Bądź ostrożny na drodze - Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski


Autor: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Tytuł: Bądź ostrożny na drodze
Ilustracje: Wojciech Górski
Wydawnictwo: Harmonia
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 36
Oprawa: miękka


Dzieci w roli pasażerów
sytuacji różnych wielu
są świadkami, dzięki czemu
mogą poznać moc problemów,
które z ruchem są związane.

Sytuacje opisane
w tej książeczce, dość typowe,
różne, czasem konfliktowe,
dzieci często obserwują… *

Tak jak wskazuje powyższy wierszyk, dzieci są coraz częstszymi uczestnikami ruchu drogowego, a że mają prawdziwy zmysł obserwatorów, żadne brzydkie zachowanie czy gest nie umkną ich uwadze. W szkołach odbywają się często pogadanki z policjantami, które mają nauczyć nasze pociechy prawidłowego i bezpiecznego poruszania się w miejskiej dżungli. O nieco młodsze dzieci zadbali Państwo Elżbieta i Witold Szwajkowscy tworząc zbiorek rymowanych wierszyków bardzo ciekawie opisujących zasady ruchu drogowego, a także potępiających nieprzepisowe i niekulturalne zachowanie.
Książeczka ta, nie ma nic wspólnego z nudnym kodeksem i instrukcjami. Wierszyki zostały napisane bardzo przystępnym językiem, zrozumiałym dla małego dziecka. Każda sytuacja została dodatkowo zobrazowana zabawnymi ilustracjami Wojciecha Górskiego, które mój Tymek pokochał od razu.

Nie jest żadną tajemnicą, że kierowcy jeżdżący po polskich drogach nie grzeszą kulturą, a słownictwo, którym dysponują obrzucając się wzajemnie, pozostawia wiele do życzenia. Wydaje mi się, że bardzo ważne jest, aby od małego uczyć człowieka niepisanego savoir-vivru na drodze oraz dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Do takich celów, książeczka Bądź ostrożny na drodze nadaje się znakomicie.  Czym jest korek? Co zrobić, aby samemu nie przyczyniać się do jego utworzenia? Czym grozi brawura na drodze? Jak zachować się w miejscu, gdzie występuje sygnalizacja świetlna? To tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziecie odpowiedzi w tej książeczce.  Dzieciaki dowiedzą się co robić, aby jeździć bezpiecznie i samemu nie stwarzać zagrożenia dla innych kierowców (zawsze odśnieżaj auto, nie słuchaj bardzo głośnej muzyki, uważaj na pijanych kierowców – nie pozwól im siadać za kierownicą itd.) Wiele cennych spostrzeżeń i rad kryje się w tych zgrabnych rymowankach. Odnoszę wrażenie, że autorzy są doświadczonymi kierowcami i widzieli już na drodze niejedno. Napisali swoją książkę z myślą o najmłodszych, ale myślę, że niejeden rodzic skorzystać z nauki płynącej z tekstu.
Bardzo się cieszę, że dzięki uprzejmości autorów, książeczka wpadła w moje ręce, a jeszcze większą radość odczuwa mój syn, który jak wiecie jest fanem motoryzacji. Niejednokrotnie siadał już za kółkiem ( w asyście taty oczywiście) i odnoszę wrażenie, że na znakach drogowych oraz przepisach ruchu drogowego zna się lepiej niż ja.  Potrafi usiąść na kanapie z tą książeczką w ręku i po swojemu „czytać” i komentować ilustracje. Jeśli czegoś nie rozumie, dopytuje nas z zaciekawieniem i mam nadzieję, że dzięki temu wyrośnie na kulturalnego kierowcę.
Polecam serdecznie wszystkim dzieciom i ich rodzicom, a na koniec chciałam się wam jeszcze pochwalić  specjalną dedykacją dla Tymka od samych autorówJ


*Elżbieta Szwajkowska i Witold Szwajkowski, Bądź ostrożny na drodze, Gdańsk 2013.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książeczki serdecznie dziękuję autorom.Książka bierze udział w wyzwaniu Odnajdź w sobie dziecko

4 komentarze:

  1. świetna ta książeczka, muszę się za nią rozejrzeć, z myślą o moim Kamilu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super książeczka, a jeszcze z dedykacją :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Sympatyczna książeczka. Spodobałaby się mojemu synkowi.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad