ORTOGRAFIA W ZAGADKACH I ANGIELSKI W ZAGADKACH - WYDAWNICTWO EDGARD


Dzisiaj mam dla was aż dwie propozycje wydawnictwa Edgard dla dzieci.
 
Autorka zagadek: Diana Tomaszewska 
Tytuł: Ortografia w zagadkach
Seria: Kapitan Nauka
Wydawnictwo: Edgard
Data wydania: 2011
Liczba stron: 112
Przedział wiekowy: 7-9

Pierwsza z nich to Ortografia w zagadkach z serii Kapitan Nauka. Jest to zdecydowanie mój numer jeden! Pamiętam doskonale długie godziny spędzane przy mozolnym pisaniu nudnych dyktand, a potem równie mozolne sprawdzanie błędów w słowniku ortograficznym i przepisywanie stosownych zasad. BleeeJ
A dziś proszę, dzieciaki mają tyle wspaniałych pomocy, że aż trudno uwierzyć, że któremuś maluchowi nie chce się z nich korzystać.
Ortografia w zagadkach to kreatywna nauka ortografii przeznaczona dla dzieci od 7-9 lat. Mnóstwo zagadek, rebusów i co najważniejsze zasad ortograficznych, podanych w formie dostosowanej do powyższego przedziału wiekowego.
Karty tradycyjnie są dwustronne. Na awersie znajdują się po dwie zagadki z zabawnymi obrazkami, zasadami pisowni, niejednokrotnie także z wyjaśnieniem trudnych wyrazów z różnych dziedzin życia. Rewers karty pozwala dziecku sprawdzić prawidłową odpowiedź na zagadkę czy rebus.  Zamieszczone odpowiedzi pozwalają na samodzielne korzystanie dziecka z tej pomocy naukowej, o ile jest uczciwe i nie będzie podglądałoJ

Dziwię się, że na tak małej powierzchni, autorzy zdołali w sposób bardzo przejrzysty zamieścić tyle istotnych informacji. Są reguły i wyjątki od nich, są zagadki i rebusy, są kolorowe obrazki, czcionka w odpowiednich miejscach jest  pogrubiona, podkreślona lub w innym kolorze, Każda zasada posiada odrębny zasób ćwiczeń utrwalających. No po prostu nie ma się do czego przyczepić.
Do tego znamienne już dla tej serii niewielkie rozmiary kart pozwalają zabrać je ze sobą wszędzie. Myślę też,  że  pozycja może być z powodzeniem wykorzystywana jako pomoc w szkole (jeśli grupy nie są zbyt liczne). Nie bez znaczenie będzie wtedy fakt, że karty wykonane są z dosyć trwałego materiału i powinny wytrzymać dotyki wielu ciekawskich rączek. Polecam ogromnie!!!!
 Autorka zagadek: Barbara Jakubowska i zespół redakcyjny Wydawnictwa Edgard
Tytuł: Angielski w zagadkach  
Seria: Kapitan Nauka
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydanie: 2012
Liczba stron: 112
Przedział wiekowy: 3-5


Druga pozycja wydawnictwa Edgard, którą chciałabym wam przedstawić to Angielski w zagadkach także z serii Kapitan Nauka.
Wersja, którą ja posiadam jest przeznaczona dla dzieci od 3-5 lat, jednak dostępne są różne warianty kart (4-6, 5-7, 6-8 lat).
Zestaw zawiera 112 zagadek o różnym stopniu trudności (od prostszych po trudniejsze), co pozwala dziecku stopniowo zdobywać wiedzę. Tradycyjnie na rewersie możemy szybko sprawdzić prawidłową odpowiedź, tam także przeczytamy treść zagadki w języku polskim.
Zakres tematyczny kart jest bardzo szeroki (kolory, zabawy, zwierzęta, rzeczy, osoby, zjawiska). Dodatkowo dziecko ma szansę poznać i przyswoić krótkie pytania i odpowiedzi twierdzące lub przeczące. Zagadki są oczywiście równego typu (znajdź prawidłową odpowiedź, odpowiedz na pytanie, zgadnij o jaki przedmiot chodzi itd.). Ogólnie rzecz biorąc chętny do nauki maluch, na pewno nie będzie się nudził.

Powiem wam, że na początku w to nie wierzyłam, ale takie „bajery” naprawdę działają na dzieci. Zresztą nie jeden dorosły potrafi z zapamiętaniem wertować zagadki (czytaj ja), a co dopiero dziwić się dziecku. Z moim synem jak na razie testujemy karty w języku polskim, chociaż od czasu do czasu wprowadzam mu jakieś nowe słówko angielskie. Najłatwiej było mu zapamiętać, że milk to „mlecko”JJ.

Angielski w zagadkach, to świetny sposób na początkową naukę języka. Dziecko poprzez zabawę bardzo szybko przyswaja nowe słownictwo, rozwija wyobraźnię, a co najważniejsze nabiera ochoty na dalszą naukę języków obcych.
Dodatkowo pozycja zawiera obszerny poradnik dla rodziców i nauczycieli, który można bezpłatnie pobrać ze strony (www.jezykiobce.pl/karty). Znajdziecie tam instrukcję do tego jak używać kart, wiele pomysłów na zabawy z ich wykorzystaniem, a także zapis wszystkich słówek wraz z tłumaczeniem. Również polecam!!

Za możliwość zapoznania się z obiema pozycjami dziękuję serdecznie Wydawnictwu Edgard


7 komentarze:

 1. Rewelacja! Aż sama nabrałam ochoty, by zajrzeć do tych kart:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe pozycje, chętnie sama nabyłabym je dla córki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. ta druga pozycja [3-5] to akurat dla mojej córki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie karty to jest naprawdę genialne rozwiązanie.

  Sama wypróbowałam metodę, jak musiałam nauczyć się sentencji z łaciny. Po jednej stronie karty sentencja, pod drugiej - wersja polska. Nauczyłam się dwa razy szybciej niż normalnie :)

  Dlatego mojemu dziecku bez wahania kupię takie karty, szczególnie do nauki angielskiego. Na ortografię przyjdzie jeszcze czas :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad