Opowieści Biblijne dla dzieci już nie budzą mojego strachu.
Tytuł: Opowieści Biblijne
Autorzy: Praca zbiorowa
Ilustracje: Anna Gensler
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 248
Oprawa: twarda
Kategoria wiekowa: 0-14

 

Długo zastanawiałam się zanim sięgnęłam po Opowieści Biblijne wznowione ostatnio przez NK. Po dosyć traumatycznych przeżyciach z tego typu książeczkami w dzieciństwie, chciałam znaleźć takie opracowanie, aby syn nie miał powtórki z mojej wątpliwej rozrywki.

Chyba wszyscy urodzeni w latach osiemdziesiątych otrzymali w prezencie komunijnym Biblię w obrazkach dla najmłodszych. Ja dostałam i niestety z ciekawością małego mola od razu zaczęłam czytać. A muszę jeszcze dodać, że do pierwszej komunii przystąpiłam w wieku siedmiu lat. Pamiętam swój strach, przerażenie i setki pytań, które pojawiły się w mojej głowi po lekturze. Oczywiście mama próbowała powstrzymać moją rozbuchaną już wtedy wyobraźnię i łagodzić sytuację tłumacząc swoimi słowami, to, co tak kiepsko zostało ujęte w książce.  No nie polecam takich doświadczeń, szczególnie, że jak widać zostają w głowie na długo.
Tymek zaczął od jakiegoś czasu zadawać coraz więcej pytań. Chce wiedzieć skąd się wziął na ziemi pierwszy ślimak, kwiatek i człowiek, gdzie jest pradziadzio, który zmarł jakiś czas temu. itp. Chciałabym, aby poznał wszystkie możliwe wersje w przystępny dla dziecka w jego wieku sposób.  Opowieści Biblijne najpierw oczywiście przeczytałam sama. Przeczytałam od deski do deski i żałowałam, że nie wydano tej książki, kiedy ja potrzebowałam takiej lektury.  Ośmioro autorów (znanych i cenionych twórców książek dla dzieci), przeróżne style, narracje. Tu opowiadanie, tam baśń czy historia opowiedziana z perspektywy uczestnika. I wszyscy oni tak pięknie i niezwykle łagodnie wprowadzają najmłodszych w świat bohaterów Starego i Nowego Testamentu.  I nie ważne przecież, w co wierzymy – czytanie Biblii nie jest zarezerwowane tylko dla tych, którzy wierzą w to, co zapisano na jej kartach.  To jedne z najważniejszych tekstów kultury, które powinniśmy znać (choćby dlatego, żeby rozumieć setki nawiązań, związków frazeologicznych, przysłów).
I wbrew pozorom, jak się sama przekonałam, dzieciom wcale nie jest tak trudno się z nimi zmierzyć. Nie obowiązują je bowiem ograniczenia rozumowe, które dorosłym niejednokrotnie każą wątpić.  Tymek słuchając historii Marcina Wrońskiego Stworzenie świata, czyli Bóg jest artystą, słuchał z otwarta buzią i pełnym zachwytem w oczach. Przyjął, stwierdził, że to super, a potem biegał z pędzelkiem po domu i tworzył.  Nie wszystkie teksty przypadły mu do gustu, niektórych jeszcze nie zrozumiał i odłożyliśmy je na przyszłość, a jeszcze inne tak polubił, że każe sobie czytać po kilka razy. Tak jak przypuszczałam największe emocje wzbudziły w nim opracowania Grzegorza Gortata, pisane z perspektywy uczestnika.  Ogromne znaczenie mają też ilustracje Anny Gensler. Niezwykle bajkowe i ciepłe, choć też nieco kanciaste.  Pięknie współgrają łagodząc bądź co bądź poważne teksty.
Cieszę się ogromnie, że grupa autorów, niezwykle wrażliwa na dziecięce uczucia i wyobraźnię stworzyła opracowania tekstów biblijnych z myślą właśnie o tych najmłodszych.  To bardzo trudne zadanie, które moim zdaniem zaliczyli na piątkę z plusem. Historie są raczej zrozumiałe, a te, bardziej skomplikowane opatrzone są dodatkowymi wyjaśnieniami.  Pobudzają wyobraźnię, odpowiadają na ważne pytania i zachęcają do dalszych poszukiwań.  Nie straszą, choć też sztucznie nie infantylizują zmieniając całkowicie narrację. Próżno szukać tutaj zbytecznego moralizowania. Od razu da się wyczuć, że celem autorów było tylko i wyłącznie zapoznanie czytelników z ważnymi tekstami kultury.
Polecamy!

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

http://nk.com.pl/opowiesci-biblijne/2292/ksiazka.html#.V5XczaLt1dgWpis bierze udział w projekcie Dzikiej Jabłoni PRZYGODY Z KSIĄŻKĄ 

https://dzikajablon.wordpress.com/2016/02/23/przygody-z-ksiazka-4-blogi-w-projekcie/

6 komentarze:

 1. Pamiętam moją Biblię dla dzieci z obrazkach. Koszmar. Napisana (a raczej przetłumaczona) paskudnym językiem, z okropnymi błędami stylistycznymi, tandetne ilustracje, ale przede wszystkim pełna okrutnych opowieści (Stary Testament) - autor tak streszczał Biblię, że zostały niej same ociekające krwią i brakiem serca historie.
  Już od jakiegoś czasu szukam pięknie wydanej i mądrej Biblii dla maluchów. Może te opowiadania to dobry wstęp :) Dzięki za inspirację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mamy podobne wspomnienia. Tym bardziej się cieszę, że NK wydało tak piękne opowieści, napisane z prawdziwą wrażliwością i wyczuciem :)

   Usuń
 2. Chyba miałyśmy podobne przeżycia w tym temacie w dzieciństwie ;-) Fajnie, że wraz z tą książką udaje się coś odczarować, a synkowi pokazać coś inspirującego w tym wrażliwym okresie :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiepsko wydana Biblia dla dzieci to chyba przeżyły wszystkie dzieci w latach dziewięćdziesiątych:) Ale NK wiedziało, kogo zatrudnić do tak odpowiedzialnego tomu:)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Prawda? Zarówno jeśli chodzi o treść, jak i ilustracje:)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad