Kogel-mogel do wylizania!

Autor: Eliza Piotrowska, Asia Gwis
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 96
Przedział wiekowy: 6-14


Jajka zjadamy w niedzielnej jajecznicy, sadzone w szybkim obiedzie, kroimy do sałatki urodzinowej i chyba jakoś specjalnie się nad nim nie pochylamy. Aż do Świąt Wielkanocnych, kiedy farbowane, zdobione i darowane najbliższym mogą w końcu poczuć się ważne. Czy więc ktoś, kto zdecydował się stworzyć wielkoformatową książkę, którą całkowicie poświęcił… JAJKU nie porywa się z motyką na słońce? Otóż NIE! Bo szczęki wam opadną, kiedy zajrzycie do nowej książki duetu Eliza Piotrowska i Joanna Gwis.  Te panie idą jak burza. Jeszcze nie zdążyłam się pozachwycać Grzybami, a tu Jajo wchodzi na arenę. A co tam! Pozachwycam się obiema naraz.

Jeżeli myśleliście, że o jajku można co najwyżej napisać książkę kucharską, to nowa propozycja Naszej Księgarni będzie dla was wielkim zaskoczeniem.  Jakże trafną nazwę posiada: Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych. Dlaczego trafną? Bo to kogel-mogel tak solidnie ukręcony, że połechce podniebienia każdego smakosza-czytelnika.




Zmieniła się autorka tekstów (Eliza Piotrowska), ale imponujących rozmiarów książka pozostała w tym samym klimacie. Bez zadęcia, z przymrużeniem oka, ale też całkowicie poważnie zarzuca nas ciekawostkami na temat jajek i jak się okazuje, temat trudno wyczerpać. Muszę was zmartwić. Niestety w dalszym ciągu nie dowiecie się, co było pierwsze. Jajko czy kura? A może kaczka, jak uważali dawni mieszkańcy Skandynawii? Inni wspominali coś o wielkim prajaju, ale pan Brzechwa ugotował je we wrzątku i już całkiem się wszystko poplątało. Może lepiej zostawić te dociekania i zająć się… jajem?





Jeśli przestać o nim myśleć, jak o potencjalnym sadzonym na talerzu i zgłębić nieco temat z Elizą Piotrowską i Asią Gwis okazuje się, że jajo to całkiem ciekawa osobistość. To z nich wykluwają się gady, ptaki, a nawet niektóre ssaki.  Nie ma dwóch takich samych jaj. Różnią się kolorami (niebieskie jajo drozda jest moim faworytem), kształtem i grubością i wbrew pozorom wcale nie tak łatwo je rozbić, jeżeli spróbujemy zmiażdżyć je trzymając za oba końce (zszokowani?).








To, co podoba mi się najbardziej w książce, to połączenie popularnonaukowych ciekawostek, rozrywkowych rymowanek, językowych zawirowań i takich newsów, że szczęka co chwilę opada na podłogę. Nic dziwnego, że niektórzy tak boją się jajka, że na jego widok potrafią zemdleć. Taki na przykład Hitchcock, nie mógł znieść widoku jajka i wszystkich okrągłych kształtów, łącznie ze swoją żoną w ciąży. Ale już Salvador Dali był tak zafascynowany jajkami, że pozwolił sobie wysnuć hipotezę, że sam wykluł się z jajka.  A propos wykluwania. Czy uwierzycie, że taka ośmiornica potrafi jednorazowo złożyć nawet pięćset tysięcy jaj?





Pozornie chaotyczna, kolażowa książka zaciekawi dzieciaki, które nie będą miały szansy się znudzić. Jajko jest jednym bohaterem, ale nadgryzane z każdej możliwej strony przez autorki zarówno w tekstach, jak i na cudownych ilustracjach. Biologia, historia, przysłowia z całego świata, kulinarne ciekawostki i jajeczne inspiracje wielkich artystów, bajki, wierzenia i tradycja. Wszystko to znajdziecie w wielkoformatowej jajecznej księdze. Kogel-mogel ukręcony z wielką starannością i smakiem. Będziecie chcieli wylizywać kubek:)


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad