Dołącz do mnie

Julia Orzech
  • Kategorie na blogu
  • Kontakt
    • O mnie
    • Kontakt
    • Współpraca
  • Mama
    • Książki parentingowe
    • Mama poleca
    • Kulinarnie
    • DIY
    • Wywody Matki Polki
  • Kobieta
    • Styl życia
    • Książki dla dorosłych
    • Poza macierzyństwem
    • Cykl: pisz pięknie
    • Mój czas
  • Dziecko
    • Literatura dziecięca
    • Mądre zabawki
    • Tymkowe wywody
    • Styl życia dziecka
Home Archive for kwietnia 2012

Dzisiaj w cyklu „Tymkowe czytanie” chciałam przedstawić książeczkę, która należy już do klasyki literatury dziecięcej i została przetłumaczona na ponad 30 języków. Chodzi oczywiście o Elmera Davida McKee. Mój syn jest zafascynowany tą bajką, odkąd wypożyczyliśmy ją w bibliotece i czytamy w dzień, przed zaśnięciem i rano:) Niby nic, historia o słoniu, który nie chciał być inny. Ale uwierzcie, książeczka ma coś takiego w sobie, że przyciąga, wywołuje uśmiech na twarzy i radość dziecka. Bo Elmer nie jest takim zwykłym słoniem: Elmer był inny. Elmer był w kratkę. Był żółty i pomarańczowy, czerwony i różowy, fioletowy, niebieski i zielony, czarny i biały. Elmer zdecydowanie nie był koloru słoniowego*



 I to właśnie spędzało mu sen z powiek. Postanowił więc wyruszyć w świat w poszukiwaniu czegoś, co pomogłoby mu się upodobnić do innych słoni.  Kiedy urzeczywistnił swoje marzenia, okazało się, że wcale nie jest tak miło być takim, jak tysiące innych słoni. Wspaniałe przesłanie prawda? W dzisiejszych czasach ślepego podążania za modą, za upodobnieniem się do szarej masy, książeczka promująca indywidualność wydaje się być strzałem w dziesiątkę.
Dużym plusem są także przepiękne, kolorowe ilustracje, ale i sama jakość wydania: twarda okładka, gruby kredowy papier. Aż miło wziąć do ręki. Książka przewidziana jest dla dzieci trzyletnich i polecana do zajęć edukacyjnych w przedszkolu.
 Nam się podoba, a Wam?

*D. McKee, Elmer.

Tytuł: Elmer
Autor: David McKee
Wydawnictwo: Papilon



Tak właśnie skończyła się moja wizyta w bibliotece. Miałam tylko oddać przeczytane książki:)
Wyszło jak zawsze, czyli nowy stosik z okazji Światowego Dnia Książki:)


  • Julia Child: Moje życie we Francji
  • Eric-Emmanuel Schmitt: Marzycielka z Ostendy
  • Katarzyna Enerlich: Prowincja pełna gwiazd
  • Anne Rice: Kuszenie
  • Agnieszka Drotkiewicz: Teraz
  • A.G. Roemmers: Powrót młodego księcia








 Max Allan Collins
Ostre cięcie

                                 Seria: Criminal Minds – Zabójcze Umysły


Przeł. Olga i Wojciech Kubińscy

Format: 124x194, oprawa miękka 

Premiera: 18 kwietnia 2012 r. 

ISBN: 978-83-62465-41-5

Cena det.: 29,90 zł





Oto członkowie Jednostki Analiz Behawioralnych. Elita profilerów FBI, której zadaniem jest rozpracowywanie najbardziej nieobliczalnych zabójczych umysłów w kraju i przewidywanie ich następnych posunięć – zanim jeszcze uda im się powtórnie uderzyć.

Zespół JAB zostaje wezwany do Lawrence w stanie Kansas, by przeprowadzić śledztwo w sprawie serii zabójstw wśród bezdomnych. Ofiary, które zginęły w wyniku pchnięcia nożem, miały na sobie czyste ubrania, były zadbane i świeżo wykąpane. Według profilera Jasona Gideona są to starannie zaplanowane morderstwa, dokonywane w odosobnionych miejscach i będące realizacją chorych fantazji jednego bądź większej liczby nieznanych sprawców.

Uprowadzenie młodej dziewczyny to druga, pozornie niepowiązana z pierwszą, sprawa, którą ma rozwiązać JAB. Gideon, wbrew opiniom śledczych, domyśla się, że jest między nimi ponury związek. Trzeba znaleźć porwaną, zanim i ona zginie. Psychologiczna rozgrywka między sprawcą a profilerami staje się coraz bardziej dramatyczna.

Książkę poleca
CZYTAJ WIĘCEJ NA OFICYNKA.PL


SERDECZNIE ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W MOIM PIERWSZYM KONKURSIE BLOGOWYM.  DO WYGRANIA OCZYWIŚCIE KSIĄŻKI, KTÓRE OTRZYMAŁAM DZIĘKI UPRZEJMOŚCI WYDAWNICTWA "STENTOR". NAGRODY SĄ O NIECO NIETYPOWEJ TEMATYCE, ALE OBYDWIE POZYCJE OD DŁUŻSZEGO CZASU MAM W SWOJEJ BIBLIOTECZCE I MYŚLĘ, ŻE WARTO.

ZASADY:

  1. KONKURS TRWA DO ÓSMEGO MAJA DO PÓŁNOCY. WYNIKI PODAM DZIEWIĄTEGO MAJA W GODZINACH WIECZORNYCH
  2. PROSZĘ O DEKLARACJĘ CHĘCI UDZIAŁU W KONKURSIE POD TYM POSTEM. JEŚLI NIE MASZ BLOGA, PODAJ RÓWNIEŻ SWÓJ ADRES E-MAIL. JEŚLI PROWADZISZ BLOGA ZAMIEŚĆ NA NIM PODLINKOWANY BANER
  3. BĘDZIE MI BARDZO MIŁO JEŚLI DODASZ MOJEGO BLOGA DO OBSERWOWANYCH
  4. PO LOSOWANIU PROSZĘ ZWYCIĘZCÓW O MAILA Z DANYMI ADRESOWYMI. 
  5. KSIĄŻKI WYSYŁAM TYLKO NA TERENIE POLSKI
  6. W ZGŁOSZENIU SWOJEGO UCZESTNICTWA NAPISZ, KTÓRĄ KSIĄŻKĘ WYBIERASZ. 
A OTO KSIĄŻKI, KTÓRE MOŻNA WYGRAĆ:

1. ZDZIWIENIA POLONISTYCZNE, czyli o sztuce na lekcjach polskiego - STANISŁAW BORTNOWSKI


Książka obejmuje scenariusze lekcji od średniowiecza po współczesność. Rzecz nie tylko dla polonistów, także dla nauczycieli nowego przedmiotu wiedza o sztuce, dla studentów i uczniów zainteresowanych humanistyką.

2. PRZEWODNIK PO SZTUCE UCZENIA LITERATURY - STANISŁAW BORTNOWSKI


Jest to przewodnik-rozmowa o nauczaniu literatury w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Jak sam autor przyznaje, ton tej książki nie jest naukowy. Zawiera trochę wspomnień i gawędy, dużo informacji, wiele rad i praktycznych wskazówek opartych na zdrowym rozsądku.

ZAPRASZAM WSZYSTKICH BARDZO SERDECZNIE!!!!!!!



Ela-Sanela, to debiut literacki Katarzyny Pranić, za którą to otrzymała drugą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Autorka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat związana jest z Sarajewem, gdzie mieszkała do 1992 roku.
Bohaterka powieści Ela to nieśmiała dwunastolatka mieszkająca w wielkim domu z babcią, która niezupełnie tą babcią jest. Dziewczynka bowiem przeżyła wojnę w Sarajewie i po przybyciu do Polski wraz z innymi uchodźcami została jako niemowlę adoptowana właśnie przez panią Helenę-babcię.  Ela nigdy jednak specjalnie nie interesowała się tym, skąd pochodzi, kim byli jej rodzice, dlaczego dotarła do Polski bez nich. Działo się tak pewnie dlatego, że przybrana babcia stworzyła jej bardzo ciepły i rodzinny dom, w którym dziewczynce niczego nie brakowało. Pewnego dnia jednak babcia mąci jej spokój informując, że do Eli przyszedł list od… siostry. Okazało się bowiem, że babcia od wielu lat próbowała poprzez różne organizacje dotrzeć do rodziny Eli, która tak naprawdę ma na imię Sanela, Sanela Hasani. Dziewczynka początkowo się buntuje i nie chce otworzyć listu. Boi się, że będzie musiała gdzieś wyjechać i zostawić babcię.  Mimo, że zaczyna się interesować swoim pochodzeniem, boi się zmian. Tutaj ma piękny, stary dom, babcię, przyjaciółki: Agatę i Martę, Panią Magdę, która w miejskim  teatrze przygotowuje przedstawienie teatralne na podstawie Małego Księcia. Właściwie od Małego Księcia rozpoczyna się ta powieść. Ela stoi pod drzwiami teatru i zastanawia się czy wejść na próbę do tego właśnie przedstawienia. Od lat jest zafascynowana  książką i bardzo chce zagrać jakąś rolę, ale brak jej odwagi.  W zwalczeniu tego uczucia pomaga jej Marta, początkowo nielubiana dziewczynka, która w końcu staje się bliską przyjaciółką.
Nie chcę zdradzać całej treści, napiszę jeszcze tylko tyle, że Sanela decyduje się otworzyć list od siostry, dzięki któremu poznaje swoją przeszłość. Pewnego dnia zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie, a w sobie samej - Sanelę, której niewyraźny obraz przez cały dzieciństwo tak bardzo starała się wymazać ze świadomości
Ważną rolę w tej książce odgrywa również postać kota, którego Ela po raz pierwszy spotyka w teatrze, a który w tajemniczy sposób tej samej nocy znajduje się w jej domu.  Dziewczynka postanawia go oswoić:
Ela podeszła i delikatnie pogłaskała go po kędzierzawym futerku. Chyba było mu dobrze, bo wyciągnął się jak długi i głośno zamruczał. „Jednak mnie wybrał” – pomyślała Ela. „A ja go oswoiłam”*

Jak przystało na książkę dla młodego czytelnika, powieść nie wprowadza drastycznych opisów wojny na Bałkanach, nie męczy także szczegółami polityczno-etnicznymi.
Ela nie przeżywa wydarzeń z czasów niemowlęcych, bo ich po prostu nie pamięta. Wierzy, że tak jak siostrę Maidę, kiedyś uda jej się odnaleźć także rodziców i brata.

Akcja książki początkowo toczy się bardzo wolno, aby pod koniec przyspieszyć jak rakieta i nie pozwolić już przerwać czytania aż do ostatniej strony.  Bardzo podobały mi się rozmowy Eli-Saneli z babcią, która jako niezwykle mądra kobieta w żaden sposób nie próbowała ingerować w kontakty wnuczki z Maidą i pozostałą rodziną. To niezwykle ciepła i wzbudzająca pozytywne uczucia postać. Tak właśnie wyobrażam sobie idealną babcię: kochającą, wyrozumiałą, która potrafi doradzić, przytulić, ale kiedy trzeba także skarcić.
Ela-Sanela to bardzo wzruszająca opowieść, która dzięki historii głównej bohaterki, uświadamia młodego czytelnika, czym jest wojna (szczególnie wojna Bałkańska, która  jest raczej słabo znana w kręgach dzisiejszej młodzieży. Dlatego tym bardziej autorce należą się ukłony za odpowiednie dla wieku wprowadzenie do tematu) i jak poprzez bezsensowne kłótnie polityczne można poplątać ludzkie losy.
Książkę oceniam bardzo wysoko, gorąco polecam nastolatkom i nie tylko. Wcale nie dziwi mnie fakt, że autorka otrzymała za nią nagrodę w konkursie literackim, bo to naprawdę dobra książka. Chętnie zagłosowałabym za wpisaniem jej na listę lektur szkolnych.

*K. Pranić, Ela-Sanela, Warszawa 2011, s. 209.

Tytuł: ELA-SANELA
Autor: KATARZYNA PRANIĆ
Wydawnictwo: STENTOR KORA
Rok wydania: 2011

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Stentor, które od 2007 roku pod znakiem KORA publikuje również literaturę dla dzieci i młodzieży.



A oto link do III edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren http://cpcd.pl/lll-edycja

Recenzję zamieściłam również na portalu www.lubimyczytac.pl:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/90861/ela-sanela/opinia/5897671#opinia5897671
oraz na portalu: www.nakanapie.pl:
http://nakanapie.pl/book/590171/review/12941/ela-sanela.htm

Przeglądając ostatnio obserwowane przeze mnie blogi natrafiłam na zabawę, która bardzo mi się spodobała i postanowiłam także odpowiedzieć na kilka pytań.

* O jakiej porze dnia czytasz najchętniej?
Zdecydowanie wieczorem i oczywiście nocami. Zawsze byłam nocnym markiem i potrafiłam czytać do rana. Teraz niestety nie mam szans na beztroskie odsypianie, dlatego czytam maksymalnie do pierwszej w nocy.


* Gdzie czytasz?
Na kanapie, w łóżku, na podłodze, przy komputerze, w łazience, w kuchni, na ławce, w pociągu, samochodzie i wszędzie gdzie się tylko da.


* W jakiej pozycji najchętniej czytasz?
Najbardziej odpowiada mi pozycja półsiedząca, ale jak nie ma wyjścia potrafię czytać w każdej innej:)


* Jaki rodzaj książek czytasz najchętniej?
Nie gardzę żadną książką. Przekonałam się, że gatunki, które kiedyś wydawały mi się nudne i nie warte mojej uwagi, potrafią jednak całkiem mile zaskoczyć. Ostatnio jednak lubuję się w rodzimej literaturze.


* Jaką książkę ostatnio kupiłeś/aś albo dostaleś/aś?
Jedyne książki jakie ostatnio kupiłam to te, które są dodatkiem do "Bluszcza". Z egzemplarzy recenzyjnych natomiast oczarowała mnie "Łódeczka" Randal de Seve od wydawnictwa Stentor.
Aktualnie czekam z niecierpliwością na książki które mają lada dzień nadejść.


* Co czytałeś/aś ostatnio?
K. Enerlich: Czas w dom zaklęty, Kiedyś przy błękitnym księżycu.


Co czytasz obecnie?

Oj sporo tego. W pierwszej dziesiątce są:
Ela Sanela - K. Pracić
Poeci patrzą - A. Grodecka
Kino bez tajemnic - E. Nurczyńska-Fidelska
Nowy numer "Bluszcza"
Wyznania młodego pisarza - U. Eco
Theodore Boone - J. Grisham
Bezpieczna bajka - wydanie zbiorowe NK
Kawa - Bożidar Jezernik
Kwiaty na poddaszu - V. C. Andrews
Cień wiatru - C. Ruiz Zafon


* Używasz zakładek czy zaginasz ośle rogi? Jeśli używasz zakładek, to jakie one są?
Oczywiście używam zakładek. Zazwyczaj są to podarunki z bibliotek i dodatki do zakupionych książek. Nigdy nie zaginam rogów. Zdarza mi się z braku laku zakładać książki rachunkami, wizytówkami i  żółtymi karteczkami.


* Jaka jest Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
Na chwilę obecną z dzieciństwa przychodzą mi do głowy: Muminki, Baśnie Grimmów, a z lat nieco dojrzalszych oczywiście Jeżycjada M. Musierowicz.


* Którą z postaci literackich cenisz najbardziej?
Oj za mało miejsca i czasu żeby wypisać ulubione postacie.


Zapraszam wszystkich do zabawy:)







Otrzymałam taką informację z wydawnictwa MG:


Już w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia 2012 o godzinie 17:00 w 37 miastach w Polsce będzie miał miejsce największy czytelniczy flash mob. Akcję organizuje wortal literacki Granice.pl wraz z serwisami DuzeKa.pl oraz PrzyKominku.com. Miłośnicy książki spotkają się, by wspólnie odczytać fragment książki Marii Pruszkowskiej "Przyślę Panu list i klucz" oraz by zachęcać przechodniów do sięgnięcia po książki. O przedsięwzięciu informują największe polskie media, zachęcamy do zapoznania się z najnowszą informacją prasową. Prosimy o wsparcie promocyjne - o zachęcanie Państwa czytelników do uczestnictwa w akcji (na przykład za pośrednictwem kanałów na Facebooku). Zapraszamy również do przybycia do centrum jednego spośród polskich miast, abyśmy wspólnie mogli zaprosić Polaków do czytania. Organizatorzy obecni będą w Warszawie, na placu przy pomniku Kopernika, przy Krakowskim Przedmieściu.


Więcej informacji:
Blog akcji: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com/
Fanpage: http://www.facebook.com/5minut
Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/330829593640414/



Pozdrawiamy, w razie potrzeby pozostając do dyspozycji
Dominika Napora
marketing, reklama

dnapora@granice.pl

535 677 788
Strasznie długo zwlekałam z recenzją tej książki. Jaki powód? Po prostu mnie wcięło. Zaniemówiłam po jej przeczytaniu i do dziś ciągle o niej myślę, analizuję, dociekam. Po raz pierwszy w życiu mam do czynienia z autorką, która w każdej książce jest inna. Zazwyczaj jest tak, że możemy rozpoznawać styl pisania, pewne przyzwyczajenia pisarza, w jego kolejnych wytworach. Z K. Enerlich jest inaczej.  Nie uważam oczywiście, że bycie rozpoznawalnym w swoich dziełach jest czymś złym. Po prostu takie mam odczucia przy czytaniu powieści tej autorki i już.

Nie będę opisywać tutaj całej fabuły, zwłaszcza, że książka nie jest żadną nowością i wiele osób ją czytało. Po za tym nie wiedziałabym co mam napisać:) Jest to opowieść o czterdziestotrzyletniej córce alkoholika, która próbuje wyrosnąć ze skazy bycia DDA (dorosłe dziecko alkoholika).  Na zasadzie retrospekcji poznajemy dorastanie tej dziewczynki, a potem kobiety przez pryzmat ciągle towarzyszącego jej w domu alkoholu.  Przez całe życie próbuje znaleźć choć odrobinę miłości, często się jednak zdarza, że dostaje tylko jej namiastkę.  Ciągle szuka w mężczyznach swojego ojca. Ciągle jest blisko niego, choć jednocześnie go nienawidzi. Mimo przeszkód, wciąż podąża ku szczęściu, które tak bardzo jej się należy, bo: Trudne dzieciństwo nie usprawiedliwia. Ono zobowiązuje. To tyle na temat treści.
Książka powala na kolana językiem, miejscami powiedziałabym nawet lekko wulgarnym, ale przy tym tak prawdziwym, że każdy inny sposób przedstawienia tej historii byłby śmieszny i sztuczny.  Nie wiem czy autorka wplotła tutaj wątek autobiograficzny. Mniemam, że w jakimś stopniu pewnie tak, gdyż jak sama pisze: Dla mnie samej pisanie tej książki było swoistą autoterapią. Nie wnikam w to, nie jest moim celem dociekanie o tym ile siebie samego zostawia w książce autor. Jedno wiem. Człowiek, który nie zna problemu, nie jest w stanie opisać go w sposób tak szczery, prosty i piękny…
To niezwykle mocna, wzruszająca opowieść o drodze, którą musi przejść zaskakująco wiele osób na naszej planecie. Ich dramat nie kończy się w momencie odcięcia się od osoby dotkniętej chorobą alkoholową. Tacy ludzie przez całe swoje życie ciągną za sobą piętno, które nie pozwala im zaufać, całkowicie pokochać…
Dorosłe dzieci alkoholików mówią często o tym, jak ich życie jest popaprane i pozbawione wartości. Tragedią ich życia jest bowiem to, że muszą głęboko cierpieć, zanim nauczą się prostych prawd, według których trzeba żyć…”*
Nie będę pisać nic więcej. Jestem wstrząśnięta i zachwycona. Nie wiem czego spodziewać się po kolejnej powieści K. Enerlich. Każda tak zaskakuje. Mam nadzieję, że pomysły autorki nigdy się nie wyczerpią:)

*K. Enerlich, Kiedyś przy Błękitnym Księżycu, Warszawa 2011, s. 282.
Tytuł: Kiedyś przy Błękitnym Księżycu
Autor: Katarzyna Enerlich
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2011


Recenzję zamieściłam również na stronie lubimyczytac.pl: 
 http://lubimyczytac.pl/ksiazka/103893/kiedys-przy-blekitnym-ksiezycu/opinia/5897273#opinia5897273



Pewien chłopiec miał łódeczkę. Zrobił ją z puszki, korka, żółtego ołówka i kawałka białej szmatki. Tak zaczyna się historia opisana przez Randall de Sѐve. Historia prosta lecz opowiedziana i zilustrowana tak pięknie, że mnie i mojemu synowi dech zaparło i razem, po rozpakowaniu paczki z wydawnictwa, siedzieliśmy na podłodze i wpatrywaliśmy się w książeczkę jak w obrazek.
Był sobie chłopiec, który bardzo lubił swoją łódeczkę. Bawił się nią, spał z nią i oczywiście towarzyszyła mu podczas codziennych kąpieli. W dzień często zabierał ją nad jezioro, przywiązywał sznureczkiem i pozwalał odpływać na pewną odległość. Pewnego dnia łódeczka zobaczyła w oddali duże łodzie żeglujące po jeziorze i zapragnęła tak jak one popływać samej po wodnych przestworzach. I tak też się stało. Przez nieuwagę chłopiec wypuścił sznureczek, a łódeczka szybko odpłynęła. Jednak przygoda na wolności wcale nie była taka piękna. Spienione fale zepchnęły łódeczkę na głębiny. Wiał wiatr i padał deszcz. Malutki stateczek spotkał na swojej drodze ogromny holownik, który sapnął: Z drogi! i zepchnął łódeczkę na bok. Podobne było podczas spotkania z wielkim promem. W ostatniej chwili wiatr zepchnął ją na bok. Nie pomogła jej także pędząca jak rakieta motorówka, ani inne łodzie żaglowe wracające do domu. Po takich przygodach kadłub łódeczki szybko napełnił się wodą, a żagiel przemókł do suchej nitki. Łódeczka była w opłakanym stanie i bardzo tęskniła za chłopcem. Następnego dnia przepływał obok skromny rybacki kuter. Podpłynął do łódeczki i zaczął ją okrążać. Stała się rzecz niewiarygodna. Nasza mała bohaterka zaczęła skręcać, jej żagiel nabrał wiatru i po chwili płynęła już sama obok kutra. Była tak zafascynowana, że nie zauważyła nawet, kiedy kuter odpłynął a z daleka machał do niej chłopczyk. Dopiero kiedy zawołał: Łódeczko!, ta zobaczyła go i pomachała radośnie. Od tej chwili chłopczyk i jego łódeczka byli już nierozłączni. Chłopiec pozwalał łódeczce czasem popływać samej, jednak ta zawsze do niego wracała. Dobrze wiedziała, gdzie chce być.
Prawda, że piękna historia? To pierwsza książka Randall de Sѐve, która jest z zawodu nauczycielką, a z zamiłowania pisze opowiadania i bajki dla dzieci. Inspiracją do napisania tej książeczki stała się łódeczka, którą autorka zrobiła kiedyś z córką Pauliną. Pewnego dnia R. de Sѐve miała sen, w którym łódeczka opowiedziała jej swoją historię… I tak właśnie powstała ta niezwykle prosta, ale jakże piękna książeczka. Napisana została językiem bardzo  oszczędnym, bez zbędnych dopowiedzeń, co pozwala dziecku wędrować po przestworzach wyobraźni. Ilustracje zaś, których autorem jest Loren Long… to największy atut tej historii. Ja osobiście jeszcze nigdy nie widziałam tak pięknie zilustrowanej książeczki dla dzieci. Każda kolejna strona to jak obraz malowany na płótnie. Szczerze przyznaję, że sięgam po tę pozycję chyba częściej niż moje dziecko, żeby nasycić wzrok.  Zresztą sami zobaczcie:





Połączenie pięknych obrazów i prostego i ciepłego języka tworzy z „Łódeczki” niezwykle prostą i wzruszającą opowieść o przywiązaniu. Książeczka przeznaczona jest dla dzieci już od drugiego roku życia, co sama sprawdziłam na moim synu. Tymek z zapartym tchem i w pełnym skupieniu, co uwierzcie mi u takiego dziecka jest rzadkością, słuchał tej historii, a jego wielkie, szeroko otwarte oczy błądziły po pięknych ilustracjach. Wiem, że zrozumiał wszystko, bo wieczorem podczas kąpieli w wannie odgrywał dokładne scenki z „Łódeczki”.
Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu STENTOR


Recenzję zamieściłam również na portalu www.lubimyczytac.pl:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/98437/lodeczka/opinia/5897702#opinia5897702
Przedstawiam swój pierwszy stosik recenzencki od wydawnictwa Stentor, który otrzymałam tuż przed świętami. Jestem bardzo bardzo szczęśliwa, że mogę współpracować z wydawnictwem, które doceniłam już na studiach, za niezwykle pomocne publikacje z dziedziny humanistyki. Serdecznie dziękuję za zaufanie




1. KATARZYNA PRANIĆ - ELA SANELA
2. ANETA GRODECKA - POECI PATRZĄ 
3. EWELINA NURCZYŃSKA-FIDELSKA, KONRAD KLEJSA, TOMASZ KŁYS, PIOTR SITARSKI - KINO BEZ TAJEMNIC
4. RANDALL DE SEVE, LOREN LONG - ŁÓDECZKA

WSZYSTKIE POZYCJE MOGĘ PRZECZYTAĆ I ZRECENZOWAĆ DZIĘKI WYDAWNICTWU "STENTOR" ZA CO JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ

WKRÓTCE RECENZJE:)


Rozpoczynam dziś nowy cykl recenzji pod hasłem „POMOCNIKI”. Chciałabym przybliżyć tutaj kilka książek, słowników, niezwykle potrzebnych i przydatnych ludziom, którzy uwielbiają czytać, pisać, ale niekoniecznie znają świetnie wszystkie zasady ortografii, interpunkcji, stylu itd. Z racji swoich studiów nazbierało mi się w domu kilka takich pozycji. Niektóre są do niczego i przed tymi także chciałabym ostrzec osoby zainteresowane. Nie będę się tutaj wymądrzać, bo wcale nie uważam się za eksperta w tej dziedzinie. Zdarza mi się, oj zdarza popełniać gafy ortograficzne (nie wiem dlaczego, ale są takie wyrazy, na które nie ma u mnie siły i żadne słowniki nie są mi w stanie wbić do głowy poprawnej pisowni). Ale właśnie od tego są moje „pomocniki”. Większość pozycji o których tutaj napiszę okazała się bardzo pomocna w trakcie pisania wszelkiego rodzaju prac, czy pism urzędowych, ale i teraz pisząc bloga często i chętnie do nich zaglądam. Szczególnie do jednej, o której właśnie dziś napiszę w odcinku 1.



 Przeciętny polak ma do znaków przestankowych stosunek dość niefrasobliwy. Przecinki stawia się na wyczucie, mniej dbając o interpunkcję niż o ortografię. Napisać słowo z błędem ortograficznym – to wstyd; napisać zdanie z błędem interpunkcyjnym – to, wydawałoby się, rzecz nieważna i nieszkodliwa. Ile wart jest przecinek w tekście? Według anegdoty tyle, ile ludzkie życie. W anegdocie na moment przed egzekucją wpada posłaniec z wiadomością: „Ułaskawić, nie można powiesić”. Gdyby przecinek postawiono dwa słowa dalej, historia nie zakończyłaby się szczęśliwie.*

To fragment listu od redakcji, trochę przydługi wiem, ale specjalnie skopiowałam, żebyście mogli poznać tę anegdotę.  Prawda jest taka, że rzeczywiście interpunkcja jakoś zawsze stała z tyłu, za ortografią i nawet w szkole (przynajmniej w mojej) nie zwracano na nią większej uwagi. Teraz wychodzą tego skutki. Gdyby było inaczej, mój egzemplarz tego poradnika nie byłby oblepiony żółtymi karteczkami i nie leżałby ciągle w zasięgu mojej ręki:)
Poradnik jest zaprojektowany w taki sposób, że bardzo łatwo znaleźć w nim potrzebne informacje.
Składa się z trzech części:
  • ·         Zasad przestankowania
  • ·         Słowniczka
  • ·         Porad językowych

W pierwszej części opisowej, autorzy wyjaśnili w bardzo przystępny sposób zasady użycia znaków przestankowych – od kropki po cudzysłów. Znalazło się tutaj też miejsce na wyjaśnienie tak trudnych, ale jakże często nas frapujących kwestii jak zbiegi znaków interpunkcyjnych (czy po znaku zapytania można jeszcze dodać wykrzyknik?), interpunkcja różnych elementów tekstu (np. interpunkcja w cytowaniu, dialogi w tekście), Interpunkcja w wyliczeniach i wtrąceniach, skrótach i skrótowcach, powitaniach, pożegnaniach, porównaniach, tytułach, nagłówkach, wywieszkach. Ba! Dowiecie się nawet, co to takiego „żywa pagina”. Ja przyznaję  bez bicia, że nie wiedziałam:) Bardzo przydatne są też informacje i interpunkcji w przypisach i bibliografii.

Druga część to słownik interpunkcyjny, w którym hasła ułożone są alfabetycznie, co pozwala na szybkie znalezienie kwestii problemowej. (Dla mnie rewelacja, bo nie muszę szukać czegoś w ogólnych zasadach metodą prób i błędów, tylko alfabetycznie wyszukuję wyraz, który sprawia mi trudność i już!)

W trzeciej części zebrano porady z Poradni Językowej PWN dotyczące przestankowania.  Muszę przyznać, że zostały wybrane bardzo ciekawe przypadki, o których warto było przeczytać tak po prostu z czystej ciekawości. Bo czy wiecie dlaczego piszemy „Zdrowaś, Maryjo” z przecinkiem, zaś „Szczęść Boże” bez przecinka? A jak jest z przecinkiem w reklamie? Może zaś interesuje kogoś co z interpunkcją w podpisach pod ilustracjami?  Mnie interesuje i to bardzo, dlatego traktują tę książkę jak swoją biblię i mam nadzieję,  że dzięki niej na moim blogu błędy będą zdarzały się coraz rzadziej.

Chciałam jeszcze dodać, że jeśli szukacie szybko jakiejś porady językowej, są w Internecie dwie poradnie które wydają mi się godne polecenia :
·         poradnia językowa PWN http://poradnia.pwn.pl/
·         poradnia Uś  http://www.poradniajezykowa.us.edu.pl/
Linki znajdują się także u mnie na blogu w pasku bocznym po lewej stronie.

*J. Podracki, A. Gałązka, Gdzie postawić przecinek?, Warszawa 2010, s. 5.

TYTUŁ:  Gdzie postawić przecinek? Poradnik ze słownikiem
AUTOR: Jerzy  Podracki, Alina Gałązka
WYDAWNICTWO: PWN
ROK WYDANIA: 2010

Wyobraźcie sobie, że przyszło mi dzisiaj spędzić prawie pól dnia na szukaniu nowego "Bluszcza". Wiedziałam, że miejscowość, w której mieszkam to nie żadna metropolia, ale żeby tak nigdzie nie można było dostać mojej ukochanej gazetki? Skończyło się więc wyprawą do Raciborza, gdzie weszłam pewna swego do Empiku... a tu znowu rozczarowanie. Nie dowieźli! Cóż było robić spacerując po mieście całą rodzinką zwiedzałam wszystkie kioski i saloniki prasowe. Nie dawaliśmy za wygraną i w końcu się udało. W niewielkim kiosku na obrzeżach:):):):) Warto było, bo wstępne oględziny mam już za sobą:) Oczywiście zaczęłam od Kasi Enerlich, tradycyjnie zresztą, a potem również tradycyjnie wraz z szanownym małżonkiem zaśmiewaliśmy się z "Chwaścików". 
No cóż takie uroki mieszkania w małych miastach. Jakiś plus wyprawy jednak jest: zdrowy spacerek zaliczony i świeży "Bluszczyk" do schrupania jest:):)


Chciałabym poinformować, że udało mi się nawiązać współpracę recenzencką z wydawnictwem MG, z czego jestem niezmiernie szczęśliwa. Cenię ludzi, którzy promują nasze polskie talenty i dlatego właśnie zdecydowałam się napisać do wydawnictwa Mg. UDAŁO SIĘ! Dziękuję Pani Ewie Grupińskiej za zaufanie i zainteresowanie moją osobą. 


Trzecia z kolei powieść K. Enerlich i jak mówi sama autorka, jest to chyba jej najbardziej nostalgiczna książka. Po przeczytaniu stwierdzam, że tak faktycznie jest, szczególnie porównując ją z Prowincją pełną marzeń.  Pomysł na napisanie jej przyniosła autorce czytelniczka, która po spotkaniu autorskim opowiedziała historię swojego życia, kiedy to wraz z matką była nękana i szykanowana przez sąsiadkę. Na tej podstawie właśnie K. Enerlich, oczywiście zmieniając pewne zdarzenia i fakty, napisałam tę piękną powieść. Przede wszystkim jest to historia pewnego domu pod lasem, w sennym mazurskim miasteczku, który to matka głównej bohaterki Ruty kupiła, aby odtąd wieść spokojne życie. Jest to dom dwupiętrowy, którego parter zajmuje dosyć dziwaczne małżeństwo. Kobieta o jakże anielsko brzmiącym imieniu Serafina i jej mąż, stłamszony przez żonę urzędnik pocztowy. Podczas kupna domu, były właściciel ostrzegał Krystynę i Rutę przed sąsiadką, niestety te zafascynowane domem zbagatelizowały jego przestrogi. Jednak już niedługo kobiety naocznie przekonały się jaka naprawdę jest „anielska” Serafina. Wszystko zaczęło się od skrzynki na listy zawieszonej na wspólnej bramie domu. Krystyna z Rutą wpadły na taki pomysł, gdyż zorientowały się, że sąsiadka regularnie wykrada ich pocztę, którą potem wyrzuca do śmietnika. Za przeniesienie skrzynki ze wspólnych drzwi, na wspólną bramę kobiety dostają pozew do sądu. Od tej chwili Serafina nie daje im żyć.  Wyklina, obraża, smaruje błotem drzwi, posuwa się nawet do pobić. Matka Ruty, kobieta chorująca na serce wreszcie nie wytrzymuje nerwowo i któregoś dnia, po kolejnej awanturze z sąsiadką, umiera samotnie w mieszkaniu. W Rucie zaczyna kiełkować nienawiść, którą stara kobieta codziennie podsyca. W końcu dochodzi do pobicia, w rezultacie którego Ruta traci dziecko, staje się bezpłodna, a po kilku miesiącach od tego wydarzenia, także przez Serafinę traci Marka, mężczyznę swojego życia.  Bohaterka jeszcze przez dwa lata żyje pod wspólnym dachem z pełną hipokryzji sąsiadką, która całe życie zajmowała pierwsze miejsce w kościele, natomiast wychodząc z niego miała już w oczach nienawiść. Problem hipokryzji, tak dobrze narysowany przez K. Enerlich to problem nękający ludzkość od zarania dziejów, nad którym czytając tę powieść warto się głębiej zastanowić.
Tragiczną historię tych dwóch kobiet poprzedza wizyta Ruty w domu pomocy, w którym ciężko chora leży samotnie… Serafina. Kobieta leżąc na łożu śmierci pragnie, aby Ruta wybaczyła jej wszystkie winy. Czy to jest możliwe? Dziewczyna początkowo nie widzi takiej szansy. Ma przed oczami całe swoje dotychczasowe życie, które Serafina zamieniła w piekło. Śmierć matki, utrata dziecka, odejście kochanego mężczyzny. O dziwo sąsiadka wydaje się być teraz taka krucha i bezbronna, pokonana przez chorobę umiera tak, jakby słowa Ruty, wypowiedziane na pożegnanie, kiedy w końcu postanawia opuścić przeklęty dom miały być prorocze: Pamiętaj, że wszystko, co złego wyrządziłaś innym ludziom, do ciebie powróci. Będziesz cierpieć i dopiero to cierpienie pokaże ci całą krzywdę, jaką wyrządzałaś innym. Będziesz umierać w samotności. Zobaczysz!* Tak Ruta dzięki pomocy czarownicy, kapłanki Sary znajdzie w swoim sercu dość siły, aby wybaczyć. Natomiast jak na jednym ze spotkań autorskich zdradziła K. Enerlich, prawdziwa bohaterka tej historii nie wybaczyła sąsiadce, po prostu nie znalazła w sobie dość siły.
Ruta oczyszczona z nienawiści, zaczyna nowe życie. Podnosi się z dna, na które spadła i zbiera siły aby spełniać swoje marzenia, żyć w końcu prawdziwie, spełniać się.

Książka niezwykle piękna, opowiadająca o trudnej miłości, o wszechogarniającym i niszczącym uczuciu jakim jest nienawiść, o panującej w naszym życiu hipokryzji.  Rzeczywiście niezwykle nostalgiczna, zachęcająca do tego, żeby zwolnić, usiąść i zastanowić się nad tym, co jest naprawdę ważne. Może wybaczyć komuś stare winy?
Bóg, stwarzając nasz świat, wyzwolił potężne światło, które miało wypełnić przygotowane wcześniej sefiry, służące Mu za naczynia. Trzy pierwsze wytrzymały moc tego światła i tak powstało dobro, jednak następne pękły. Jest to kosmiczny dramat „zniszczenia naczyń”, Żydzi mówią na to „szewirat ha kelim”. Popękane naczynia, a raczej ich skorupy, opadają na dno wszechświata i stają się złem. Nie dopuść, by to zło opadło na dno twego serca. W życiu trzeba umieć wybaczać…**.

Dodatkowym atutem są wkładki z obrazami artystki z Reszla, niezwykle zresztą pasujące do powieść, gdyż nie wspominałam o tym wcześniej, ale Ruta była utalentowaną malarką, któremu to zajęciu poświęciła się w końcu bez reszty.
Czy warto przeczytać? WARTO PRZECZYTAĆ, WARTO TEŻ MIEĆ TĘ POWIEŚĆ W SWOJEJ BIBLIOTECE, ŻEBY CZASEM DO NIEJ WRÓCIĆ.

*K. Enerlich, Czas w dom zaklęty, s. 142
** Ibidem, s. 9

Tytuł: CZAS W DOM ZAKLĘTY
Autor: KATARZYNA ENERLICH
Wydawnictwa: MG
Rok wydania: 2010





Subskrybuj: Posty ( Atom )

Julia Orzech

Julia Orzech

Szukaj w tym blogu

Bądź na bieżąco

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Dołącz do mnie

juliaorzech.blogspot.com - blog książkowy

Biorę udział w projekcie Dzikiej Jabłoni "Przygody z książką"

Biorę udział w projekcie Dzikiej Jabłoni "Przygody z książką"

Obserwatorzy

Google+

Archiwum bloga

  • ►  2018 (12)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (2)
    • ►  lutego (2)
    • ►  stycznia (4)
  • ►  2017 (65)
    • ►  grudnia (2)
    • ►  listopada (5)
    • ►  października (6)
    • ►  września (2)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (8)
    • ►  kwietnia (5)
    • ►  marca (7)
    • ►  lutego (10)
    • ►  stycznia (9)
  • ►  2016 (62)
    • ►  grudnia (1)
    • ►  listopada (4)
    • ►  października (1)
    • ►  września (11)
    • ►  sierpnia (3)
    • ►  lipca (7)
    • ►  czerwca (2)
    • ►  maja (6)
    • ►  kwietnia (8)
    • ►  marca (6)
    • ►  lutego (9)
    • ►  stycznia (4)
  • ►  2015 (64)
    • ►  grudnia (10)
    • ►  listopada (11)
    • ►  października (7)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (2)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (8)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (3)
    • ►  lutego (3)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2014 (68)
    • ►  października (7)
    • ►  września (3)
    • ►  sierpnia (5)
    • ►  lipca (3)
    • ►  czerwca (4)
    • ►  maja (12)
    • ►  kwietnia (8)
    • ►  marca (10)
    • ►  lutego (13)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2013 (105)
    • ►  grudnia (13)
    • ►  listopada (12)
    • ►  października (8)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (3)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (11)
    • ►  kwietnia (9)
    • ►  marca (9)
    • ►  lutego (14)
    • ►  stycznia (13)
  • ▼  2012 (147)
    • ►  grudnia (13)
    • ►  listopada (15)
    • ►  października (15)
    • ►  września (15)
    • ►  sierpnia (14)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (16)
    • ▼  kwietnia (14)
      • TYMKOWE CZYTANIE: ELMER - DAVID MCKEE
      • STOSIK BIBLIOTECZNY NUMER 2
      • PREMIERA W "OFICYNCE" - OSTRE CIĘCIE
      • KONKURS U JULII
      • ELA-SANELA - KATARZYNA PRANIĆ
      • BLOGOWA ZABAWA, CZYLI PRZYZWYCZAJENIA CZYTELNICZE ...
      • NAJWIĘKSZY CZYTELNICZY FLASH MOB
      • KIEDYŚ PRZY BŁĘKITNYM KSIĘŻYCU - KATARZYNA ENERLIC...
      • ŁÓDECZKA - RANDALL DE SEVE, LOREN LONG
      • STOSIK RECENZENCKI STENTORA
      • POMOCNIKI, ODCINEK 1: GDZIE POSTAWIĆ PRZECINEK?
      • WIELKA WYPRAWA PO "BLUSZCZA"
      • WSPÓŁPRACA
      • CZAS W DOM ZAKLĘTY - KATARZYNA ENERLICH
    • ►  marca (9)
    • ►  lutego (16)
Julia Orzech. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Ostatnie wpisy

  • Jak ziarnka piasku - Joanna Jagiełło
    Autor: Joanna Jagiełło Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2018 Oprawa: miękka Kategoria wiekowa: 14+ Anna i Ni...
  • Sposób na Elfa i Elfie, gdzie jesteś? - Marcin Pałasz
    Sposób na Elfa i Elfie, gdzie jesteś? to moje pierwsze, ale na pewno nie ostatnie spotkania z twórczością Marcina Pałasza. Z tego mie...
  • Mój dziadek był drzewem czereśniowym - Angela Nanetti
    Autor: Angela Nanetti Ilustracje: Anastazja Stefurak Przekład: Jarosław Mikołajewski i Magdalena Mikołajewska Wydawnictwo: Nasza...
  • Kogel-mogel do wylizania!
    Autor: Eliza Piotrowska, Asia Gwis Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2018 Liczba stron: 96 Przedział wiekowy: 6-14 Jaj...
  • Moja pierwsza przygoda z YouTubem
    Czas na zmiany? Chyba nie:)  Żadna ze mnie yuotuberka. Tak jak wspominałam w filmiku, nie lubię publicznie przemawiać, dlatego tak...
  • Pali się! - Jan Brzechwa
    Autor: Jan Brzechwa Tytuł: Pali się! Ilustracje: Zbigniew Dobosz Wydawnictwo: Skrzat Rok wydania: 2013 Liczba stron: 24 Oprawa: mięk...
  • Cudowna podróż - Selma Lagerlöf
    Autor:  Selma Lagerlöf Tłumaczenie: Teresa Chłapowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2017 Mam w domu biało-czarne...
  • Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa
    Tytuł: Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa Teksty: Cristóbal Joannon Ilustracje i przekład : Agata Raczyńska Wydawnictwo: Nasza Księ...
  • Opowieści Biblijne dla dzieci już nie budzą mojego strachu.
    Tytuł: Opowieści Biblijne Autorzy: Praca zbiorowa Ilustracje: Anna Gensler Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2016...
  • Baśnie i legendy polskie oraz Baśniowa Mapa Polski
    Tytuł: Baśnie i legendy polskie Ilustracje: Mirosław Tokarczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Rok wydania: 2016 Oprawa: tw...

Statystyka

Sparkline

podczytuję

  • Ejotkowe postrzeganie świata
    Nanogram wywiadu, czyli... jedno pytanie... #5
  • Cyrysia
    Wywiad z Pauliną Kuzawińską
  • ANTYKWARIAT Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ
    Ułamek sekundy - Douglas E. Richards
  • Misia i Tosia czytają
    Akademia Mądrego Dziecka : Na wsi, Pojazdy, W domu
  • W krainie stron
    Goście Warsaw Comic Con, czyli kto tym razem na nas czeka?
  • Sabinkowe czytanie, w obłokach bujanie....
    Kiermasz ogrodniczy w Jutrosinie
  • górowianka
    Grzegorz Rogowski "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji"
  • Kobiece rozmówki przy herbacie
    Wiosenne smootie pokrzywowe
  • Z lektur prowincjonalnej nauczycielki
    Bonnie Leon. Skrzydła nadziei.
  • AnnRK
    Tomás González "Trudne światło" [RECENZJA]
  • Aleksandrowe myśli
    Byłam żoną biseksualisty, Black Velvet pod patronatem medialnym Aleksandrowych myśli
  • pasje i fascynacje mola książkowego...nie tylko literackie...
    Niebezpieczna fortuna - Ken Follett
  • Kącik z książką
    "Arystokratka na koniu" Evžen Boček
  • Agnesto
    "Kości proroka"
  • Notatnik kulturalny
    Player One, czyli masa wspomnień, ale i sporo dla młodego pokolenia
  • Książki do poduszki
    Sarah Moss "Między falami"
  • Życie między wierszami
    Klaudia Kloc-Muniak: Gdybym jej uwierzył
  • tu-czytam
    Ewa Nowak: Kto uratował jedno życie... Historia Ireny Sendlerowej
  • Magia w każdym dniu
    ,,CÓRKA IZEBEL" - WILKIE COLLINS
  • nieperfekcyjnie, bo perfekcja jest nudna!
    Rodzina czy kariera?: "Lewa strona życia" - Lisa Genova
  • JULIA ORZECH
    Kogel-mogel do wylizania!
  • Dosiakowe Królestwo
    Siostra - Louise Jensen
  • ~~ Od deski do deski - Varia blog ~~
    Kommando puff - Dominik W. Rettinger
  • KSIĄŻECZKI SYNKA I CÓRECZKI :)
    Szpilki za milion
  • Lustro Rzeczywistości
    Kiedy zniknę – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Premierowo
  • Dowolnik
    "Basia i tablet" Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
  • All You Need Is Book
    Puzzle CzuCzu cyferki - mały zestawik, dużo radości :)
  • Słowem Malowane
    Mick Finlay, Detektyw Arrowood.
  • W Pępku Trójmiasta
    Jay Kristoff: Tancerze burzy
  • Z pasją o dobrych książkach i nie tylko...
    czy na pewno lepiej późno niż nigdy?
  • Krytycznym okiem...
    „Rok na odwyku. Kronika powrotu” Katarzyna T. Nowak
  • Moje książki...
    "Trudne światło" Tomás González
  • książki sardegny
    "Najfutbolniejsi" - seria książek autorstwa Roberto Santiago
  • Pisany inaczej...
    Alain - Fournier - "Mój przyjaciel Meaulnes"
  • Czytanki-przytulanki
    Audiobooki od Legimi - BUKA
  • Językowe rozważania młodego polonisty
    „Rzymianin” czy „rzymianin”?
  • ...do ostatniej pestki trzeba mocno żyć...
    #477
  • Półeczka z niebieskimi migdałami
    Rozdawajka z Norą Katarzyny Puzyńskiej
  • galeria kongo
    Pozytonowy detektyw, Isaac Asimov
  • Sprawy domowe i książka na półce
    Torba na zakupy
  • Książki Oli
    #64 sZAFa w sieci
  • Niania w Paryzu
    Taras, spotkania z przyjaciolkami i jutrzejszy wyjazd od Katalonii. Francuska codziennosc: czesc 172.
  • Książki Warte Przeczytania
    Książkowy zawrót głowy czyli jak nie zwariować od nowości i umiejętnie wybierać powieści, które się czyta
  • Czytajmy Dobre Książki
    Anna Claybourne "Dlaczego ryby nie toną? I inne ważne pytania"
  • moja księgarnia
    Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa - Joanna Jax
  • Czechofil
    Czechofil książki pisze!
  • Recenzje Młodzieżowe
    "Dżentelmen w Moskwie'' - Amor Towles - recenzja
  • Kronika Chomika
    "Ona to wie" Lorena Franco
  • Choco Freak
    Wyciskarka wolnoobrotowa HUROM ONE STOP
  • uzależniona od czytania
    269. DZIEWCZYNA ZE SKLEPU Z KAPELUSZAMI
  • Krakowskie Czytanie
    "Zbrodnie prawie doskonałe" Iza Michalewicz
  • absolutnie nieperfekcyjna
    R.J. Palacio "Cud chłopak", czyli o trzech prawidłowościach
  • więcej niz pierwsza czytanka
    lost again
  • Setna strona
    Podsumowanie marca [3/2018]
  • In Trinity's world of books
    Tu & teraz - marzec 2018
  • Lego ergo sum
    Masło śpi - Tina Oziewicz
  • miasto książek
    "Kobieta w oknie", czyli czytam bestseller
  • Płaszcz zabójcy
    Odcinek 2126: Lucy Maud Montgomery, 1905 rok
  • Za górami za lasami
    Jak zostać pisarką czyli kto pojedzie ze mną na warsztaty?
  • Życiowa pasja bibliofila
    Zmiana. Nareszcie!
  • Po drugiej stronie... książki
    Co tam u mnie... Marzyciel.
  • Czytajki - dziecięcych książek czar
    Uwielbiamy!!! "8+2 i Anton z Ameryki" Anne-Cath. Vestly
  • W Krainie Czytania i Historii
    Agnieszka Wojdowicz – „Córka głosu. Księga życia Hili Campos” # 1
  • god save the book
    ”Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezary Łazarewicz
  • Śmieciuszek życiowy, czyli co u Bazyla piszczy.
    Nieczynne do odwołania.
  • Recenzje książek ← blog Niedopisanie
    Sophie Hannah - Druga połowa żyje dalej
  • prowincjapelnamarzen blog
    POŻEGNANIE Z BLOGIEM
  • books on my mind
    C. J. Tudor "Kredziarz"
  • Jedz tańcz i czytaj
    The Manga Guide. Wszechświat - K. Ishikawa, K. Kawabata
  • POCZYTALNIA | kultura czytania
    Nawyki, Karl Ove Knausgård
  • Świat książkowego mola...
    "Z teściową za pan wróg" - Izabela Milik
  • Książkoholizm
    "Arystokratka na koniu" - Evžen Boček
  • GabArte
    Duże jest piękne!
  • Malutka
    Wyspa tajemnic ["Burza"-Steve Sem-Sandberg]
  • W zaciszu biblioteki
    "Olga i osty" Agnieszka Hałas
  • Dylematy filolożki
    Mieszkam w Dolnośląskiem
  • Pożeracz słów
    Czytamy i poznajemy świat - odsłona 6
  • moje podróże
    Miłe zakończenie roku, czyli koncert Małgorzaty Walewskiej i Gary Guthmana
  • Kraina chwilowego zapomnienia
    Dekadencka kokieta
  • Dabudubida
    アルバニアホワイトニングクリームはドラッグストア?※購入できるのはここ
  • Pasjonatka Literatury
    Zawieszenie bloga !
  • Trufla
    Mikołajkowy konkurs książkowy!
  • KULTURALNY KĄCIK
    Jesień życia - zrób coś dla siebie
  • Codzienna walka z lenistwem i dążenie do obranych celów.
    Włam się do mózgu - Radosław Kotarski
  • Zapatrzona w książki
    Konkurs: Pokaż mi swój wszechświat
  • ZORROBLOG
    TRZY CZTE RY
  • Waniliowe Czytadła
    "Żona terrorysty", Anna Sundberg, Jesper Huor - radykalny islam "od kuchni"
  • Strefa Książki
    Tajemnicze morderstwo z Arabią Saudyjską w tle
  • W Nieparyżu
    Esencja dojrzewania - "Pasztety do boju" Clementine Beauvais
  • zwiedzam wszechświat ...
    "Trzy siostry, trzy królowe"
  • Słowa duże i MAŁE
    W ciemno ("Friendzone" Sandra Nowaczyk)
  • k r e a t y w a
    Nauka języków przez zabawę - angielski w domu, cz. 2
  • Słowem lukrowane
    Krzysia i ptasie kłopoty
  • Notatki Coolturalne
    Dzienniki T.1 - Krystyna Janda
  • Maszyna do pisania
    Tam gruz
  • Moje wycieczki w świat literatury...
    Sejarah Diet Keto
  • ZRECENZUJEMY | Recenzje książek
    "Girl online solo" - Zoe Sugg
  • London Boulevard
    „Zapisane w wodzie” - Paula Hawkins
  • Kącik z książkami
    Jerzy Sosnowski "Fafarułej, czyli pastylki z pomarańczy"
  • Papierowy Azyl
    SPRZEDAJĘ KSIAŻKI - TANIO!
  • przy kominku siadam...
    Komunijnie
  • ... Jarkowe bazgroły ...
    Pyrkon
  • Strach przed lataniem i głód doświadczeń
    Quick Answers To Women and Their inner slut In Step-by-step Depth
  • z kubkiem kawy...
    Twarzyczka - Sophie Hannah
  • In bed with books
    Michalina Wisłocka, Sztuka kochania
  • oczami dziecka...
    zmiany
  • myśli, wrażenia, interpretacje
    Słowa poruszone, słowa poruszające – Małe Kino „Prawda i sny” [recenzja płyty]
  • Aureliowo,czyli książkowo
    Siemandero po ospie, książki dla maluchów i KONKURS!!!
  • Czytam Centralnie
    BIOGRAFICZNA POWIEŚĆ MUZYCZNA - Josef Škvorecký "Scherzo capriccioso"
  • Karriba - Moda na czytanie
    AND THE OSCAR GOES TO... | STYCZEŃ 2017
  • Kraina Andersena
    BARCELONA
  • Stulecie literatury
    Pięć powodów do zmian
  • Czytelnicze Zacisze
    Janusz Niżyński „Bajeczki dla dzieci. Stories for kids”
  • ZEZUZULLA
    Lis
  • W deszczu marzeń, burzy słów, myśli niewypowiedzianych....
    Pudełko pełne niespodzianek! Liferia
  • Francuska Kawiarenka Literacka
    Prawo mężczyzn i Wilczyca z Francji Maurice Druon
  • bezrobotna.pl
    Hultajstwa Witka - mój nowy blog
  • "Kto czyta książki, żyje podwójnie" - Umberto Eco
    David Levithan - "Każdego dnia"
  • Kopalnia Książek
    GAYLE FORMAN "Ten jeden dzień"
  • kamykowa czytelnia
    koniec kamykowej czytelni
  • My Little Library
    W pułapce New Adult
  • kultur-alnie
    Dom na Wschodniej.
  • Między wersami książek
    "Druga runda" - Caren Lissner
  • Moja Pasieka
    Człowiek i jego badawcza ciekawość. "Opowieści o pilocie Pirxie" Stanisława Lema
  • Magia książki...
    Jorn Lier Horst "Ślepy trop"
  • Mój jest ten kawałek podłogi
    Poza czasem szukaj
  • Biblioteka Melanii
    Pożegnanie
  • Magnolie
    Ile w tym faktu, ile literatury?
  • kajecisko
    BAMBINO - To jest to!
  • BLOG KATARZYNY ZYSKOWSKIEJ-IGNACIAK
    Resep Ayam Teriaki Lezat dan Nikmat
  • Co nowego w PWN
    W kuchni jak na wojnie
  • Kreatywna mobilizacja (FIT-życie)
    M.M.P.R. (2014)
  • czYtanie
    myśli
  • Diunam
    "Pąki lodowych róż" Zbigniew Zborowski
  • Książkozaur na tropie...
    Lektura obowiązkowa!
  • KSIĄŻKÓWKA
    Informacja
  • Książki Ja i Pan Kot
    Stop diabetes dan hiduplah dengan sehat
  • Imani
    TY JESTEŚ MOJE IMIĘ, Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
  • PROZAICY • blog literacki
    Prozaicy polecają... książkę na wakacje
  • ... jak na jedno moje małe istnienie świata jest o wiele za dużo...
    ...chwila nadeszła, trzeba się pożegnać...
  • Echo istnienia...
    Walka z brudem, czyli jak sprawdzają się perełki PERLUX.
  • Na zimowy i letni wieczorek
    Wygraj "Cudownie tu i teraz"!
  • książkolandia
    Wyspa na prerii - Wojciech Cejrowski
  • Entre Las Letras
    Anna
  • Książki Grażyny - Marii
    Watch The Man Who is Talked About 1937 Full Movie Online
  • Once upon a time
    "Hopeless" Colleen Hoover
  • Peek-a-Boo-Boo
    ... to już koniec?! To dopiero początek!
  • Córka Wokulskiego
    Chcesz pisać? Rób wieżę!
  • Kartek szelest
    Pijąc kawę z demonami przeszłości - "Niewybaczalne" - Isabel Wolff
  • Czytelniczy Szał
    "Anna German o sobie" - Mariola Pryzwan
  • mama (nie tylko) Adama
    Zapraszam w nowe miejsce!
  • Beznadziejnie zacofany w lekturze
    Przypominam uprzejmie
  • Klasyka Młodego Czytelnika
    Koniec (ale i początek)
  • kawa, koc, książka - idealne połączenie
    Jeśli już...
  • Miss Jacobs Library
    Tylko Ciebie chcę - film
  • Książkowa Kraina Łagodności
    „Vademecum numerologii. Znaczenie liczb w Twoim życiu” – Editha Wüst i Sabine Schieferle
  • White Plate
    Zupa z kukurydzy, ziemniaków i jabłek
  • Chodź, pomaluj mój świat,
    Halina Koszutska, Czerwony samochodzik
  • Moj kantor wymiany mysli i wrazen
    PODWÓJNA TOŻSAMOŚĆ
  • Kulturalny Misz-Masz
    Zaproszenie i trochę pożegnanie
  • Profesor Jerzy Bralczyk - bloog.pl
    Rodzaje i nazwy
  • Gorąca czekolada z cynamonem
    Blog sokrates0313 przeniesiony
  • Lektury Lirael
    „Obok siebie, ale osobno” (Georges Simenon, „Kot”)
  • Książki i nie tylko...
    STOS 1/2014
  • Książka szuka domu!
    Charlotte Link, Dom sióstr
  • Wyznania Czytoholiczki
    SPRZEDAM
  • KSIĄŻKOWE PODRÓŻOWANIE
    "ZDOBYWAM ZAMEK" DODIE SMITH
  • czytanie
    Winna!
  • Kuzynka Sasza Poleca
    Wyniki konkursu z C.S. Lewisem
  • Poza Sezonem
    Intensywność - Dean Koontz
  • Zapiski na kartce
    UWAGA! UWAGA! UWAGA! UWAGA!
  • Szelest kartki jak muzyka w deszczowe dni...
    Konkurs z Fabryką Słów - rozwiązanie
  • Entliczek-Poradniczek
    Ewa Chodakowska, Lefteris Kavoukis- Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską. 30 dni, minut, treningów, przepisów.
  • Good Life
    FABRYKA PRZEPISÓW
  • Dariusz Dłużeń
    "Pan Przypadek i trzynastka" - Jacek Getner
  • CZYTOPOLIS
    "Rynek w Smyrnie" Jacek Dehnel (#130)
  • Book me a Cookie
    Nowy adres bloga
  • Książki z mojej półki
    "Babcia 19 i sowiecki sekret" Ondjaki
  • nieEROTYCZNE OPOWIADANIA
    Moja najnowsza książka
  • Over the rainbow
    Spóźniony Tag - Versatile
  • Frada mania! - wspólna mania czytania
    Dobranoc, Albercie Albertsonie
  • Konkursy z Polskimi Autorami CPA
    Rozwiązanie konkursu z Moniką Gałgan
  • Do zaczytania jeden krok
    Nareszcie mój i to z autografem
  • Jak pisać?
    Przygody Kluski i Sabinki. Odcinek 17.
  • mowa liter
  • Świat recenzji
  • Falka
  • Lubię, gdy książki pachną cynamonem..
  • Recenzje książek... głównie
  • Magiczny Świat Książek
  • Spotkania z autorami
  • Taki sobie dziejopis...
  • "myślodsiewnia książkowa"
  • porządek alfabetyczny
  • Tramwaj nr 4 czyli co nieco o czytaniu w tramwaju i nie tylko tam
  • * pudełko książek *
  • Malice w Krainie Literatury
  • Cynamonowe dni
  • niecodziennik literacki
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Blogi rodziców, które uwielbiam czytać

  • ladnebebe.pl
    MobiLove lubi Montessori
  • Moje Dzieci Kreatywnie
    Liść Monstera dekoracyjna podstawka DIY i szablon do druku
  • szafa tosi
    po prostu mądre.
  • wikilistka.pl
    Toruń z dziećmi – co zobaczyć, gdzie jeść, gdzie spać
  • Konfabula
    Tęsknię za Tobą, mój jedynaku
  • Zwykłej Matki Wzloty i Upadki
    Jaki upominek kupić znajomym naszego dziecka - Pierwsza Komunia
  • NIANIO.COM.PL – blog lifestylowo – parentingowy
    Obrazy na płótnie, czyli metamorfoza wnętrza dla zapracowanych
  • ...by cieszyć się życiem
    Dzieciowa chatka :)))
  • strefa Psotnika
    Wyjątkowe wydanie „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej
  • mrspolkadot
    metamorfoza pokoju dziewczynki – dodatki, które robią różnicę
  • matka polka czytająca
    "Te chwile" Herbjørg Wassmo
  • nieperfekcyjnie.pl
    Rodzina czy kariera?: "Lewa strona życia" - Lisa Genova
  • Buuba » Buuba
    Test NIFTY – moja rada!
  • Matka Tylko Jedna
    Wyścig, w którym co roku staje tysiące matek, a z którego ja już dawno się wypisałam
  • MAŁA KA(F)KA
    503.TRUDNA TO MIŁOŚĆ…
  • ON ONA I DZIECIAKI blog o adopcji, podróżach z dziećmi i kreatywnych zabawach.
    Ulubieni bohaterownie naszych pociech do czytania przed snem
  • Domowy bajzel
    Grzyby, czyli jak z nudnego tematu zrobić arcydzieło?
  • mavelo.
    DIY: Biurkowe przyborniki ze słoików
  • Zabawkator
    GRY EDUKACYJNE DLA DZIECI 5+ „ZWIERZAKI BYSTRZAKI” I „POLSKA”
  • Blog Ojciec - Najbardziej Emocjonujący Blog Parentingowy
    List ojca bitego jako dziecko, który nam wszystkim może dać nadzieję
  • Domowy zakątek
    Wielkanocne świętowanie
  • Różane Dzieciństwo
    "Biblia w obrazach" - historie biblijne dla przedszkolaków
  • Małe co nie co z naszego życia i nie tylko...
  • Signum Temporis
    Kodowanie dla dzieci – Marc Scott NASZA KSIĘGARNIA + KONKURS!
  • Chatka na sowich nóżkach czyli nasze bajkoczytanie
    Czytam las. Na przednówku, na rozgrzewkę: Pop-up w lesie oraz Przyprawa Puchatka
  • Jej cały świat
    Detektywi z tajemniczej 5
  • Ms Baika
    Zestawy kreatywne od KIPOD Toys. Czyli o tym jak umilamy sobie długie, zimowe wieczory.
  • DzikiDzik
    Szlak Bobrowy | w Drodze!
  • stashki.pl
    GÓRSKA LEGENDA- URLOP Z DZIEĆMI W SZCZYRKU
  • Mamarak
    Pozytywny Kalendarz 2018 do druku. Ponad 700 świąt na 365 dni
  • zakręcony belfer
    Sztafeta przypadków
  • Przedszkole pod Brykającym Gagatkiem
    Boże Narodzenie w malarstwie. projekt "Bliżej Sztuki"
  • Synkowe czytanie
    Zmiany…..
  • Dzika Jabłoń
    Rok na wsi w okolicznościach przyrody
  • tochana ...
    siła...
  • Ogarniam Wszechświat
    Vegan Food Festival vol 1
  • czytająca mama
    "Jak sobie zagrabisz, tak będziesz żyć" - "Kwietniowa czarownica" Majgull Axelsson
  • KreoParenting
    Prosta maszyna Goldberga
  • Krauziaki
    W barwnym świecie – Papugarnia Gdańsk
  • Tosiowe igraszki
    Montessori: Wzbogacanie słownictwa - rymy
  • mummystyle
    Zdrada
  • Co tam w Matkopolkowie?
    Gadzina
  • Mummy and the Tot
    Przenosiny
  • jusssi.pl
    Ups. To chyba koniec bloga.
  • MAŁE DRANIE
    #technology
  • Ohana
  • home - lemoniada
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Blogi ludzi z pasją:

  • Handmade Charlotte
    Paper Plate Visors
  • Design Your Life | RSS Feed
    Moja WIOSNA z pomysłem – plany, cele i wyzwania
  • Jest Rudo
    Moje ulubione akcesoria fotograficzne
  • mamy okiem
    siedem
  • Vegenerat Biegowy
    BRUSCHETTA
  • - Podróże, jedzenie, krągłości
    Mit życia po diecie
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Przydatne strony

  • Słownik języka polskiego pwn
  • Słownik ortograficzny pwn
  • Słownik staropolski
  • Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych W. Kopalińskiego
  • Słownik wyrazów obcych pwn
  • poradnia UŚ
  • poradnia pwn
Prawa do strony Julia Orzech.
Designed by OddThemes
Dostosowała www.jusssi.pl dlaJulia Orzech.