Jak to działa? Ciało człowieka - Nikola Kucharska



Autorzy: Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda
Kategoria wiekowa: 6+


Tak śmiesznie się złożyło, że i w tegoroczne wakacje wnikliwie badamy kolejną książkę Nikoli Kucharskiej. Jak to działa? Ciało człowieka to druga z serii (po Jak to działa? Zwierzęta) książeczka o ciekawskiej Klarze i jej niezwykle mądrym i cierpliwym dziadku. Poprzednio na wskroś prześwietlaliśmy zwierzaki. Teraz przyszła pora na ludzkie ciało. W samą porę zresztą, bo T. zaczyna już przejawiać coraz większe zainteresowanie tematem. Jak większość dzieci zresztą. Zadaje coraz więcej pytań, a ja nie zawsze znam odpowiedzi lub też nie bardzo wiem, jak wyjaśnić mu pewne rzeczy. Wie za to doskonale Nikola Kucharska i dzięki jej za to.

Jak to działa? Ciało człowieka zbudowana została na takiej samej zasadzie jak poprzednia. Z tą różnicą, że Klara jest teraz wyjątkowo zafascynowana własnym ciałem i postanowiła zostać lekarzem. I tym razem zadaje swojemu dziadkowi mnóstwo pytań, które niejednego z nas wpędziłby do grobu. Dziadek Ignacy jest jednak oazą spokoju, a jego wiedza pozwala zaspokoić ciekawość wnuczki w stu procentach. A więc zaczynamy wędrówkę po ludzkim ciele..








.
Eeee nuda. Co tam będziemy czytać kolejną encyklopedię… pomyślicie. I tu się grubo mylicie, bo tak wielkoformatowa książka nie ma nic wspólnego z nudną encyklopedią.  Owszem, znajdziecie tutaj wiele ciekawych nazw, które mogą się kojarzyć z leksykonem medycznym, ale zostały przedstawione bardzo nietypowo. Obrazowość Nikoli Kucharskiej górą!! Sucha wiedza owszem, ale tylko w znośnej dawce i z przymrużeniem oka.








I tym razem książka została podzielona na kilka części, co tylko ułatwia jej czytanie i oglądanie. Każdy z rozdziałów zaczyna się od komiksu w Klarą i jej rodziną w roli głównej, który pełni rolę nie tylko wprowadzenia, ale też „odpoczynku” po dużej liczbie faktów i ciekawostek. Dzięki tym krótkim scenkom z życia rodzinnego mamy wrażenie, że czytamy zwykłą powieść.




Kolejne rozdziały: Ja i moja rodzina, zmysły i mózg, zdrowy tryb życia i u lekarza wprowadzają małego czytelnika w głąb ludzkiego ciała, krok po kroku odsłaniając tajemnice zadziwiających procesów zachodzących w naszym organizmie. Co to są motyle w brzuchu? Dlaczego na karuzeli kręci nam się w głowie, jaki wpływ na nasz organizm ma ten straszny smog, o którym trąbią w radio i telewizji? Dlaczego chorujemy, mamy łaskotki i gęsią skórkę? Jak oddychamy, po co nam mięśnie i jak to się dzieje, że widzimy? Uwierzcie mi, to tylko malutka porcja pytań, na które znajdziecie odpowiedzi właśnie w tej książce. Na końcu, jak zwykle garść dodatkowych informacji. Tym razem Nikola Kucharska stworzyła przekrój całego szpitala, wyjaśniając dzieciom, co oznaczają te wszystkie dziwne napisy na drzwiach (sala noworodków, gabinet laryngologa, intensywna terapia itp.). Według mnie, to wspaniały pomysł. Przypomnijcie sobie miny dzieci odwiedzających kogoś bliskiego w szpitalu. To nie tylko strach i niepewność. To również ogromna ciekawość i zagubienie. Warto przy takiej okazji sięgnąć po książkę N. Kucharskiej i zajrzeć na ostatnie strony. Dla ciekawskich pasjonatów medycyny autorka przygotowała również opisy zawodów związanych z medycyną oraz sylwetki znanych osób, które zasłynęły w tej dziedzinie począwszy od Hipokratesa, po Luisa Pasteur’a i Zbigniewa Religę.

Książki tego typu należy pokazywać, a nie o nich „gadać”, dlatego zapraszam was do obejrzenie kilku rozkładówek. Bo tu treść idzie zdecydowanie w parze z obrazem:)

1 komentarze:

  1. Książka prezentuje się bardzo ciekawie. Czy obie książki z serii można gdzieś obejrzeć stacjonarnie czy są one dostępne jedynie w sklepach online?

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad