Niegrzeczne stópki - Ann Bowlin, Teresa Murfin


Zupełnie przypadkiem trafiła w moje ręce bardzo ciekawa książeczka dla dzieci. Początkowo myślałam, że nie zainteresuje Tymka, bo bohaterkami są dziewczynki, które w dodatku tańczą w balecie.  Mały jednak koniecznie się uparł wieczorem, abym mu przeczytała tę książeczkę. I wiecie co? Czytamy ją nadal J choć w dalszym ciągu twierdzę, że to lektura bardziej dla dziewczynek. Opowiada o dwóch siostrach Amelii i Tośce. Dziewczynki różnią się od siebie bardzo. Amelia to klasyczna grzeczna dziewczynka z manierami, której nigdy nie zdarzy się poplamić bluzki lodem. Natomiast Tośka jest roztrzepana, lubi oryginalne kolory i wzory, a po zjedzeniu lodów jej ubranie nadaje się tylko do prania. Obydwie dziewczynki uczęszczają na lekcje baletu do Madame Miny. Amelia zostaje pupilką nauczycielki, gdyż radzi sobie świetnie w tych wszystkich pląsach i podskokach. Tosia zaś… nie umie się skupić, wpada na kolegów i  Madame Mina ciągle krzyczy w jej kierunku: niegrzeczne stópki! Jedynie Pan Tiempo, który gra na słonecznie żółtym pianinie patrzy na Tosię życzliwym okiem.

Kiedy nadchodzi dzień wielkiego przedstawienia siostry dają z siebie wszystko, a właściwie tylko Amelia, bo Tośka gra skałę i jak sama twierdzi, trudno wyrazić swoje emocje, kiedy jest się skałą.
Po przedstawieniu na dziewczynki czekają prezenty. Amelia dostaje bukiet róż od Madame Miny, a Tosia w niepodpisanym pudełku znajduje… tego wam oczywiście nie zdradzę, ale podarunek ten odmieni jej życie i dziewczynka w końcu poczuje się spełniona.

Ta cieniutka objętościowo książeczka, niesie w sobie piękne przesłanie. Otóż nie każdy jest dobry we wszystkim, ale każdy z nas został obdarzony talentem, który powinien w sobie odnaleźć , rozwijać go i pielęgnować przez całe życie.

Piękne ilustracje w stonowanych kolorach zachwycą każdego dzieciaka, a zabawne imiona bohaterów i ich komiczne zachowania rozbawią je do łez.

Mój Tymek uwielbia Tosię, szczególnie wtedy, gdy ta podczas tańca wpada z impetem na kolegę Bernarda twierdząc, że była chmurką z temperamentem. A do tego mój syn podłapał określenie „niegrzeczne stópki” i teraz kiedy tylko coś zbroi woła: Nie ładnie Tymuś, niegrzeczne stópki!

Gorąco polecam Wam tę książeczkę (szczególnie dziewczynkom, ale jak widać chłopcy też mogą poczuć sympatię do Tośki czy Pana Tiempo).

Autor: Ann Bonwil, Teresa Murfin
Tytuł: Niegrzeczne stópki
Wydawnictwo: G+J
Data wydania: kwiecień 2012
Liczba stron: 26
Przedział wiekowy: 2-5

16 komentarze:

 1. Książeczka rzeczywiście zapowiada się niezwykle pozytywnie. Będę polecać znajomym rodzicom małych dziewczynek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie możesz polecać:) Gwarantuję sukces:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Fajny tytuł ma ta książeczka :)
  Nie wiem, czy Damianowi by się spodobała ta książeczka. Musiałabym na nim ją wypróbować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko stwierdzić:) Sama była zdziwiona, że Tymkowi tak się spodobała ta książeczka. Może dlatego, że jest taka...ciepła? Pozdrawiam

   Usuń
 3. Książeczkę juz czytałam jakiś czas temu. Bardzo pozytywne odczucia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak u mnie:) Cieplutko, wesoło i mądrze:)

   Usuń
 4. Oj, najważniejsze, że działa! Skoro Tymek podchwycił zabawny zwrot, a na dodatek ma swoją ulubioną bohaterkę i wciąż namawia Cię do czytania, to książeczka odniosła wielki sukces! Brawo:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie:) Uwielbiam te jego specjalnie zaakcentowane "niegrzeczne stópki":) Pozdrawiam

   Usuń
 5. Ciekawe, czy mojej małej by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak, choć gusta dzieci są zadziwiające:)

   Usuń
 6. O widzę że coś dla nas :) brzmi bardzo zachęcająco. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzisz, nigdy nie wiadomo, co się dziecku spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że i mojej Karolince ta książeczka by się spodobała. Będę ją mieć na uwadze, może kiedyś się uda przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj dla dziewczynek to świetna lektura:)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad