SPOTKANIA Z INNYMI - P.P. GRZYBOWSKI


Spotkania z Innymi  Przemysława Pawła Grzybowskiego to zbiór siedemnastu czytanek dla dzieci i dorosłych, przedstawiających osoby, które w jakiś sposób różnią się od reszty społeczeństwa.  Tematyka opowiadań wiąże się z problemem wielokulturowości współczesnych narodów. Alkoholizm, bezdomność, ciężka choroba jak rak czy AIDS, problem holocaustu, subkultury młodzieżowe, depresja, śmierć bliskiej osoby, opieka nad osobami starszymi, otyłość, to tylko niektóre zagadnienia  poruszone w tej ciekawej książeczce.
To pierwsza w Polsce pomoc naukowa dla najmłodszych zawierająca tak bogaty wybór tematów w tej dziedzinie.

Zamieszczone teksty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Mogą służyć zarówno rodzicom w domu do samodzielnej pracy z dzieckiem, jak i  nauczycielom w przedszkolach i szkołach. Osobiście bardzo się cieszę z posiadania tej książki. Chcę, aby mój syn był świadomy poruszanych w niej zagadnień. Pragnę go uwrażliwić na problemy innych osób i nauczyć szeroko pojmowanej tolerancji. Niejednokrotnie rodzice nie wiedzą jak pomóc dzieciom zrozumieć wszelką inność, a ta książka będzie im niezwykle pomocna. Nie dalej jak wczoraj mój syn na widok kobiety , której twarz pokryta była ogromnymi naroślami wykrzyknął: Ta pani jest brudna. Wprawdzie moje dziecko ma dopiero dwa i pół roku i nie jest to jeszcze czas na takie uwrażliwianie,  jednak pewne informacje zawarte w pracy P.P. Grzybowskiego okazały się bardzo pomocne.  Szczerze mówiąc już nie mogę się doczekać momentu, kiedy będę mogła pracować z synem nad jego tolerancją i akceptacją przy pomocy tych czytanek.

Główną bohaterką książki jest Kama, uczennica szkoły podstawowej. Rodzice dziewczynki i jej dziadek pomagają jej, a także wszystkim czytelnikom zrozumieć dlaczego nie można śmiać się z pana Jacka, który jest ciągle smutny i często chowa się pod ławką na przystanku, czy z pana Krzysia, który jest bezdomny od wielu lat, ponieważ kiedyś stracił pracę i zaczął topić swój żal w alkoholu.  To dzięki pomocy rodziny, dziewczynka staje się wrażliwa na problemy innych ludzi. Uczy się akceptować  wszelką odmienność kulturową podczas pobytu na specjalnym obozie integracyjnym, razem z dziadkiem raz w miesiącu Kama odwiedza mieszkańców domu opieki, którym stara się chociaż trochę umilić czas. Dzięki całej swojej rodzinie poznaje wspaniałe osoby, które na pierwszy rzut oka wydawały jej się straszne, dziwne, odpychające. Kama wie już, że zanim wyda się osąd, trzeba kogoś lepiej poznać, bo można go bardzo skrzywdzić, lub po prostu stracić możliwość poznania ciekawej osobowości.

Książka podzielona jest na dwie główne części: W świecie dorosłych i W świecie dzieci i młodzieży. Na początku, w ramach wstępu, dostajemy wskazówki, jak dobrze korzystać z tej książeczki, natomiast na końcu autor zamieścił bardzo przydatny spis lektur, stron internetowych i blogów, które pomogą rodzicom i nauczycielom jeszcze bardziej pogłębić temat.

Nie mogłam nie wspomnieć o genialnych ilustracjach Lucyny Fic, malarki amatorki. Już dawno nie zetknęłam się z tak pięknie ilustrowaną książką. Nie można było lepiej zobrazować tych czytanek.  To właśnie one w połączeniu z odpowiednimi tekstami stworzyły świetną pomoc w uświadamianiu dziecka czym jest szeroko pojęta tolerancja i szacunek, należący się każdemu człowiekowi niezależnie od jego wyglądu, narodowości, statusu społecznego, czy wyznawanej religii.

Pani Lucyna Fic prowadzi swojego bloga, na którym umieszcza swoje liczne prace. Oto adres: http://witaj-w-atelier.blogspot.comPozycja zdobyła niedawno tytuł najlepszej książki na wiosnę, co świadczy o jej wartości, którą docenili głosujący internauci.  O szczegółach możecie poczytać tutaj

Zapraszam także do obejrzenia filmiku ze spotkania autorskiego w Barcinie, które przybliży wam liczne walory tej książki:


 Gorąco polecam!


Tytuł: Spotkania z Innymi
Autor: P. P. Grzybowski
Ilustracje: Lucyna Fic
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 124


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu IMPULS


Recenzja również na portalu Lubimyczytac.pl
Recenzja również na portalu Nakanapie.pl

3 komentarze:

 1. z pewnością to bardzo wartościowa i godna uwagi książka
  jednak póki co odłożę ją sobie na przyszłość
  pozdrawiam Cię serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama nie wiem, może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka pozycja może mieć dobry wpływ na późniejsze kształtowanie osobowości. osoba taka może zająć się opieką nad osobami starszymi https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy bo w końcu tu o pomoc dla takich osób chodzi.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad