ŁĄKA i jej zwykli - niezwykli mali mieszkańcy - Justyna Styszyńska
Autor: Justyna Styszyńska
Tytuł: Łąka i jej zwykli-niezwykli mali mieszkańcy
Tekst: Michał Koziński
Wydawnictwo: Widnokrąg
Rodzaj: Książka z naklejkami (4 arkusze)
Kategoria wiekowa: 4+
 
Pamiętacie moje zachwyty nad serią książeczek z naklejkami od wydawnictwa Widnokrąg [KLIK]? Las i Bieguny do teraz nie znalazły godnego następcy w oczach mojego Tymka. Piszę do teraz, bo trafiła w nasze rączki kolejna książeczka z tej serii, tym razem poświęcona mieszkańcom łąki.  Kto do nas zagląda, ten wie, że żyjemy w wielkiej komitywie z wszelkiego rodzaju owadami.  Nie trudno więc wyobrazić sobie, jaką radochę mamy z tej książeczki.
Kiedy piszę ten post, T. jest już w podróży do dziadków, gdzie najbardziej cieszy go chyba możliwość bliskiego kontaktu z robalami, żabami, jaszczurkami itp. Do podręcznego bagażu zabrał wszystkie swoje sztuczne owady (cudny prezent od cioci i wujka), obserwator owadów, lupę, lornetkę i oczywiście Łąkę i jej zwykłych-niezwykłych małych mieszkańców Justyny Styszyńskiej.Co takiego fajnego może być w książeczkach do wyklejania zapytacie? Przede wszystkim to, że nie są to tylko książeczki do wyklejania, które po jednym dniu trafiają na stos podobnych sobie, leżą pół roku, a potem tradycyjnie lądują w koszu, bo po prostu do niczego się już nie nadają.W tym przypadku mamy do czynienia z naklejkami wielokrotnego użytku. Sprawdziliśmy to dokładnie przy dwóch poprzednich tytułach. Tymek ciągle przekleja naklejki z jednego miejsca na drugie, tworzy nowe zwierzęta i muszę przyznać, że wszystko zadziwiająco dobrze się trzyma (a mamy je od grudnia).

Seria przeznaczona dla przedszkolaków przede wszystkim pozwala im w bardzo przyjemny sposób poznać zadziwiający świat owadów, z którymi niby żyjemy na co dzień, ale tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zbyt wiele o nich powiedzieć.  Gdyby nie zainteresowania T. nie wiedziałabym wielu fascynujących rzeczy o tych niezwykłych mieszkańcach łąki.  Jeśli wam raczej nie po drodze do przyjaźni z robalami, to oddajcie głos Justynie Styszyńskiej, która wprowadzi wasze dzieciaki w świat przyrody, a potem pozwoli im na radosną twórczość naklejkową. Spod małych rączek mogą powstawać zarówno dokładnie odwzorowane owady, takie jak: mucha, konik polny, ważka, pająk, żuk, osa itp. (precyzyjne naklejanie chudych odnóży to świetne ćwiczenie dla przedszkolaków) lub zupełnie szalone wariacje jak żukoważki czy ślimakobiedronki. A kiedy dziecko nasyci się już samym naklejaniem możecie spokojnie zasiąść do lektury, bo każde zwierzątko zostało w krótki, ale bardzo ciekawy sposób opisane. Michał Koziński nie zanudza zbyt szczegółowymi informacjami, ale skutecznie rozbudza w przedszkolaku ciekawość i chęć do dalszych poszukiwań.

Jeżeli zastanawiacie się, jakie książeczki zabrać ze sobą na wakacje, to ja gorąco polecam tę serię.
Mam też nadzieję, że autorka pokusi się o kolejne części :)


http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/books.php?body=article&name=laka-i-jej-zwykli-niezwykli-mali&lang=pl

2 komentarze:

  1. Widzę, że dużo świetnych rzeczy można dowiedzieć się z tej lektury. Bomba! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziecię moje boi się owadów, może ta książka pomogłaby jej przełamać lęki? :) Jak dla mnie jest świetna

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad