Zestawienie kartonówek dla najmłodszych
W ostatnich miesiącach nazbierało się w mojej biblioteczce kilka bardzo ciekawych propozycji dla najmłodszych. Kartonówki uwielbiam i często kupuję w prezencie znajomym bobasom. Wiele z nich sprawdza się doskonale nawet dla pierwszaka, który na takich krótkich książeczkach może trenować czytanie. Muszę przyznać, że T. często korzysta z takiej możliwości, kiedy jest zmęczony i nie ma ochoty czytać dłuższych form.


Autor: Aleksandra Artymowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2017
Oprawa: kartonowa
Kategoria wiekowa: 0-6Na początek pokazuję nowość od Naszej Księgarni. Dwustronną, kartonową książeczkę do nauki liczenia i kolorów. Przyciągnęły mnie do niej przede wszystkim stonowane kolory, ale kiedy zajrzałam do środka, cieszyłam się jak dziecko. Wertując grube kartki z jednej strony podróżujemy za królikiem Gustawem poznając liczby do dziesięciu, a z drugiej, z uroczą owieczką Leonorą poznajemy barwny świat kolorów. W środku książeczki bohaterowie spotykają się.


Co za spotkanie?
Co się teraz stanie?
Może na powitanie
Zjemy drugie śniadanie?
Będzie jak na pikniku.
Usiądźmy na kocyku.
- Owieczko, patrz!
- Patrz, króliczku!
Tu liczb i kolorów bez liku!
Zabawne rymowanki, angażujące dziecko do wyszukiwania, wyliczania i poznawania. Bawią i uczą, czyli przyjemne z pożytecznym. Zwierzaki podróżują po wodach i łąkach, spotykają niecodzienne zjawiska i postaci poznając przy tym kolory i liczby od 1 do 10.Aleksandra Artymowska stworzyła urocze ilustracje i wpadające w ucho rymowanki, które dziecko już po chwili obcowania z książką powtarza. Przedzierający się przez gąszcz króliczek spotyka na swojej drodze różowe lizaki leżące w hamaku, niebieskie żuki śmiejące się do rozpuku, a owieczka Leonora płynąc łódką mija żółtego konika morskiego bawiącego się w chowanego z kolegą i pomarańczowy zegar skrzynkowy, na którym siedziały sowy. Śmiech dziecka gwarantowany! Grube, kartonowe strony, bezpieczne rogi oczywiście posłużą długo nawet ciekawskim, nieporadnym rączkom. I całe szczęście, ponieważ po przygody owieczki i króliczka na pewno będziecie sięgać często.  

Autor: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: ARTEgmont
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: 2+

Również o liczbach i kolorach traktują dwie kartonowe książeczki stworzone przez Mariannę Oklejak, wydane w serii ARTEgmont ( do serii należą również Przeciwieństwa) Piękne, kolorowe wydania, w których rolę główną gra folklor. Regionalne stroje, drewniane ptaszki, koniki na kółkach, kraszanki i pisanki, instrumenty ludowe, wycinanki i postaci zarysowane tak charakterystyczną kreską Marianny Oklejak. Myślę, że już nasze maluchy warto zapoznawać z folklorem regionalnym, choćby i w takich kartonowych, pierwszych książeczkach.

To niewątpliwie największy atut tej serii, ale nie wolno zapominać o walorach edukacyjnych. Maluch oglądając książeczki poznaje podstawowe kolory i liczby od 1 do 10. Serię można traktować także jako pierwsze dziecięce słowniczki językowe, ponieważ każdy kolor i liczbę dziecko ma szansę poznać w pięciu językach (angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i oczywiście polskim).
T. w szkole poznaje akurat kolory i liczby w językach angielskim i niemieckim i kartonówki służą nam do utrwalania materiału.
Kartonowe, grube strony, zaokrąglone rogi sprawiają, że z książeczek mogą korzystać również niesforne maluchy, a my nie musimy drżeć o zniszczenie takich wydań. Nie ma wątpliwości, że mnogość kolorów, tak charakterystycznych dla naszego folkloru przyciągnie ciekawskie oczy dzieciaków. Ja mogę oglądać bez końca!
Autor: Odile Bailloeul
Zdjęcia: Claire Curt
Tłumaczenie: Agata Buzek
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: 2+
Ostatnią propozycją na dziś jest niewielkich rozmiarów książeczka o Franciszku strachliwym myszku, która rozpoczyna nową serię dla najmłodszych wydawnictwa Literackiego o Małych Myszkach.


Jestem oczarowana tą niezwykłą, fotograficzną kartonówką, stworzoną przez Odile Bailloeul i Claire Curt, choć pierwszym wrażeniem było zaskoczenie. Zamówiłam ją, kiedy jeszcze w Internecie nie było nawet wzmianki i nie wiedzieć czemu, byłam pewna, że książeczka będzie nieco większego formatu i z dłuższym tekstem. Ale ta, zaledwie 16-stronicowa miniaturka broni się całkowicie po otwarciu. Cudowne zdjęcia mysiego świata i króciutki, bardzo trafny tekst, pomogą rodzicom i dzieciom poruszyć bardzo trudne tematy.
Franciszek, najbardziej lękliwy z myszek boi się wielu rzeczy. Dla nas dorosłych, wydają się początkowo tak błahe, że aż śmieszne. Wystarczy jednak sięgnąć pamięcią wstecz lub spojrzeć w oczy dziecku. No mrówek może się nie bałam. T. tym bardziej, bo uwielbia wszelkie owady. Ale przechodzić przez drewniane mostki boimy się oboje, podobnie jak spanie przy zgaszonym świetle. A teraz ręka w górę, kto w dzieciństwie nie bał się schodzić po ogórki do piwnicy? Franciszek się boi, tak jak większość dzieci. Nasze pociechy boją się również tego, że kochamy je mniej niż siostrę czy brata. Być może same się tego wstydzą, albo boją zapytać?


Ale, ale! Franciszek też się boi, więc może czas się odważyć i powiedzieć mamie i tacie o swoich obawach? Razem łatwiej pokonuje się lęki i strachy. Tylko należy poważnie podejść do sprawy nawet, jeśli będzie trzeba wyganiać duchy z kątów, czy wyczyścić wszystkie pajęczyny w piwnicy.
Urocza seria, składająca się z czterech części. Oprócz Franciszka poznacie w nich Roksanę, Mańka i Agnieszkę. Do tej pory ukazały się dwie, ale już za kilka dni premiera Mańka maniaka.

2 komentarze:

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad