ZATRUTE PIÓRA . ANTOLOGIA KRYMINAŁU

Huk, krew, krzyk, lament. Strach, paraliżujący ciało i myśli. Koszmar wciąż na nowo powracający w snach*


Zatrute pióra to antologia jedenastu opowiadań kryminalnych stworzonych przez zaprzyjaźnionych autorów. Większość z nich to znani z gatunku kryminału twórcy: Anna Klejzerowicz, Krzysztof Koziołek, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Gaja Grzegorzewska, Marcin Pilis, Robert Ostaszewski, Joanna Jodełka, Jacek Skowroński, Agnieszka Krawczyk. Wśród nich znalazło się dwoje autorów, którzy do tej pory kojarzeni byli z innymi gatunkami: Romuald Pawlak i Lucyna Olejniczak.

Szczerze mówiąc niewiele z tych nazwisk znałam wcześniej. Jedynie coś więcej mogłabym powiedzieć o Gai Grzegorzewskiej i Agnieszce Lingas-Łoniewskiej,  o których oczytałam się sporo na blogach i w magazynach literackich.  Oczywiście to nie stanęło mi na przeszkodzie, żeby ze smakiem delektować się lekturą. A uwierzcie mi jest czym!

Zatrute pióra to niezwykle ciekawy zbiór opowiadań i nowelek kryminalnych, zróżnicowany tematycznie, jednak utkany przez jeden wspólny motyw zemsty. Wewnątrz antologii można znaleźć wiele podgatunków kryminału. Obyczajowy, społeczny, gangsterski, z wątkiem historycznym, kryminał z przymrużeniem oka i dreszczowiec. Przy takim urozmaiceniu po prostu nie sposób się nudzić. Każde opowiadanie napisane zostało przez inną osobę. Nie zdążyłam przyzwyczaić się jeszcze do jednego autora, a tu już następny pukał do drzwi mojej wyobraźni. Istne szaleństwo ( w pozytywnym tego słowa znaczeniu).  Obiecałam sobie, że nie przeczytam wszystkich opowiadań na raz i dam sobie czas na dłuższe przemyślenia. Oczywiście  nic z tego.  Najdłuższy odstęp czasowy, to pół dnia. Ciężko się oderwać od lektury, szczególnie, że krótkie opowiadania czytało się ekspresowo.

Dużym pozytywem jest właśnie ta wielość autorów, która zaowocowała różnorodnością tematyczną. W antologii jest wszystko to, co według mnie dobry kryminał mieć powinien, chociaż nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Jest krew, intryga, morderstwo, szukanie sprawców, zemsta, postać detektywa - policjanta i policjantki. Są wątki społeczne, choćby w doskonałym dla mnie opowiadaniu Marcina Pilasa Transakcja (historia rodziny, która dla pieniędzy zdecydowała się sprzedać własną córkę, tym samym skazując ją na śmierć). Mamy też zemstę zdradzonej żony i pamiętającego zbrodnię sprzed lat męża, porachunki gangsterskie i polityczne, zemstę dziecka w opowiadaniu Gai Grzegorzewskiej, które jest jednym z moich ulubionych. Sama autorka twierdzi, że jej mroczne opowiadanie jest próbą rozliczenia się z dzieciństwem. Bałam się okropnie, a właściwie byłam przerażona okrucieństwem wyrządzanym przez dziecko, które mściło się za swój los!
Antologię zaczyna niezwykle mocne i wyraziste opowiadanie z wątkiem historycznym Zatruta krew (Anna Klejzerowicz). Autorka w swoim komentarzu powiedziała, iż chciała skłonić swojego czytelnika do rozmyślań na temat akceptacji naszej historycznej przeszłości. Natomiast kończąc lekturę poczułam spadek napięcia i niejakie wyluzowanie w ironiczno-zabawnym opowiadaniu Lucyny Olejniczak (autorki powieści obyczajowych) Spokojnie, kochanie…, które powinno być przestrogą dla zdradzanych i zdradzających. Nic więcej na temat treści nie powiem, nie chcę psuć wam bowiem niezwykłych przeżyć z tą książką.

Poziom opowiadań jest bardzo wyrównany.  Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które z nich może być najlepsze. Każde ma coś w sobie, każde zaskakuje, w mniejszym lub większym stopniu. Czegóż jednak można było się spodziewać po takiej plejadzie gwiazd kryminału? Ci zaprzyjaźnieni ludzi musieli stworzyć razem coś genialnego.
Sięgałam po tę książkę z dozą niepewności, natomiast teraz wiem, że będzie zajmować honorowe miejsce w mojej biblioteczce i na pewno niejednokrotnie do niej wrócę.
Już teraz, natychmiast mam ogromną ochotę przeczytać inne utwory poszczególnych autorów i mam nadzieję, że się nie zawiodę.
Kobieto, puchu marny! Dlaczego zabrałaś się do czytania kryminałów dopiero teraz??? Tyle straconych lat! Ehhhhh…
Polecam gorąco jak tylko się da!!!

*Anna Klejzerowicz, Zatruta krew w: Zatrute pióra. Antologia kryminału, s.7.

Autorzy: Anna Klejzerowicz, Krzysztof Koziołek, Romuald Pawlak, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Gaja Grzegorzewska, Marcin Pilis, Robert Ostaszewski,  Joanna Jodełka, Jacek Skowroński, Agnieszka Krawczyk, Lucyna Olejniczak
Tytuł: Zatrute pióra. Antologia kryminału
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 2012
Stron: 312

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika


Baza recenzji Syndykatu ZwB


15 komentarze:

 1. Czytałam o tej książce w Syndykacie i już wtedy miałam na nią chętkę. Po tej recenzji mam jeszcze większą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo:) Ja też od dawna chciałam przeczytać tę książkę i nie żałuję! Dla mnie rewelacja:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. niestety nie przepadam za zbiorami opowiadań, nie ważne jakiego typu i mimo, że te tutaj są z gatunku, który lubię, to jednak nie sięgnę
  wolę porządną historię zawartą w jednej powieści, niż zbiorówkę krótszych opowieści, które zanim zdążą mnie wciągnąć, to się kończą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, każdy czyta to, co lubi:) Ja na przykład uwielbiam wszelkie opowiadania, dlatego też bardzo chętnie sięgnęłam po tę pozycję:) Pozdrawiam

   Usuń
 3. Widzę że mamy podobnie - ja również długo ignorowałam kryminały i dopiero zaczynam nadrabiać straty ;-) Te opowiadania już czekają na swoją kolej i po Twojej recenzji wprost nie mogę się doczekać, aż zacznę czytać :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) To w takim razie nie mogę się doczekać twojej recenzji:) Pozdrawiam ciepło

   Usuń
 4. Opowiadania nie bardzo mi leżą, ale kto wie może sięgnę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj, są naprawdę dobre:) Pozdrawiam

   Usuń
 5. Lubię opowiadania, ale mam jakąś fobię co do zbioru wszystkich autorów w jednym tomie. Tym razem jednak z przyjemnością się skuszę, bo do kryminałów mam słabość. Szczególnie jeśli mają być tak dobre...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam takie same obawy, ale okazały się zupełnie bezpodstawne. Opowiadania są na wysokim poziomie i bardzo, bardzo wciągają:) Pozdrawiam

   Usuń
 6. Jeśli Ty polecam, to z wielką chęcią przeczytam!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo zadowolona z tej lektury i mam nadzieję, że i Ty się nie zawiedziesz:) pozdrawiam

   Usuń
 7. Ciekawe opowiadania i róznorodne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ojej nie pamiętam kiedy ostatnio czytałam jakiś kryminał, a co dopiero opowiadania kryminalne! No dobrze, właśnie skończyłam "Zabić drozda", gdzie można znaleźć wątek kryminalny, ale taki prawdziwy kryminał to czytałam chyba kilka lat temu. Może faktycznie czas to zmienić bo też dużo straciłam? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście uważam, że dużo straciłam:) Ale przecież jest czas, aby to nadrobić:):) Pozdrawiam

   Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad