Rok na wsi - Magdalena Kozieł-Nowak


Autor: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2017
Oprawa: kartonowa, picturebook
Kategoria wiekowa: 0+Wszystkie „Roki” od Naszej Księgarni zajmują zaszczytne miejsce wśród najczęściej oglądanych przez nas picturebooków, ale z tytułów, które dotychczas się ukazały T. ma swoje dwa ulubione. Rok w lesie i świeżo wydany Rok na wsi. I właśnie o tej książeczce chcę wam dziś napisać kilka słów.


T. rozróżnia swoich ulubionych ilustratorów, choć nie zawsze pamięta ich nazwiska. Potrafi jednak bezbłędnie skojarzyć książki ilustrowane przez tego samego autora. Kiedy pierwszy raz wziął do rąk Rok na wsi od razu krzyknął, że tu są takie same obrazki jak w  Dzieciach z Bullerbyn.  No tak, tyleśmy się naczytali Dzieci z B., że chyba już wszędzie rozpoznamy kreskę Magdaleny Kozieł-Nowak.


Czwarta książeczka z serii przenosi nas na rok do malowniczej wsi Krzętle, gdzie swoje gospodarstwo agroturystyczne prowadzi rodzina Listków. Do pracy zaangażowane są również dzieciaki: Tymek, Maja i Franek oraz babcia Hela i pan Józek. Często też przyjeżdża na rowerze zaprzyjaźniona pani Malinowska, której często towarzyszy wnuczka Ola. Bo na wsi, jak to na wsi, zawsze jest coś do zrobienia. Za to przyroda wokół wynagradza całoroczny trud i odwdzięcza się świeżymi, pachnącymi owocami i warzywami, mlekiem i pysznymi serami, a także pięknymi widokami, o każdej porze roku.


Rodzinę Listków podglądamy przez cały rok, dzięki czemu doskonale widać, w jaki sposób pory roku wyznaczają rytm życia. Na dwunastu rozkładówkach poznajemy życie w gospodarstwie – ciężką pracę, ale i przyjemności zarówno ludzi, jak i zwierząt. Praca w polu jest ciężka, dlatego zaangażowana jest w nią cała rodzina. Wiosną trzeba zaorać, a potem obsiać pole, latem w pocie czoła pracować przy żniwach, a jesienią przy wykopkach. Niezależnie od pory roku trzeba także dbać o zwierzęta. I powiecie, cóż w tym przyjemnego! A ja powiem, że wiele! Do dziś pamiętam ryzykowną jazdę na wozie pełnym kłującego siana, smak świeżo zerwanej kukurydzy, czy zapach pieczonych ziemniaków z ogniska. To wszystko były nagrody za trud, jaki my dzieciaki, wkładaliśmy pomagając cioci i jej rodzinie. To wszystko przypomniało mi się podczas długiego oglądania Roku na wsi.W książce Magdaleny Kozieł-Nowak dzieje się bardzo wiele, szczególnie, że rodzina Listków dwa razy do roku gości u siebie letników. Zimą pan Józek organizuje kuligi i ogniska. Wiosną i latem miastowi zajadają się pysznymi owocami i chrupiącymi warzywami. Przyjeżdża też pani Jagoda, która w mieście prowadzi Ekobar i u rodziny Listków zaopatruje się w ekologiczne produkty - masło, sery, owoce, warzywa i miód.  Ale zanim te wszystkie pyszności powstaną, wszyscy muszą zakasać rękawy do pracy. Nawet dzieci mają swoje małe zadania, głównie przy zwierzętach. Maja i Tymek zajmują się kurami. Karmią je i zbierają jajka. Najstarszy Franek studiuje rolnictwo i zamierza w przyszłości wprowadzić w gospodarstwie zmiany.
Niezależnie od pory roku, w Krzętlach jest zawsze gwarno i wesoło. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta żyją w zgodzie z naturą. To ona daje im pachnące grzyby, słodkie owoce i zdrowy miód.  Z dala od miejskiego zgiełku i zanieczyszczeń żyje się spokojniej, choć pracy jest bardzo dużo.


Książeczka pełna szczegółów, wesołych dzieciaków i brykających zwierząt. Doskonale obrazuje rytm życia zgodny z porami roku, któremu z zadowoleniem podporządkowuje się rodzina Listków. Piękna, kartonowa książeczka mieniąca się kolorami i pachnąca pieczonym ziemniakiem. Doskonała dla maluchów i starszaków. Dwanaście miesięcy życia na wsi autorka wzbogaciła o rozkładówkę przedstawiającą bohaterów, a także z zabawą interaktywną.  Polecamy całą serię!

3 komentarze:

  1. Na razie mamy tylko "Rok w przedszkolu", ale chciałabym skompletować całą serię. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mojej Małej Czytelniczce spodobała się Ulica Czereśniowa, więc myślę, że i tę serię zaczniemy kompletować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie jestem pewny ile wytrzymałbym na wsi.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad