Lista książeczek, które możecie podarować swoim dzieciom na Mikołaja czy pod choinkę.

Dziś na blogu obiecana lista książeczek, które mogą stać się wspaniałym prezentem na Mikołaja czy pod choinkę. To jest oczywiście moje subiektywna lista, ale może znajdziecie coś dla siebie. Część z tych książek mamy i pisałam o nich na blogu, inne czytaliśmy, a jeszcze inne znalazłam na waszych blogach i stały się naszymi czytelniczymi marzeniami.. Zapraszam :)
Jeśli się postaracie, to zdążycie jeszcze zrobić zamówienia w dzień darmowych dostaw :)



1. Pippi Pończoszanka (wyd. kolekcjonerskie) - Astrid Lindgren, Nasza Ksiegarnia
Z okazji 70. urodzin Pippi Pończoszanki wydawnictwo Nasza Księgarnia przypomina pierwsze polskie wydanie historii o tej najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce świata. Książka z niezapomnianymi ilustracjami Zbigniewa Piotrowskiego ukazała się w limitowanej edycji kolekcjonerskiej.

2. 52 tygodnie - Anna Crausas. Widnokrąg
„52 tygodnie" to jeden rok, 52 rodzaje ptaków i jedna gałąź. Jedna jabłoń, na której przysiadają różne ptaki, odpowiednio do pór roku oraz dnia. Gatunki, które migrują, i te, które pozostają w Europie; ptaki nocne i ptaki dzienne. W tej książce, a w zasadzie z racji na wielkość – albumie – na ponad stu stronach czytamy o zwyczajach ptaków, o przemijaniu, o cykliczności przyrody.

3. Królewna - Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Bajka
Zapraszam do przeczytania kilku słów o tej pięknej książeczce tutaj

4. Rok w lesie - Emilia Dziubak, Nasza Księgarnia
Pisałam o tej książce tutaj

5. Pan Kuleczka - Wojciech Widłak, Media Rodzina
Przypominam tę serię, ponieważ my z Tymkiem najczęściej wracamy do niej właśnie w okresie świątecznym. Nastraja nas pozytywnie do całego świata.
Pana Kuleczkę chciałby znać każdy. Zapewnia bezpieczeństwo i dyskretnie towarzyszy zabawie. Jest tolerancyjny, ale uczy poszanowania reguł. Zawsze jednak można liczyć na jego wybaczający uśmiech. Pan Kuleczka to idealny dorosły. Jego podopiecznymi są kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk. Każde z nich, choć bardzo się różnią, ma swoje miejsce w sercu Pana Kuleczki, który umie sobie poradzić z rozbrykaną Katastrofą, wymyślić interesującą zabawę dla spokojnego Pypcia i przyciągnąć uwagę rozlatanej Bzyk-Bzyk. Bo w domu Pana Kuleczki nigdy nie jest nudno.

6. Mat i świat - Agnieszka Suchowierska, Krytyka polityczna
Mata wygraliśmy w jednym z konkursów magazyny Ryms.  Jesteśmy zauroczenie przygodami Mata obieżyświata. Książeczka przybliża kulturę i zwyczaje dalekich krajów bez ogródek mówi o problemach społecznych. Szczera i mądra książeczka.
Książka nominowana do nagrody w konkursie Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.
Miś Mat urodził się w chińskiej fabryce. Jest wielkim optymistą, kocha wszystkie dzieci - te bogate i te biedne. Zresztą pieniądze i posiadanie różnych dóbr to nie są sprawy, które interesują Mata. Miś jest przecież do kochania.

7. Pięciu Nieudanych - Beatrice Alemagna, Dwie Siostry
Pisałam o tej książeczce tutaj.

8. Muminki - Tove Jansson, Nasza Księgarnia
Tymek odziedziczył po mnie miłość do Muminków i czytamy je nałogowo (nawet Pamiętniki Tatusia Muminka). Wszystkie części i wszystkie wydania. Posiadamy w swojej kolekcji wydania pojedyncze, jak i zbiorowe. W zasadzie nie wiem, dlaczego na blogu jeszcze nigdy nie pojawiła się recenzja książeczek o Muminkach. Muszę nadrobić.

9. Moje szczęśliwe życie - Rose Lagercrantz, Zakamarki
Nasza ostatnia lektura, którą przeczytaliśmy dziś od deski do deski. Tymek polubił Dunię, choć bardzo się smucił, kiedy czytaliśmy momenty o tym, że mama dziewczynki zachorowała i umarła. Po za tym jest ciągle o szczęściu, bo Dunia z małymi wyjątkami bywa prawie zawsze szczęśliwa.
Pogodna opowieść o szkole i przyjaźni z perspektywy pierwszoklasistki - w sam raz dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.

10. Duch z butelki - Eva Susso, Zakamarki
Książę polecam, choć nie czytaliśmy jeszcze. Znalazła się na liście po przeczytaniu recenzji na blogu Lemoniady (tutaj).
Kiedy Uno i Mati otworzyli starą butelkę, wydostał się z niej olbrzymi duch. Siedział zamknięty w butelce od tysięcy lat. Z wdzięczności, że został uwolniony, obiecał spełnić trzy życzenia chłopców. Jak myślicie, czego zażyczyli sobie Uno i Mati i co z tego wynikło?

11. 10x10 - Herve Tullet, Babaryba
Książeczki tego autora Tymek uwielbia do dzisiaj, choć powoli z nich wyrasta. Tę pozycję znamy, bo stała się prezentem dla małej kuzynki Tymka.
Książeczka uczy nie tylko kształtów, kolorów i liczenia, ale też opowiadania bajek. Kolejny hit Tulleta po bestsellerowym “Naciśnij mnie”.

12. Tajemnica pożarów - Martin Widmark, Zakamarki
Któż nie zna słynnej pary małych detektywów Mai i Lassego. My zaczytujemy każdą część i razem z Tymkiem tropimy złodziejaszków. Ostatnio byliśmy w kinie na filmie stworzonym na podstawie serii. Recenzja najnowszej książeczki i filmu już wkrótce na blogu
Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.
Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

13. Miś Uszatek - Czesław Janczarski, Nasza Księgarnia
To książeczka, której jeszcze nie mamy, ale bardzo chcemy mieć.
Zbiór bajek o znanym i lubianym misiu z oklapniętym uszkiem. Przygody Misia Uszatka już od ponad 40 lat bawią i wzruszają dzieci na całym świecie. Piękne kolorowe ilustracje są dziełem Zbigniewa Rychlickiego, laureata prestiżowej międzynarodowej nagrody – Złotego Medalu im. H.Ch. Andersena.

14. Rok z Findusem - Eva-Lena Larsson Kennert Danielsson, Media Rodzina
Findusa dobrze znamy, bo często wypożyczaliśmy z biblioteki. Tym specjalnym wydaniem zaraziła nas Mamajanka (tutaj)
Sympatyczny kot Findus zaprasza do wspólnej zabawy wszystkich ciekawskich - dzieci i dorosłych - i pokazuje, jak można zrobić coś z niczego. Findus nie potrafi usiedzieć bezczynnie, kiedy tyle ciekawych rzeczy dzieje się dookoła! I to każdego dnia, o każdej porze roku – wystarczy tylko się rozejrzeć. Można znaleźć nowe zastosowanie dla choinki, zbudować domek z patyczków po lodach, hodować kiełki,  poznawać ptaki, dżdżownice i inne robaczki, budować deszczomierz czy rękaw wiatrowy...
Niezwykła książka, wspaniała zabawa i przygoda dla dzieci 5+.
                                 
15. Lokomotywa - Julian Tuwim, Visart
Polecam to oryginalne wydanie w pakiecie z puzzlami. Na dniach pojawi się recenzja na blogu
Lokomotywa Tuwima to klasyk i monument polskiej poezji dla dzieci. Porywać się na nią nie jest bezpiecznie, bo wydawać by się mogło, że wszystko już zostało narysowane. A jednak nowe debiutanckie wydanie naszego wydawnictwa w wykonaniu młodej, ale niezwykle wyrazistej w swoim stylu ilustratorki - Katarzyny Boguckiej przedstawia nam Lokomotywę, całkiem nowym ujęciu. A co ciekawe - mimo, że  jest nowocześniejsze niż zwykle - to jednak retro i w jakimś sensie od razu staje się klasykiem. Do książeczki dostępne są również puzzle z ilustracją tej utytułowanej Autorki, zmuszające dzieci do uważnego i pełnego zrozumienia odbioru wiersza Tuwima. Razem jest to niezwykle spójna całość. Doskonała pozycja  dla wymagających i szukających oryginalnego prezentu.


1.O mikołaju, który zgubił prezenty - Danuta Parlak, Widnokrąg
Jestem świeżo po lekturze i mogę polecić jako mama. Tymek dostanie książeczkę dopiero na Mikołaja.
Wszystko zaczyna się całkiem zwyczajnie. Niedługo Boże Narodzenie. Dzieci, jak co roku, piszą listy do Świętego Mikołaja z prośbą o wymarzone prezenty. Święty Mikołaj starannie przygotowuje podarki dla najmłodszych. Wszystko jest już gotowe, gdy wydarza się katastrofa! Prezenty się gubią…
I od tego momentu zaczyna się prawdziwa bajkowa opowieść. Opowieść o przyjaźni, wzajemnej pomocy i chęci dzielenia się z innymi. Przygotujcie się na wiele fantastycznych niespodzianek.

2. Wesoły Ryjek i zima - Wojciech Wodłak, Media Rodzina
To pozycja dla nieco młodszych dzieci, chociaż Tymek ciągle wraca z sentymentem.
Czwarty zbiór pełnych uroku i humoru opowiadań o Wesołym Ryjku. Mały bohater lubi zimę. Wprawdzie czasem nie ma śniegu, ale i tak jest ciekawie: można nauczyć się grać w warcaby, przekonać się, czym tak naprawdę jest domowe ognisko, albo wybrać  się pierwszy raz w życiu do kina. No, ale zimą i tak najważniejsze są święta, choinka, kolędy i pieczenie pierniczków, na które Wesoły Ryjek ma swój własny przepis!

3. Prezent dla Cebulki - Frida Nilsson, Zakamarki
Czekałam długo z tą książeczką na Tymka, bo bałam się jego reakcji (ja płaczę przy niej jak bóbr). Na liście must have!
Wzruszająca opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia, ale też o każdej innej porze roku!
Zbliża się Boże Narodzenie. Cebulka ma dwa marzenia: dostać pod choinkę rower i tatę. Mama mówi, że rower jest za drogi, i prosi Cebulkę, by wymyślił sobie jakiś inny prezent. Nie wygląda też na to, żeby mama chciała odszukać tatę Cebulki w dalekim Sztokholmie. Cebulka bierze sprawy w swoje ręce – tylko jak daleko można się posunąć, by zdobyć to, czego się pragnie?

4. Basia i Boże Narodzenie - Zofia Stanecka, Egmont
Mamy na czytniku i w te święta też będziemy czytać. Baśka to jedna z ulubionych bohaterek Tymka. Dużo tu o samych przygotowaniach do świąt, w które angażuje się cała rodzina, bo mama ma złamaną rękę. Ciepło, świątecznie i swojsko.

5. Przygody Tappiego z Szepczącego lasu - Marcin Mortka, Zielona Sowa
Tappiego czytamy na okrągło. Wszystkie przygody od początku do końca i od nowa. W zimie zawsze wracamy do tej części, w której szepczący las pokryje biały puch. Tappi nawet w zimie ma przygód, co nie miara. Czasem napadnie go troll Gburek czy czarownica Skrzypicha, a czasem cała armia Jarla Surkola. Jest moc!
Magiczny, bardzo plastycznie opisany świat pełen przyjaznych postaci: wesołego wikinga, przyjaznego wiatru, wesołej wiewiórki; baśniowy charakter opowieści.
Sympatyczni bohaterowie, których polubi każde dziecko.
Prosty tekst i duże litery pomogą rodzicom przy wieczornym czytaniu i zachęcą dzieci do samodzielnej lektury.
Czarno-białe, wesołe ilustracje pełne szczegółów zwrócą uwagę dzieci.

6. Zimowe przygody jeżyka spod jabłoni - Alicja Ungeheuer-Gołąb, Skrzat
Polecam zacząć przygodę z Jeżykiem od części pierwszej (Przygody jeżyka spod jabłoni), w której przedstawieni są wszyscy bohaterowie. My po tej lekturze już inaczej patrzymy na wszelkie dziurki, i norki pod drzewami w ogrodzie. Czasem nam się wydaje, że gdzieś tam pod zmarzniętą Jabłonią siedzi sobie Jeżyk z Jeżynką i popijają herbatę z malin.
Jeżyka, który zdążył już zapaść w sen zimowy, budzą sylwestrowe wystrzały. Dzięki temu może on zobaczyć, jak o tej porze roku wygląda ogród i co się w nim dzieje. A wbrew pozorom dzieje się dużo. Okazuje się na przykład, że w okolicy pojawił się ktoś nowy. Jest trochę tajemniczy, dziwnie się zachowuje i wygląda inaczej niż pozostałe zwierzęta. Ale czy to oznacza, że jest zarozumiały, jak sądzą niektórzy mieszkańcy ogrodu? Alicja Ungeheuer-Gołąb proponuje kolejną część przygód Jeżyka. To niezwykle mądra i pouczająca opowieść o zwierzątkach, które nie tylko wspólnie się bawią, lecz także wspólnie pokonują kłopoty. Tym razem ułatwi ona małym czytelnikom zrozumienie prawdy, że choć każdy z nas jest inny, to nie różnimy się zbytnio od siebie i możemy być przyjaciółmi.

7. Wigilia Mamy Mu i pana Wrony - Jujja Wieslander, Zakamarki
Czy jest na sali ktoś, kto nie zna tej oryginalnej krowy? To pozycja z zeszłego roku, ale ciągle lubimy do niej wracać.
Kolejna historia o Mamie Mu i Panu Wronie – tym razem w świąteczno-zimowej atmosferze. Czy Pan Wrona naprawdę musi sam sobie zrobić prezent pod choinkę, czy też znajdzie się ktoś, kto będzie o nim pamiętał w Wigilię?

8. Tonia z Glimmerdalen - Maria Parr, Dwie Siostry
Marzę o tej książce odkąd znalazłam ją w księgarni Ambelucja. Wprawdzie Tymek jeszcze pewnie jest na nią za mały (bohaterka ma 10 lat), ale co tam. Może poczekać.
Tonja jest jedynym dzieckiem w Glimmerdalen. Wkrótce skończy dziesięć lat. Ponieważ ma głowę pełną szalonych pomysłów, mieszkańcy doliny nazywają ją małą łobuziarą. Ale wszyscy traktują ją jak dorosłą i nie mają przed nią tajemnic. Przynajmniej tak sądzi Tonja. Aż do dnia, kiedy jej najlepszy przyjaciel, „stary piernik” Gunnvald, ulega wypadkowi, a w Glimmerdalen pojawia się tajemnicza kobieta ze strasznym psem. Wtedy na jaw wychodzi skrywana przez lata tajemnica – i sprawy naprawdę się komplikują. Czy Tonji uda się zaradzić wszystkim kłopotom?

9. Zima na ulicy Czereśniowej - Rotraut Susanne Berner, Dwie Siostry
Dla nas jedne z najlepszych  kartonówek i picturebooków. W zasadzie chyba od ulicy Czereśniowej zaczęła się nasza przygoda z tego typu książeczkami. Ciekawe historie, które tworzy samo dziecko, mnogość szczegółów, znajomi bohaterowie i zimaaaaaa :)
Nadeszła zima. Wszyscy szykują się do świąt Bożego Narodzenia: ubierają choinki, kupują prezenty, odwiedzają świąteczny jarmark. Z nieba sypie puszysty śnieg, a dzieci lepią bałwany, zjeżdżają na sankach i toczą bitwy na śnieżki. Ten wspaniały zimowy dzień pełen jest drobnych zdarzeń. Przekonaj się, jak spędzili go mieszkańcy ulicy Czereśniowej.
Każda strona tej książki to barwna, pełna szczegółów i postaci ilustracja przedstawiająca fragment miasta. Na kolejnych rozkładówkach odnajdujemy tych samych bohaterów w różnych miejscach i momentach dnia. Wypatrywanie ich i układanie opowieści o ich przygodach to wciągająca zabawa na długie godziny.

10. Zima Muminków - Tove Jansson, Nasza Księgarnia
Jedna z ulubionych części Muminków Tymka. Muminek budzi się w zimie i po raz pierwszy ma okazję oglądać tę porę roku w całej okazałości. Jest tajemniczo, nieco strasznie (Lodowa Pani) i bardzo, bardzo magicznie.

11. Boże Narodzenie w Bullerbyn - Astrid Lindgren, Zakamarki
My już mamy w planach “dorosłe” wydanie Dzieci z Bullerbyn, ale przed świętami zawsze wracamy do tego pięknego wydania Zakamarków.
                  
Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.
Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia.
W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia...
Najbardziej znane polskim dzieciom szwedzkie dzieci – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt, trochę podobnych, a trochę różnych od naszych, ale przede wszystkim przeżywanych przez dzieci z równie wielkim zaangażowaniem, oczekiwaniem i radością.



1. Wyprawa Shackletona - William Grill, Kultura Gniewu
O tej książeczce przeczytałam na blogu Kiedy mama nie śpi (tutaj) i wpadłam jak śliwka w kompot. Czeka już zapakowana na Mikołaja.
Niezwykła książka opowiadająca o losach wyprawy Ernesta Shackletona, który na pokładzie statku „Endurance” postanowił przebyć Antarktydę od morza do morza, przechodząc przez biegun. Na jej kartach zobaczymy drobiazgowo przedstawioną załogę i ekwipunek, który jej towarzyszył. Poczujemy chłód bieguna południowego i miażdżącą siłę nieustępliwej lodowej pokrywy. Dowiemy się, czym jest prawdziwa odwaga i determinacja.
Imponująca podróż Shackletona będzie ostatnią pośród Bohaterskich Wypraw Antarktycznych, które odbywały się w latach 1888–1914. Jego historia jest przykładem niewyobrażalnego niebezpieczeństwa i przygód, ale przede wszystkim wytrwałości.
„Wyprawa Shackletona”, przepięknie i z detalami odmalowana przez młodego rysownika, Williama Grilla, została uznana przez „The New York Times” najlepszą ilustrowaną powieścią dla dzieci i młodzieży w 2014 roku.

2. Las - Michał Koziński, Justyna Styszyńska, Widnokrąg
Las i Bieguny to ostatnie super hity Tymka. Książeczki do czytania i wyklejania. Można tworzyć zwierzaki i swoje własne stwory. Cudne!
Las i jego zwykli – niezwykli mieszkańcy” to książka z naklejkami dla najmłodszych. Krótkie teksty opisują zwierzęta mieszkające w lesie. A zaraz potem można uruchomić wyobraźnię i dzięki naklejkom wyklejać albo rzeczywiste zwierzęta, albo stworzyć własnego leśnego stwora – misia z uszami lisa i nosem rysia, sowę z rogami jelenia i oczami wilka; i jeszcze wiele, wiele innych kombinacji.

3. Bieguny - Michał Koziński, Justyna Styszyńska, Widnokrąg
Druga książka z naklejkami dla najmłodszych z serii „Zwykli – niezwykli mieszkańcy”.
Krótkie teksty w obrazowy sposób opisują zwierzęta zamieszkujące Arktykę i Antarktydę, a cztery  arkusze naklejek zapewniają zabawę przez długie zimowe wieczory. Dzieci mogą wyklejać realne zwierzęta albo puścić wodze fantazji i stworzyć baśniowego stwora zamieszkującego te niegościnne dla ludzi obszary.

4. Młody obserwator przyrody - Joanna Liszewska, Marta Maruszczak, Grażyna Maternicka, Multico
Książeczki Multico to nasze hity (przeczytaj tutaj). Mają bardzo dużą ofertę dla małych przyrodników i odkrywców. Bez nich nie ruszamy się do lasu.
Książka rozbudza zainteresowanie życiem małych i dużych stworzeń, daje możliwość bliskiego poznania natury i uczy jak ją obserwować.
Znajdziesz w niej:
- kilkaset fascynujących zagadnień i ciekawostek przyrodniczych,
- ponad 1000 barwnych fotografii roślin, zwierząt, krajobrazów i zjawisk,
- naturalistyczne rysunki przekrojowe.

5. Drzewa naszych lasów - rys. Andżelika Bielańska. fot. Zbigniew Nawara, Jacek Adamczyk, wiersze Joanna Liszewska, Multico
Twórcze książeczki (dwie części), z których dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o naszych drzewach, a dzięki kalkom nauczycie cię je rysować i rozpoznawać.
Poznaj 14 najważniejszych gatunków drzew rosnących w lasach i parkach. Przyjrzyj się ilustracjom, odrysuj je na kalce, używając ołówka i kredek.
Przekonaj się, że kalkowanie to wielka frajda! Pochwal się własnym zielnikiem. Zbierz liście, kwiaty, owoce i zasusz je. Twój skarb z pewnością wzbudzi podziw kolegów i członków rodziny. Zapamiętaj nazwy i zostań ekspertem drzew, czyli dendrologiem.

6. O ptakach - Andrzej G. Kruszewicz, Multico
Książka Andrzeja Kruszewicza to autorska opowieść o ptakach ilustrowana zdjęciami najlepszych fotografów przyrody. „Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach” to autorska opowieść o naszych skrzydlatych przyjaciołach. To wspaniała książka dla całej rodziny. Barwne historie o życiu i zwyczajach ptaków uzupełniają zdjęcia wykonane przez najlepszych fotografów. Jej dodatkowym atutem jest przystępna cena. Ptaki towarzyszą autorowi w codziennym życiu, co sprawia, że historie o nich wzbudzają w czytelnikach niezwykłe emocje.  
  
7. Anatomia farmy - Julia Rothman, Entliczek
Znajdziecie tu wszystko (naprawdę wszystko), co chcielibyście wiedzieć o farmie. Od rośli, maszyn rolniczych, zwierząt i ich hodowli, po rodzaje gleby i przepisy na pyszne potrawy. Rewelacja!
Ciekawostki o życiu na wsi w zajmującym i pouczającym ilustrowanym przewodniku po farmie autorstwa Julii Rothman. Jej rysunki, diagramy, przedstawione krok po kroku czynności i przekroje pomogą zrozumieć wszystko - od budowy dojarki przez anatomię konia po naukę orki i strzyżenia owiec. Zachwycające, jak wiele jest do odkrycia!

8. Pod ziemią, pod wodą - A. D. Mizielińscy, Dwie Siostry
O książce pisałam tutaj :)
„Pod ziemią, pod wodą” to naładowana informacjami księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Poprowadzą was one w głąb naszej planety, pokazując, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód. Będziecie schodzić coraz głębiej i głębiej – od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami do gorącego jądra Ziemi, od skąpanych w słońcu raf koralowych do pogrążonego w ciemności i chłodzie najgłębszego miejsca oceanów.
Znajdziecie tam zwierzęta żyjące pod ziemią i dziwne głębinowe stworzenia, najgłębiej sięgające korzenie i plątaniny podziemnych rur, sensacyjne wykopaliska i skamieniałe kości dinozaurów. Zajrzycie do podziemnych nor i norek, zapuścicie się w labirynty jaskiń i zjedziecie na dno najgłębszej kopalni świata. Wypróbujecie zabytkowe okręty podwodne, zanurkujecie w podmorskiej studni i odwiedzicie wrak Titanica. Odkryjecie tajemnice podziemnego i podwodnego świata.
Części „Pod ziemią” i „Pod wodą” zaczynają się po przeciwnych stronach książki, by spotkać się w środku, na rozkładówce poświęconej jądru Ziemi.

9. Mapy - A. D. Mizielińscy, Dwie Siostry
Numer jeden w biblioteczce małego odkrywcy!
Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata
Ta książka zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata.
Zobaczycie gejzery w Islandii, karawany na egipskiej pustyni i miasta Majów w Meksyku. W Anglii zagracie w krykieta, w Indiach poćwiczycie jogę, a w Chinach skosztujecie stuletnich jaj. W Australii zadziwi was dziobak, w Finlandii – noc polarna, a na Madagaskarze – ogromny baobab. Odkryjecie najciekawsze zakątki świata i zachwycicie się jego różnorodnością.
51 ogromnych map poprowadzi was przez 42 kraje i 6 kontynentów. Na każdej z nich znajdziecie niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki, które przeniosą was w wyjątkowe miejsca i sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej. Udanej podróży!

10. Animalium - Dwie Siostry
Ta pozycja obowiązkowo znalazła się w naszej biblioteczce i na pewno przeczytacie o niej na blogu.
Imponujący atlas zwierząt pełen całostronicowych ilustracji w stylu dawnych rycin.
Witajcie w Muzeum Zwierząt! Znajdziecie tu najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe istoty, jakie mieszkają na Ziemi. Okazy pradawne i współczesne, olbrzymie i maleńkie, groźne i bezbronne.

11. Ilustrowany inwentarz zwierząt - Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, Zakamarki
Ilustrowany inwentarz zwierząt zawiera opisy i wizerunki 95 zwierząt z różnych stron świata.
Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała zwierzęta z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Zanim około 1830 roku wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane zwierzęta, a ich talent sprawiał, że „ożywały” na papierze. Emmanuelle Tchoukriel tworzyła ryciny do tej książki, obserwując żywe zwierzęta i studiując liczne fotografie.
12. Ilustrowany inwentarz drzew - Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, Zakamarki.
Inwentarz drzew to moje osobiste marzenia czytelnicze, zaś Inwentarza zwierząt tęsknie wypatruje Tymek :)
Ilustrowany inwentarz drzew zawiera opisy i wizerunki 57 drzew i krzewów z różnych stron świata.
Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała rośliny z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Odtworzyła sylwetki, liście i korę, czasem też kwiaty i owoce wybranych drzew i krzewów, a także zwierzęta żyjące w ich bliskim otoczeniu.

13. Oto jest Paryż - Miroslav Šašek, Dwie Siostry
Książka trafiła do nas po tym, jak Tymek miał w przedszkolu szereg zająć o Francji. Idąc za ciosem zakupiłam książeczkę z serii “Oto jest…” i wcale tego nie żałuję. Piękne ilustracje retro, tekst dostosowany do dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W planach mamy uzbierać całą serię.
Pierwszy tom kultowej serii książek dla dzieci o miastach świata – po raz pierwszy w Polsce! Esencja dawnego Paryża w urzekająco zilustrowanym albumie w stylu retro.
Ta książka przeniesie Was do magicznego Paryża lat 60. Zobaczycie tam słynne budowle, kawiarnie i ogrody. Spotkacie artystów, kwiaciarki, konsjerżki, bukinistów i... całe mnóstwo kotów. Wybierzecie się na spacer brzegiem Sekwany, odwiedzicie Luwr i wdrapiecie się na szczyt wieży Eiffla. A wszystko to dzięki czarującym ilustracjom Miroslava Šaška, które podbiły świat w latach 60., a dziś triumfalnie powracają, jako perełka stylowej grafiki książkowej sprzed lat. Książka została uzupełniona o dodatek zawierający informacje o dzisiejszym Paryżu.

14. Owady Polski - Multico
Chyba nikogo, kto czasem tutaj zagląda nie dziwi, że ten zbiór znalazł się na naszej liście. Dwa tomy tylko i wyłącznie o owadach - to niemal rozpusta dla Tymka. Na razie poza naszym zasięgiem ze względu na cenę, ale, ale...
„Owady Polski” to książka wyjątkowa, tak jak wyjątkowe w świecie zwierząt są owady. Mikroświat tych stworzeń, tak zwykle przez nas lekceważonych, kipi różnorodnością, wabi niezwykłymi barwami, których próżno szukać w innych grupach organizmów

21 komentarze:

  1. Świetne propozycje - każda kolejna okazuje się jeszcze ciekawsza od poprzedniej. ;-) Z przyjemnością przygarnęłabym wszystkie, ale na pewno kupię "Basię i Boże Narodzenie" oraz "Basię i Dziadków", bo kompletuję tę serię dla swojej chrześniaczki Basi. ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sylwia, dzięki:) Basia i u nas jest towarem pożądanym. Zbieramy całą serię :)

      Usuń
  2. Zapisuję post :) Za jakiś czas będzie jak znalazł, tym bardziej, że zawsze mam problem z zakupem książeczek dla dzieci :) Jest ich tyle, że trudno wybrać jeden, czy dwa konkretne tytuły z morza dostępnych na księgarskich półkach... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Madziusiu, cieszę się, że mój post jest dla ciebie pomocny:) A wiesz, że ja również mam zawsze problem, co wybrać z morza pięknych książeczek? Dlatego sama lubię czytać i oglądać takie zestawienia. Pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Imponująca lista. Dzięki Tobie kupiłam Rok w lesie i Detektywa Blomkvista. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu, poważnie? Strasznie się cieszę! Daj znać czy książeczki się spodobały :)

      Usuń
  4. Same fajne tytuły i jaki wybór! Większość książek znam i lubię, wracam do nich chętnie, czytając dzieciom. I dlatego mam problem z kupnem książki o zimie, o czasie świątecznym - zaczyna mi brakować tytułów, których nie czytałyśmy. W tym roku chyba wybiorę dla młodszej córki "Wesołego ryjka i zimę", bo ta książka jeszcze do nas nie dotarła:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję:) A wiesz, że ja też tak myślałam. Okazało się jednak, że po zamieszczeniu tego postu dostałam od innych dziewczyn szereg propozycji zimowych lektur, których jeszcze nie czytaliśmy :)

      Usuń
  5. Zamówiłam 10 razy 10. Nie sądziłam, że to taka gruba książka. Najbardziej kusza mnie te dla małych odkrywców, ale z nimi jeszcze zaczekam. Zastanawiam się nad Ulicą czereśniową, tylko jakoś nie potrafię odgadnąć jej fenomenu. Pewnie trzeba przetestować na własnej skórze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Justyna, tak 10x10 to kawałek książeczki. Podoba mi się jej zróżnicowanie. Widziałam jak fajnie reagowała na nią kilkumiesięczna kuzynka Tymka :) Jeśli chodzi o Tulleta, to my ciągle siedzimy w "Turlututu na wakacjach" hihiih. Pisałam kiedyś, że i ja na początku sceptycznie podchodziłam do picture booków. Wystarczyło jednak, że zobaczyłam reakcję Tymka i teraz jestem wielką entuzjastką tego typu książek. Można siedzieć nad nimi godzinami:)

      Usuń
  6. Bardzo pomocne i przyjemne zestawienie:) My "zaczytujemy" się ostatnio w "Rok w lesie". Pola ją uwielbia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki:) I u nas "Rok w lesie" ciągle na topie. Tymek może bez końca oglądać i opowiadać, co robią zwierzątka w kolejnych miesiącach:)

      Usuń
  7. Wspaniałe tytuły, Pippi i Lokomotywa, te książki najchętniej kupiłbym dzieciom, a Lassego i Maje już znamy, córka jest ich wielką fanką.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Melu, to nasze dzieci mają podobny gust:) Wprawdzie Tymek jeszcze nie widział tej lokomotywy, bo trzymam na Mikołaja, ale jestem pewna, że oszaleje :)

      Usuń
  8. Dziękuję:) Z chęcią wzięłam udział :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ile perełek dziecięcych. U nas, póki co tylko jest akceptowana jedna książka, z wierszami Brzechwy, ale może córka da się namówić na jakieś nowości pod choinkę :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od Brzechwy się zaczyna, a potem już samo leci hihihihi. Daj znać, czy się udało namówić córkę na inną książeczkę:)

      Usuń
  10. piękne listy! wydawało mi się, że czytamy z synkiem bardzo dużo, ale okazuje się, że nie znam nawet połowy... nie wiem jaki Mikołaj udźwignąłby ciężar wszystkich, które mi się podobają :)
    miło, że też czymś zaraziliśmy, ale jeden Findus to nic w porównaniu z całym zestawem, który teraz będzie mi się śnił!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, my też jeszcze kilku książek z tych list nie znamy. Są to nasze marzenia czytelnicze:)
      Ale powoli te marzenia się urzeczywistnią. Powoli, bo trzeba oszczędzać plecy Mikołaja :)

      Usuń
  11. Moja Młoda sama stworzyła listę książek jakie chce od Mikołaja. Listę- 3 pozycje- dwie Wielkie Księgi Basi i jedną książkę niespodziankę:) Niespodzianką będzie 365 bajek na dobranoc:)
    Przedstawiona przez Ciebie lista bardzo mi się podoba :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wielkie Księgi Basi to u nas królują:) W ogóle Baśka fajna jest. A 365 bajek na dobranoc jestem bardzo ciekawa i będę czekała na jakieś wasze wrażenia:)

      Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad