Kapitalne zagadki i łamigłówki czyli Kapitan Nauka po metamorfozieSeria: Kapitan Nauka
Wydawnictwo: Edgard
Kategoria wiekowa: 6-7 lat

Sprawdziłam w archiwum bloga, że gry, quizy i pomoce naukowe Kapitana Nauki są z nami już od 2012 roku. Zabieramy je niemal w każdą dłuższą podróż samochodem czy do lekarza. W domu to ostatnio jedna z niewielu pomocy edukacyjnych, po które T. sam sięga (mały buntownik się z niego zrobił). Jakiś czas temu trafiła do nas przesyłka z nową serią Kapitalne zagadki oraz Kapitalne łamigłówki. Nasze przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-7 lat, ale w ofercie znajdziecie zestawy 4-5, 5-6, 6-7, 7-8 lat.

Po pierwsze przeżyłam miłe zaskoczenie wielką metamorfozą, jaką przeszły produkty Kapitana Nauki. Postawiono na dobrą grafikę, przyciągającą oko i trafiającą do dzieci. Do współpracy przy Kapitalnej serii zagadek i łamigłówek zostali zaproszeni utalentowani polscy ilustratorzy (Kamila Kozłowska, Paulina Zbylut, Anna Kleszczewska, Maciej Łazowski). Zmienił się też papier. Nie jest już błyszczący, ale przyjemnie matowy i szorstki. Mam wrażenie, że mniej się niszczy podczas zabawy.

Piszę o zabawie, bo dziecko właśnie w ten sposób traktuje naukę przerzucając strony w tych charakterystycznych bloczkach.  I co najważniejsze, jest w stanie samodzielnie zrozumieć polecenia i je wykonać (bywają też typy zadań, przy których nie ma żadnych poleceń słownych, a jedynie proste, graficzne wskazówki). Mam tu na myśli zestawy przeznaczone dla przedszkolaków. Polecenia są wyjaśnione na początku książeczki. Do każdego typu przypisano kropkę w innym kolorze. To duże ułatwienie dla dziecka, bo wystarczy, że zapamięta, jaki kolor odpowiada danemu poleceniu i już wie, co ma zrobić.

W nowych zestawach z zagadkami i łamigłówkami znajdziecie bloczki na plastikowych sprężynach, które dają dziecku dobre pole manewru ( wcześniej wszystkie bloczki były łączone plastikowym klipsem w jednym rogu, co w porównaniu ze sprężyną nie było takie wygodne). Myślę, że teraz nawet dwuletnie maluchy poradzą sobie z przekładaniem kartek.  Ten patent świetnie sprawdza nam się podczas podróży samochodem, ponieważ nie trzeba stosować specjalnych podkładek. Bloczki są na tyle grube, że same stanowią dla siebie podporę.Kapitalne łamigłówki i kapitalne zagadki kryją w sobie po sto zadań graficzno-logicznych.  Zagadki to ciekawa propozycja dla młodych detektywów, którzy chcą wyćwiczyć swoją spostrzegawczość oraz uwagę. Znajdziecie tam trzy rodzaje zadań: superwypatrywacz należy odszukać na obrazku wskazane przedmioty), detektyw (wśród pięciu obrazków trzeba znaleźć ten, który zawiera wszystkie elementy pokazane na górze strony) i samotnik (wypatrujemy rysunków, które nie mają pary).  

Tymkowym hitem stały się jednak Kapitalne łamigłówki. Typy zadań tam zamieszczonych trafiły w jego obecne zainteresowania. Jest proste, liczbowe sudoku, które rozwiązujemy nałogowo.  Mój syn ma raczej ścisły umysł i takie logiczne łamigłówki są dla niego ciekawym wyzwaniem.  W zestawie dla 6-7 latka znajdziecie jeszcze układanki w bardzo ciekawej formie (trzeba sprawdzić ile kompletnych obrazków uda się ułożyć z rozsypanych elementów), a także pomylone historyjki, które trzeba ułożyć według poprawnego porządku zdarzeń. Te zadania wykorzystuję także do swoich niecnych celów nauczenia T. opowiadania prostych historii.

Łamigłówki i zagadki rozwijają logiczne myślenie, koncentrację, spostrzegawczość. Uczą samodzielności w rozwiązywaniu zadań i dają niezłą frajdę zarówno dzieciom, jak i rodzicom.  Zadania są dobrze opracowane i przystosowane do konkretnego wieku dziecka. Nową szatą graficzną jestem wręcz zachwycona. Poręczny kształt i niewielkie rozmiary to dodatkowy atut. Zawsze można wrzucić takie zagadki do torebki i wozić ze sobą na wszelki wypadek. My tak robimy i już niejednokrotnie uratowały nas od pytań: mama, tata ile jeszcze? A kiedy nasza kolej? Kiedy w końcu dojedziemy?

Polecamy waszej uwadze te tytuły i już teraz zapraszamy na kolejny post z książeczkami Kapitana Nauki.  Mamy do pokazania jeszcze kilka Quizów tematycznych oraz pierwsze karty do nauki angielskiego dla dzieci od drugiego roku życia.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam te nowe zestawy. Lubię gładzić sobie palcami ten papier :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hordubal, a myślałam, że tylko ja taki mam hihihi :)

      Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad