowe dni...
    Konkurs z Fabryką Słów - rozwiązanie
  • Entliczek-Poradniczek
    Ewa Chodakowska, Lefteris Kavoukis- Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską. 30 dni, minut, treningów, przepisów.
  • Good Life
    FABRYKA PRZEPISÓW
  • Dariusz Dłużeń
    "Pan Przypadek i trzynastka" - Jacek Getner
  • CZYTOPOLIS
    "Rynek w Smyrnie" Jacek Dehnel (#130)
  • Book me a Cookie
    Nowy adres bloga
  • Książki z mojej półki
    "Babcia 19 i sowiecki sekret" Ondjaki
  • nieEROTYCZNE OPOWIADANIA
    Moja najnowsza książka
  • Over the rainbow
    Spóźniony Tag - Versatile
  • Frada mania! - wspólna mania czytania
    Dobranoc, Albercie Albertsonie
  • Konkursy z Polskimi Autorami CPA
    Rozwiązanie konkursu z Moniką Gałgan
  • Do zaczytania jeden krok
    Nareszcie mój i to z autografem
  • Jak pisać?
    Przygody Kluski i Sabinki. Odcinek 17.
  • mowa liter
  • Świat recenzji
  • Falka
  • Lubię, gdy książki pachną cynamonem..
  • Recenzje książek... głównie
  • Magiczny Świat Książek
  • Spotkania z autorami
  • Taki sobie dziejopis...
  • "myślodsiewnia książkowa"
  • porządek alfabetyczny
  • Tramwaj nr 4 czyli co nieco o czytaniu w tramwaju i nie tylko tam
  • * pudełko książek *
  • Malice w Krainie Literatury
  • Cynamonowe dni
  • niecodziennik literacki
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Blogi rodziców, które uwielbiam czytać

  • strefa Psotnika
    Wyjątkowe wydanie „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej
  • mrspolkadot
    metamorfoza pokoju dziewczynki – dodatki, które robią różnicę
  • matka polka czytająca
    "Te chwile" Herbjørg Wassmo
  • nieperfekcyjnie.pl
    Rodzina czy kariera?: "Lewa strona życia" - Lisa Genova
  • Buuba » Buuba
    Test NIFTY – moja rada!
  • ladnebebe.pl
    Top 10 polskich kolekcji #1
  • wikilistka.pl
    Jak utrzymać względny porządek przy małych dzieciach?
  • Konfabula
    Metoda zielonego długopisu, czyli dyktando bez czerwonych poprawek
  • Matka Tylko Jedna
    Wyścig, w którym co roku staje tysiące matek, a z którego ja już dawno się wypisałam
  • NIANIO.COM.PL – blog lifestylowo – parentingowy
    Malownicze fototapety – prosty sposób na urokliwy krajobraz w mieszkaniu
  • MAŁA KA(F)KA
    503.TRUDNA TO MIŁOŚĆ…
  • szafa tosi
    a na lato…
  • ON ONA I DZIECIAKI blog o adopcji, podróżach z dziećmi i kreatywnych zabawach.
    Ulubieni bohaterownie naszych pociech do czytania przed snem
  • Moje Dzieci Kreatywnie
    „ Być jak Ignacy ” – program edukacyjny z zabawami i eksperymentami dla dzieci
  • Zwykłej Matki Wzloty i Upadki
    Instrukcja obsługi kobiety
  • ...by cieszyć się życiem
    Dzieci na budowie :)
  • Domowy bajzel
    Grzyby, czyli jak z nudnego tematu zrobić arcydzieło?
  • mavelo.
    DIY: Biurkowe przyborniki ze słoików
  • Zabawkator
    GRY EDUKACYJNE DLA DZIECI 5+ „ZWIERZAKI BYSTRZAKI” I „POLSKA”
  • Blog Ojciec - Najbardziej Emocjonujący Blog Parentingowy
    List ojca bitego jako dziecko, który nam wszystkim może dać nadzieję
  • Domowy zakątek
    Wielkanocne świętowanie
  • Różane Dzieciństwo
    "Biblia w obrazach"
  • Małe co nie co z naszego życia i nie tylko...
  • Signum Temporis
    Kodowanie dla dzieci – Marc Scott NASZA KSIĘGARNIA + KONKURS!
  • Chatka na sowich nóżkach czyli nasze bajkoczytanie
    Czytam las. Na przednówku, na rozgrzewkę: Pop-up w lesie oraz Przyprawa Puchatka
  • Jej cały świat
    Detektywi z tajemniczej 5
  • Ms Baika
    Zestawy kreatywne od KIPOD Toys. Czyli o tym jak umilamy sobie długie, zimowe wieczory.
  • DzikiDzik
    Szlak Bobrowy | w Drodze!
  • stashki.pl
    GÓRSKA LEGENDA- URLOP Z DZIEĆMI W SZCZYRKU
  • Mamarak
    Pozytywny Kalendarz 2018 do druku. Ponad 700 świąt na 365 dni
  • zakręcony belfer
    Sztafeta przypadków
  • Przedszkole pod Brykającym Gagatkiem
    Boże Narodzenie w malarstwie. projekt "Bliżej Sztuki"
  • Synkowe czytanie
    Zmiany…..
  • Dzika Jabłoń
    Rok na wsi w okolicznościach przyrody
  • tochana ...
    siła...
  • Ogarniam Wszechświat
    Vegan Food Festival vol 1
  • czytająca mama
    "Jak sobie zagrabisz, tak będziesz żyć" - "Kwietniowa czarownica" Majgull Axelsson
  • KreoParenting
    Prosta maszyna Goldberga
  • Krauziaki
    W barwnym świecie – Papugarnia Gdańsk
  • Tosiowe igraszki
    Montessori: Wzbogacanie słownictwa - rymy
  • mummystyle
    Zdrada
  • Co tam w Matkopolkowie?
    Gadzina
  • Mummy and the Tot
    Przenosiny
  • jusssi.pl
    Ups. To chyba koniec bloga.
  • MAŁE DRANIE
    #technology
  • Ohana
  • home - lemoniada
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Blogi ludzi z pasją:

  • Handmade Charlotte
    Paper Plate Visors
  • Design Your Life | RSS Feed
    Moja WIOSNA z pomysłem – plany, cele i wyzwania
  • Jest Rudo
    Moje ulubione akcesoria fotograficzne
  • mamy okiem
    siedem
  • Vegenerat Biegowy
    BRUSCHETTA
  • - Podróże, jedzenie, krągłości
    Mit życia po diecie
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Przydatne strony

  • Słownik języka polskiego pwn
  • Słownik ortograficzny pwn
  • Słownik staropolski
  • Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych W. Kopalińskiego
  • Słownik wyrazów obcych pwn
  • poradnia UŚ
  • poradnia pwn
Prawa do strony Julia Orzech.
Designed by OddThemes
Dostosowała www.jusssi.pl dlaJulia Orzech.