Opowieści wigilijnej gwiazdki - praca zbiorowa

Autorzy: Hanna Kowalewska-Pamięta, Renata Opala, Mariusz Niemycki, Lech Zaciura, Danuta Zawadzka 
Tytuł: Opowieści wigilijnej gwiazdki
Ilustracje: Agata Nowak
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 124
Kategoria wiekowa: 4+


Zbliżające się święta Bożego Narodzenia mają dla mnie wielkie znaczenie i są nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Otóż mój prawie trzyletni syn jest już na tyle świadomy, że atmosfera tych świąt, wszystkie rytuały i tradycje pozostaną w jego pamięci (a przynajmniej większość). W związku z tym od jakiegoś czasu staram się mu opowiadać o wszystkim, co jest związane z Bożym Narodzeniem. Chciałabym, aby jego pierwsze wspomnienia były białe, ciepłe, pełne tradycyjnych potraw, oświetlonej choinki, śpiewania kolęd i niezapomnianych wrażeń. Już Mikołaj był w naszym domu dużym wydarzeniem, do którego przygotowywaliśmy się z mężem z radością godną dziecka. W nocy z wypiekami na twarzy podrzucaliśmy prezenty, by potem rano oczekiwać na reakcję Tymka. 


Wiadomo, że dla tak małego dziecka pewne rzeczy są jeszcze mało zrozumiałe i wtedy bardzo pomocne stają się książeczki o typowo świątecznej tematyce, przybliżające tradycje w sposób bardzo prosty i adekwatny do wieku  najmłodszych.
Opowieści wigilijnej gwiazdki  zadecydowanie należą do moich faworytów. Piękna puchowa okładka, przywodząca na myśl biały śnieg za oknem, mnóstwo kolorowych ilustracji, całą plejadę bohaterów ( Mikołaj, renifer Rudolf, Elfy, anioły, dobre dzieci, przyjazne zwierzątka) oraz, co najważniejsze, aż sto dwadzieścia cztery strony ciekawych opowiadań zróżnicowanych pod względem tematycznym i objętościowym.  Motywem przewodnim każdego z nich są oczywiście święta. Mamy tu opowiadania bardzo wesołe, pouczające, wyjaśniające i takie, które wzruszają do łez.  Od Mikołaja czytałam Tymkowi codziennie jedną bajkę na dobranoc i dziś właśnie dobiliśmy do końca. Od jutra jednak zaczynamy od początku i będziemy czytać cykl bajeczek o Julci, która miała bardzo dobre serduszko i pomagała wszystkim jak tylko potrafiła. Za dobre uczynki spotkała ją wielka nagroda. Mogła osobiście poznać Mikołaja, elfa Grosika i renifera Rudolfa. Mimo, że w większości opowiadania są dosyć długie, ani trochę nie nudzą. Byłam szczerze zdziwiona, kiedy Tymek słuchał z wypiekami na twarzy i oglądał piękne ilustracje, których Agata Nowak nie poskąpiła w tej książce. Tylko raz zdarzyło się, że biedak zasnął w połowie. Oczywiście nic nie stracił, ponieważ następnego dnia czytaliśmy tę bajkę jeszcze raz.

Opowieści wigilijnej gwiazdki  są pracą zbiorową kilku autorów: Mariusza Niemyckiego, Danuty Zawadzkiej, Lecha Zaciury, Hanny Kowalewskiej-Pamięta i Renaty Opali. Wszyscy oni zadbali o to, aby nasze pociechy dowiedziały się jak najwięcej o świętach i nie mam tu na myśli tylko Mikołaja i prezentów. Ta książeczka uwrażliwia dziecko na szereg różnych problemów.  Są tam opowiadania o rodzinach, których nie stać na wystawną kolację wigilijną i prezenty dla dzieci, o dziewczynce, która jest bardzo chora i porusza się na wózku, o zwierzętach, które marzną w zimie i nie mogą znaleźć pożywienia. Oczywiście te poważniejsze tematycznie bajki przeplatane są tymi weselszymi, o przygodach Mikołaja, którego słaby wzrok rozpętał wielką aferę o sanie, o Marcinie, który stracił ząb mleczny podczas bitwy na śnieżki, wreszcie o zwierzętach, które w wigilijny wieczór potrafią mówić ludzkim głosem i z tego powodu spotykają się ze sobą, aby złożyć przysięgę na cały kolejny rok.
Wszystkie opowieści są pełne magii, świątecznego ciepła i dobroci. Uroku dodają im kolędy i wierszyki Renaty Opali, które oddzielają od siebie bajki różnych autorów. Wydaje mi się, że ta książka, to idealna lektura na grudniowe wieczory i przedświąteczny czas. Wprawi w niepowtarzalny nastrój wszystkie dzieciaki, ale urzeknie też dorosłych, którzy z rozrzewnieniem wspomną piękne czasy, kiedy jeszcze sami wierzyli w świętego Mikołaja.

Zmierzch wigilijny*
Zmierzch
Firankami
Okna zasłania.

Chce,
By przytulnie
Było w mieszkaniach.

Nam
Urokliwe
Zapali świece,

Sam
Przycupnie
W kąciku za piecem

*Renata Opala, w: Opowieści wigilijnej gwiazdki, Skrzat, Kraków 2012, s. 25.

Polecam gorąco!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książeczki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Skrzat
Książka bierze udział w wyzwaniu Polacy nie gęsi...

7 komentarze:

 1. Fajnie dzieciaki nakręcić takimi opowiastkami przed świętami, niech poczują magię świąt:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Isadora, bardzo fajnie:)Przecież to taki piękny czas:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Bardzo lubię, kiedy bajki nie tylko bawią, ale także uczą. Widzę, że "Opowieści wigilijnej gwiazdki" są pozycją wartościową i idealną na (przed)świąteczny okres. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle świetna książeczka, a ja nie mam jej z kim czytać. Kiedy, no kiedy będę miała tego dzidziusia? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie wpadłam na doskonały plan. Prześlę ci bociana. My dostaliśmy od braci męża figurkę takiego śmiesznego boćka i pomogło:) Co ty na to? Będzie taaaki dzidziuś:)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad