Autor: Nikola Kucharska
Streszczenia mitów: Joanna Kończak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 16
Mama, ta książka ma takie same ilustracje jak ta wielka rozkładanka o podróżach po świecie – wrzasnął T. na widok Mitów Greckich Nikoli Kucharskiej. I powiem wam, że duma mnie rozpiera, że potrafi rozpoznać swoich ulubionych ilustratorów. To przesądziło sprawę i przegląd nowości NK zaczęliśmy właśnie od Mitów Greckich dla dzieci w obrazkach. Mamy ostatnio duże szczęście, że trafiają do nas książki, które świetnie współgrają z obecnymi zainteresowaniami syna. Podczas ostatniej choroby obejrzeliśmy razem wszystkie części Opowieści z Narni i T. zafascynowany jest postaciami rodem z mitologii. Próbowałam czytać mu fragmenty z Parandowskiego, ale to jeszcze trochę za poważne dla siedmiolatka i za dużo muszę „wycinać”, a wydanie mitów greckich dla dzieci, które kiedyś dostaliśmy w prezencie pozostawia wiele do życzenia. Sami więc widzicie, że komiks Nikoli Kucharskiej spadł nam jak z nieba.
To kolejna kartonówka NK, której syn nie wypuszcza z rąk. Przyzwyczajony do stylu ilustracji N. Kucharskiej Tymek porusza się w tym gąszczu bohaterów i światów jak ryba w wodzie. Pierwsza lektura to było samo oglądanie i wyszukiwanie najciekawszych dla niego postaci. Oczywiście prym wiodły centaury, Minotaur i lew nemejski, które to bezsprzecznie kojarzyły mu się z Narnią. Dopiero, kiedy T. zaspokoił swoją pierwszą ciekawość, zaczęliśmy właściwą lekturę.
Żeby łatwiej było poruszać się po rozkładówkach na początku książki znajdziecie krótkie streszczenia mitów (Joanna Kończak). My czytaliśmy zawsze jedno streszczenie, a potem zaraz przechodziliśmy do komiksu. Tutaj już czytelnik ma pełną dowolność. Można ogarniać wzrokiem całą rozkładówkę lub też poruszać się zgodnie z numeracją chmurek (dziecko ma frajdę z samego poszukiwania właściwej kolejności). Obrazy Nikoli Kucharskiej powiedzą wam czasem więcej niż słowa, dlatego dziecko, które nie potrafi jeszcze czytać swobodnie może korzystać tylko z ilustracji. Komiksy obudziły w moim T. ciekawość i oglądając książkę zadaje setki pytań. Czasem sam wraca do początku, żeby znaleźć imię czy atrybut któregoś z bogów.
Na rozkładówkach N. Kucharskiej znajdziecie najpopularniejsze mity, poprzedzone przedstawieniem początku świata według mitologii oraz najważniejszych bogów greckich (Prometeusz, Demeter i Kora, Puszka Pandory, Dedal i Ikar, 12 prac Heraklesa). My najczęściej wracamy do Puszki Pandory, Dedala i Ikara oraz 12 prac Heraklesa.
Książka świetnie nadaje się do tego, aby wprowadzić dziecko w pogmatwany, ale jakże fascynujący świat mitów. Postaci N. Kucharskiej, są zabawne (niejednokrotnie komicznie przerysowane) i bardzo szczegółowe. Z drugiej strony sam tekst w chmurkach to tylko niezbędne minimum, które na pewno nie znudzi malucha. Starszakom przyda się dodatkowy komentarz rodzica, ale to uważam już za samą przyjemność.
Polecamy!
Przyznaję się bez bicia, że nigdy nie byłam fanką mitów. Z tego względu chętnie zaopatrzyłabym Jasia w taką książkę w przyszłości. Może wtedy przekonam się do mitów? :)
OdpowiedzUsuńSylwia, może to jest sposób? Ja akurat zaczytywałam od liceum Parandowskiego i mity uwielbiam. Komiksowa forma Nikoli Kucharskiej powinna przekonać nawet ciebie:)
UsuńUwielbiam mitologię grecką. Taka wersja wydaje mi się wspaniała. Zapraszam do nas :)
OdpowiedzUsuńPotwierdzam:) U nas mitologia dla dzieci rządzi :) I dziękuję za zaproszenie :)
UsuńŚwietna zachęta do zapoznania się z mitami i nie tylko :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńSzczypior też jest zafascynowany Minotaurem i centaurami, to chyba taki wiek. Paradowskiego nie byłam w stanie przełknąć i myślę, że już się na niego nie skuszę ;)
OdpowiedzUsuńA mnie jakoś Parandowski zachwycił w liceum i nie odpuszcza do dziś :) Dla Tymka jeszcze za poważny, ale to wydanie mitów dla dzieci jest dla niego idealne :)
Usuń