MITY GRECKIE DLA DZIECI W OBRAZKACH - NIKOLA KUCHARSKA


Autor: Nikola Kucharska
Streszczenia mitów: Joanna Kończak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 16Mama, ta książka ma takie same ilustracje jak ta wielka rozkładanka o podróżach po świecie – wrzasnął T. na widok Mitów Greckich Nikoli Kucharskiej. I powiem wam, że duma mnie rozpiera, że potrafi rozpoznać swoich ulubionych ilustratorów. To przesądziło sprawę i przegląd nowości NK zaczęliśmy właśnie od Mitów Greckich dla dzieci w obrazkach.  Mamy ostatnio duże szczęście, że trafiają do nas książki, które świetnie współgrają z obecnymi zainteresowaniami syna. Podczas ostatniej choroby obejrzeliśmy razem wszystkie części Opowieści z Narni i T. zafascynowany jest postaciami rodem z mitologii. Próbowałam czytać mu fragmenty z Parandowskiego, ale to jeszcze trochę za poważne dla siedmiolatka i za dużo muszę „wycinać”, a wydanie mitów greckich dla dzieci, które kiedyś dostaliśmy w prezencie pozostawia wiele do życzenia. Sami więc widzicie, że komiks Nikoli Kucharskiej spadł nam jak z nieba.


To kolejna kartonówka NK, której syn nie wypuszcza z rąk. Przyzwyczajony do stylu ilustracji N. Kucharskiej Tymek porusza się w tym gąszczu bohaterów i światów jak ryba w wodzie. Pierwsza lektura to było samo oglądanie i wyszukiwanie najciekawszych dla niego postaci. Oczywiście prym wiodły centaury, Minotaur i lew nemejski, które to bezsprzecznie kojarzyły mu się z Narnią. Dopiero, kiedy T. zaspokoił swoją pierwszą ciekawość, zaczęliśmy właściwą lekturę.

Żeby łatwiej było poruszać się po rozkładówkach na początku książki znajdziecie krótkie streszczenia mitów (Joanna Kończak). My czytaliśmy zawsze jedno streszczenie, a potem zaraz przechodziliśmy do komiksu.  Tutaj już czytelnik ma pełną dowolność. Można ogarniać wzrokiem całą rozkładówkę lub też poruszać się zgodnie z numeracją chmurek (dziecko ma frajdę z samego poszukiwania właściwej kolejności). Obrazy Nikoli Kucharskiej powiedzą wam czasem więcej niż słowa, dlatego dziecko, które nie potrafi jeszcze czytać swobodnie może korzystać tylko z ilustracji. Komiksy obudziły w moim T. ciekawość i oglądając książkę zadaje setki pytań. Czasem sam wraca do początku, żeby znaleźć imię czy atrybut któregoś z bogów.

Na rozkładówkach N. Kucharskiej znajdziecie najpopularniejsze mity, poprzedzone przedstawieniem początku świata według mitologii oraz najważniejszych bogów greckich (Prometeusz, Demeter i Kora, Puszka Pandory, Dedal i Ikar, 12 prac Heraklesa).  My najczęściej wracamy do Puszki Pandory,  Dedala i Ikara oraz 12 prac Heraklesa.
Książka świetnie nadaje się do tego, aby wprowadzić dziecko w pogmatwany, ale jakże fascynujący świat mitów. Postaci N. Kucharskiej, są zabawne (niejednokrotnie komicznie przerysowane) i bardzo szczegółowe. Z drugiej strony sam tekst w chmurkach to tylko niezbędne minimum, które na pewno nie znudzi malucha. Starszakom przyda się dodatkowy komentarz rodzica, ale to uważam już za samą przyjemność.

Polecamy!

http://nk.com.pl/mity-greckie-dla-dzieci-w-obrazkach/2398/ksiazka.html#.WN4Y5mekJdg

8 komentarze:

 1. Przyznaję się bez bicia, że nigdy nie byłam fanką mitów. Z tego względu chętnie zaopatrzyłabym Jasia w taką książkę w przyszłości. Może wtedy przekonam się do mitów? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylwia, może to jest sposób? Ja akurat zaczytywałam od liceum Parandowskiego i mity uwielbiam. Komiksowa forma Nikoli Kucharskiej powinna przekonać nawet ciebie:)

   Usuń
 2. Uwielbiam mitologię grecką. Taka wersja wydaje mi się wspaniała. Zapraszam do nas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam:) U nas mitologia dla dzieci rządzi :) I dziękuję za zaproszenie :)

   Usuń
 3. Świetna zachęta do zapoznania się z mitami i nie tylko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczypior też jest zafascynowany Minotaurem i centaurami, to chyba taki wiek. Paradowskiego nie byłam w stanie przełknąć i myślę, że już się na niego nie skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie jakoś Parandowski zachwycił w liceum i nie odpuszcza do dziś :) Dla Tymka jeszcze za poważny, ale to wydanie mitów dla dzieci jest dla niego idealne :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad