Atlas przygód zwierząt
Tekst: Rachel Williams i Emily Hawkins
Ilustracje: Lucy Letherland
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 88
Kategoria wiekowa: 6-10Dopiero co trzymaliśmy w rękach Atlas miast, a już NK wydało kolejną perełkę, tym razem dla miłośników zwierząt. Atlas przygód zwierząt to imponujących rozmiarów księga, pięknie ilustrowana kopalnia ciekawostek ze świata przyrody, po którą warto sięgnąć.

Ze względu na zainteresowania Tymka, mamy w domu mnóstwo książek o zwierzętach, ale nowe zawsze witamy z wielkim entuzjazmem. Atlas przygód zwierząt robi wrażenie już samą wielkością, a treść i ilustracje tylko potęguje te wrażenia.


Atlas został podzielony według kontynentów, a na mapach przed każdym z nich oznaczono występujące w różnych państwach zwierzęta. Każda rozkładówka poświęcona jest innemu gatunkowi. To co przede wszystkim rzuca się w oczy, to duże ilustracje Lucy Letherland, które doskonale obrazują wielkie migracje i nietuzinkowe zachowania zwierząt. Realistyczne i dokładne, a jednocześnie wszystkie posiadają element humorystyczny (hipopotam śpiący pod wodą na podusi, delfiny łowiące sardynki za pomocą siatek czy płomykówki szykujące się do snu w szlafmycach). Można się zabawić z dzieckiem w wyszukiwanie co dziwniejszych gadżetów:)


I teraz najważniejsze! Nie zawiodłam się na tekście. Często się zdarza, że książka przykuwa wzrok ilustracjami, natomiast tekst pozostawia wiele do życzenia. I nie chodzi o to, że jest pełen błędnych informacji (choć i takie sytuacje się zdarzają), ale o fakt, że nie są one dostosowane do wieku młodego czytelnika. Nużą encyklopedycznymi faktami i tyle.

Tutaj autorki postawiły na ciekawostki ujęte w krótkich, rozrzuconych po całej stronie tekstach, skupiając się na konkretnych zachowaniach zwierząt, często zupełnie mi nieznanych. Nawet dłuższy tekst umieszczony w rogach rozkładówek przybliżający konkretny gatunek, to pozbawione cyferek fakty, które zachęcają do śledzenia ilustracji i poszukiwania więcej informacji. Na każdej stronie znajdziecie też rysunek zwierzaka z opisem najważniejszych cech.
O jakich zwierzętach tu mowa? Raczej nie znajdziecie tu zadziwiających osobników widzianych pierwszy raz w życiu, ale odnoszę wrażenie, że właśnie o to chodziło autorkom. Żeby pokazać niezwykłe osobowości i zwyczaje tych gatunków, które wydają nam się dobrze znane. A tu niespodzianka! Sami się przekonacie.

Atlas przygód zwierząt to książka, którą można oglądać i czytać już z młodszym przedszkolakiem. Ze względu na niewielką ilość tekstu przedstawionego w formie ciekawostek, na pewno nie będzie nużąca. To idealny pierwszy atlas dla małego i dużego miłośnika przyrody!


http://nk.com.pl/atlas-przygod-zwierzat/2400/ksiazka.html#.WOKpm2ekJdg

3 komentarze:

 1. Bardzo ją lubimy. A ciekawostki na temat zwierząt w taki sposób są napisane, że pozostają w pamięci i mocno fascynują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bi Bi właśnie! Ta książka jest naprawdę stworzona dla małych przyrodników. Rozbudza ich ciekawość i skłania do poszukiwań :) Uwielbiamy :)

   Usuń
 2. ... wow super książka ... naprawdę pięknie wydana ...

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad