Weź udział w akcji Egmontu "Poczytaj ze mną"
Kilka dni temu pojawiła się u mnie przedpremierowa recenzja nowej serii Egmontu „Poczytaj ze mną”. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał zapraszam tutaj. Jesteśmy z Tymkiem zauroczenie czterema książeczkami, które do tej pory się ukazały i z niecierpliwością czekamy na więcej. Seria ukazała się po to, aby zachęcić rodziców i dzieci do wspólnego czytania. Tak naprawdę wystarczy 20 minut dziennie, aby wyobraźnia dziecka zaczęła działać cuda. My czytamy każdego dnia i nie wyobrażamy sobie życia bez książek. Z wielką przyjemnością biorę więc udział w akcji Wydawnictwa Egmont „Poczytaj ze mną”, która wspiera ideę czytelnictwa w Polsce, zwłaszcza wśród dzieci. 

Może i Wy dołączycie? Wystarczy na swoim blogu zamieścić wpis, w którym odpowiecie na pytania z ankiety, a następnie zaprosić do tego samego swoich znajomych.

 Przekonaj innych, dlaczego wspólne czytanie rozwija słownictwo, poszerza horyzonty i jest jednym z najlepszym sposobów na wspólne spędzenie czasu.  Opowiedz swoim czytelnikom o swoich wspomnieniach związanych z książkami i tym, dlaczego regularnie odwiedzasz różnorodny świat literatury.

Dołącz do akcji!
1.   Zamieść na blogu wpis ze swoimi odpowiedziami na pytania:

Od kiedy prowadzisz bloga?
Skąd pomysł na blog?
Czy pamiętasz swoją pierwszą książkę w życiu?
Dlaczego warto czytać dzieciom/z dziećmi?
Co myślisz o polskiej literaturze dla dzieci?
Czy ilustracje w książkach są ważne?
Twój ulubiony gatunek literacki?
Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
Czy wyobrażasz sobie świat bez książek?
Jak myślisz, dlaczego połowa Polaków nie czyta książek?
Dokończ zdanie –  Poczytaj ze mną, bo…

2.   Zaproś znajomych do udzielenie własnych odpowiedzi na pytania.

3.   Promuj razem z nami czytelnictwo w Polsce!


4.   Dołącz do dyskusji nad dobrymi książkami dla dzieci na stronie www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika

Napisz wiadomość na Facebooku jeśli chciałabyś/chciałbyś pochwalić się swoimi odpowiedziami z czytelnikami www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika
Wybrane odpowiedzi lub ankiety w całości zostaną podlinkowane na Fanpagu.

MOJE ODPOWIEDZI:

Od kiedy prowadzisz bloga?

Blog prowadzę od lutego 2012

Skąd pomysł na blog?
Przez długi czas tylko czytałam blogi innych. Brakowało mi odwagi, Aby założyć swój własny. Pewnego dnia jednak obudziłam się z postanowieniem, że już nie będę dusić w sobie emocji, które odczuwam po przeczytaniu każdej książki. Po jakimś czasie okazało się, że dorastanie mojego syna, a także kulinaria stanowią tematy wielu postów. Obecnie więc mogę powiedzieć, że to blog recenzyjno-lifestylowo-parentingowy.

Czy pamiętasz swoją pierwszą książkę w życiu?
Nie wiem, czy to były moje pierwsze książki w życiu, ale pamiętam serię ‘Poczytaj mi mamo” oraz „Bajka filmowa”. Często też zaglądałam do „Psotek i śmieszek” J. Porazińskiej.  A czytać nauczyłam się z „Trybuny Śląskiej”

Dlaczego warto czytać dzieciom/z dziećmi?
Że warto przekonuję się o tym każdego dnia. Mojemu synowi czytałam już wtedy, kiedy był w moim brzuchu. Nie ma u nas dnia bez książki. To stało się tak naturalne, że podejrzewam, że nie moglibyśmy zasnąć bez przeczytania chociaż kawałka bajki. Tymek dzięki temu ma bardzo bogate słownictwo, a jego wyobraźnia zadziwia nawet mnie. Nie ma problemów z opowiadaniem historii i opisywaniem zjawisk i wrażeń. Zna wszystkie litery i powoli sam zaczyna składać słowa.

Co myślisz o polskiej literaturze dla dzieci?
Literatura dla dzieci w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy wielkie grono autorów znanych, cenionych i lubianych, którzy sprawiają, że nasze dzieci mogą obcować z literaturą przez duże L. Nie zapominam tutaj o klasykach, którzy ciągle cieszą się dużą popularnością, a także o debiutantach, którzy zadziwiają swoimi pomysłami.

Czy ilustracje w książkach są ważne?
Oczywiście, że tak. Na początku drogi czytelniczej dziecka to właśnie one mają największe znaczenie. Tekstu jest bardzo mało lub nawet nie ma go wcale. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej książek przeznaczonych dla dzieci starszych, które również nie posiadają tekstu. Bazują jedynie, a może aż na obrazie i pozwalają po swojemu interpretować każdy szczegół. Właśnie mamy w rękach takie wydanie Czerwonego Kapturka, do którego Tymek wymyśla swoje własne zakończenie.

Twój ulubiony gatunek literacki?
Czytam prawie wszystko, co wpadnie mi w ręce :)

Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
To raczej będą książki. Wspomniane wcześniej „Psotki i śmieszki”, „Akademia Pana Kleksa”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Zaczarowany ogród”, „Bułeczka”

Czy wyobrażasz sobie świat bez książek?
Świat bez książek? Nie istnieje

Jak myślisz, dlaczego połowa Polaków nie czyta książek?
Ciągle się nad tym zastanawiam. Nie wiem, jak można pozbawiać tego, co daje nam obcowanie z książkami. W dużej mierze winę ponoszą rodzice, którzy nie czytają swoim dzieciom i nie czytają sobie. Tam, gdzie nie ma tradycji czytania w dzieciństwie, ciężko jest rozbudzić miłość do książek w późniejszym czasie, chociaż wiem, że zdarzają się wyjątki…

Dokończ zdanie –  Poczytaj ze mną, bo…
 kiedy moje dziecko przyjdzie do mnie z tym samym pytaniem, nie wyśmieję go i razem odpłyniemy w świat wielkiej przygody, tak jak teraz my razem…

Zapraszam do akcji :)

Aureliowo, czyli książkowo, Tramwaj Nr 4, Biblioteka Melanii,  Książki Sardegny, Agnestariusz, Dowolnik, Czytajki, dziecięcych książek czar przyłączycie się?

10 komentarze:

 1. Ciekawa akcja - choć czytam niewiele książek dla dzieci, to postaram się do niej przyłączyć i odpowiedzieć na pytania :)
  www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominiko, bardzo dziękuję :) Tym bardziej, że tak jak piszesz, czytasz mało książek dla dzieci.Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
 2. Wyzwanie przyjęte. Proszę tylko o odrobinę cierpliwości. Chwilowo mamy w domu remont. Ale damy radę! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że mamy podobne zdanie w wielu kwestiach dotyczących książek :) JA również wzięłam udział w akcji i odpowiedzi na pytania znajdziesz na moim blogu :) Serdecznie zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, już biegnę przeczytać twój wpis i dzięki, że zajrzałaś:)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Czytałam :) Wielkie dzięki Agnieszko :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad