Sztuka słowa - Archivio Gribaudo

Tytuł: Sztuka słowa
Autor: Archivio Gribaudo 
Tłumaczenie: Zofia Pająk
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 384
Oprawa: twarda
 Sztuka słowa, taki nosi tytuł niewielkich rozmiarów książeczka, której celem jest przywrócenie kunsztu dobierania właściwych słów w zależności od okazji. Według autorów era sms-ów i maili nie jest powodem do tego, aby to co piszemy (bo przecież wciąż piszemy) było płytkie, kiepskie pod względem stylu i formy. Nawet krótki tekst wystukany na komórce można ubrać w ładne słowa, które zrozumie każdy, a nie tylko ten, kto posiada tajemny słownik skrótów. Jak to zrobić? Tego właśnie uczą autorzy Sztuki słowa
 
Książeczka jest pięknie wydana w niewielkim formacie i atrakcyjnej twardej oprawie. W środku została bardzo praktycznie podzielona na działy tematyczne (święta, rocznice, miłość, podróż itd.). Znajdziecie w niej mnóstwo cytatów ze znanych autorów, przykładowych życzeń, dedykacji i aforyzmów. Dodatkową atrakcję stanową fragmenty listów miłosnych znanych osobistości. Niestety, książeczka została przetłumaczona z języka włoskiego i stanowi to jej ogromną wadę. Dlaczego? Odniosłam wrażenie, że autorzy zbyt dosłownie potraktowali niektóre cytaty i życzenia, skutkiem czego są nieco sztuczne i dziwnie brzmiące zlepki słów, kompletnie niepasujące do polskich realiów. W rozdziale poświęconym sms-om zdziwiła mnie cała gama przykładów w języku włoskim. Wielu przykładowym tekstom, życzeniom i dedykacjom brakuje uniwersalności. Dotyczą konkretnego przypadku, są nacechowane bardzo osobiście i chyba trudno będzie z nich skorzystać, nie mając wrażenia, że spisujemy czyjeś życzenia. W książeczce znalazła się też ogromna ilość przykładowych tekstów, które są tak proste i oczywiste, że chyba szkoda na nie miejsca w takiej publikacji (życzę szczęścia pięknej Młodej Parze, gratulacje dla rodziców maleństwa itd.) 

Zdecydowanie najmocniejszą stroną książeczki jest pierwszy rozdział poświęcony zasadom komunikacji pisanej, która wbrew pozorom wcale nie zanika. Bez względu na to, czy piszemy krótki sms, czy długiego maila w celach prywatnych bądź zawodowych – to wciąż jest tekst pisany.  W dzisiejszych czasach zdecydowanie częściej kontaktujemy się między sobą właśnie za pomocą słowa pisanego, które musi być konkretne, proste w przekazie i precyzyjnie sformułowane. Nie możemy przecież mimiką twarzy, czy rozwinięciem tematu wyjaśnić wątpliwości odbiorcy. Trzeba zatem przestrzegać reguł gramatycznych, stylistycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Oczywiście można sobie pozwolić na pewne ustępstwa, ale tylko wtedy, kiedy dobrze znamy odbiorcę i wiemy, że zrozumie nasze intencje.  Dużo miejsca poświecono tutaj tak modnym dzisiaj sms-om, fenomenie ich używania i co najważniejsze prawidłowej pisowni.  Wprawdzie tylko pobieżnie, ale wspomniano także o specyficznym języku i stylu korespondencji zawodowej a także trudnej sztuce mówienia ( w tym wypadku akurat pisania) słowa „nie”.

Sztuka słowa, może zdecydowanie ułatwić wybór odpowiednich życzeń, dedykacji czy wiersza na specjalną okazję. Dla tych, którzy chcą stworzyć własne, niepowtarzalne teksty pomocne będą wskazówki dotyczące kultury słowa i poprawnej pisowni. Dla tych zaś, którzy chcą wzbogacić i uatrakcyjnić swoje podarunki czy życzenia, ciekawy będzie rozdział poświęcony językowi kwiatów i kolorów. Dbajmy zatem o nasz język, używajmy go pięknie i z wyczuciem, bo słowa żyją dłużej niż czyny.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jedność i portalowi Sztukater

http://jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=2368&osCsid=a29a50e40ede6b1fdf21525284c0d586 

http://sztukater.pl/

 

7 komentarze:

 1. To dobrze, że pojawiają się takie opracowania, rzeczywiście sms-y wyparły kartki i ręcznie pisane życzenia od przyjaciół, komunikacja jest bardziej niedbała...i taka... komputerowa... Szkoda, że przekład jednak nie został zrobiony bardziej starannie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie Olu. Mimo wszystko też się cieszę, że takie książki powstają:) Mam ochotę wrócić do ręcznego pisania listów i pocztówek :)

   Usuń
 2. Książka warta zapoznania się z nią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajny blog:) zapraszam do mnie:)

  http://sandrainvogue.blogspot.com/

  obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
 4. super tutaj u Ciebie !
  bardzo fajny blog ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie mieć taka książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogromnie ciekawe miejsce i bardzo dobrze czyta się twoje teksty :) Czekam na następne i zapraszam do mnie na moją strone on-line - prawdopodobnie jeszcze nie raz tutaj wejde przeczytać twoje teksty ;-)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad